Czech chciał dołączyć do Państwa Islamskiego

Czeska policja prowadzi dochodzenie w sprawie pierwszego Czecha, który – jak sam twierdzi – usiłował dołączyć do szeregów Państwa Islamskiego w Syrii – podał tygodnik „Respekt”, który ukaże się w poniedziałek. Nie podano tożsamości zatrzymanego.

O artykule informuje w niedzielę agencja CTK.

Mężczyznę wydały tureckie władze, które zatrzymały go w styczniu na jednym z międzynarodowych lotnisk w Turcji. Miał przy sobie bilet na krajowy lot w pobliże granicy z Syrią. Policjantom powiedział, że planował przedostać się do Syrii i tam dołączyć do dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Po powrocie do Czech mężczyzna był na wolności. Został zatrzymany niedawno, gdyż – jak powiedziała „Respektowi” sędzia Simona Kubouszkova z Pilzna, „pojawiły się obawy, że będzie on chciał kontynuować działalność kryminalną a także ze względu na ryzyko ucieczki”. „Respekt” podaje, że z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyzna działał sam, a jego motywy są niejasne. Grozi mu od trzech do dwunastu lat więzienia. Tygodnik twierdzi także, że czeska policja postanowiła nie informować opinii publicznej o tej sprawie.

Spośród ok. 20 tys. zagranicznych dżihadystów, którzy wstąpili w szeregi Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, ponad 4 tys. pochodzi z Europy, głównie Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także USA.
Żródło info i foto: Dziennik.pl

Strzelanina w Austin w stanie Teksas. Policyjna obława za sprawcą. Są ofiary

Amerykańskie media, powołując się na policyjne źródła, informują o ofiarach strzelaniny w Teksasie. Niektóre źródła podają, że zginęły cztery osoby, w tym jedna kobieta. CNN informuje o jednej ofierze i czterech rannych. Poszukiwany jest sprawca. Do strzelaniny doszło w mieście Austin, stolicy stanu.
Żródło info i foto: wp.pl

Poszukiwany listem gończym

Policjanci z Zespołu Kryminalnego Komisariatu w Sulejówku, poszukują 55-letniego Jacka Bronisława Dackiewicza – ściganego listem gończym, w związku z wyrokiem skazującym w sprawie karnej, prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ w Warszawie. Policjanci apelują do wszystkich osób, które mogą znać miejsce pobytu ściganego mężczyzny, o kontakt osobisty lub telefoniczny.

Policjanci proszą o przekazywanie wszelkich sugestii oraz informacji na numery alarmowe 112 i 997 oraz bezpośrednio do Komisariatu w Sulejówku na numer 22 783 99 66. Można też dzwonić do oficera dyżurnego na numer 25 759 72 00 lub napisać wiadomość na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl

Jacek Bronisław Dackiewicz jest mieszkańcem Sulejówka. Za ściganym sąd wydał list gończy. Zgodnie z wyrokiem temidy, ścigany mężczyzna ma do odbycia karę 9 miesięcy pozbawienia wolności.

Jacek Bronisław Dackiewicz prawdopodobnie opuścił Sulejówek w obawie przed zatrzymaniem i poniesieniem odpowiedzialności karnej. Dla funkcjonariuszy ważny jest każdy sygnał, dotyczący obecnego miejsca pobytu i miejsca ukrycia się ściganego mężczyzny.

Funkcjonariusze dyżurują całodobowo pod numerami telefonów: 22 783 99 66 – dyżurny Komisariatu Policji w Sulejówku, 25 759 72 00 oficer dyżurny mińskiej Komendy Policji. Można też dzwonić na numery alarmowe Policji – 112 i 997 lub napisać wiadomość na adres: oficer.prasowy.minsk-maz@ksp.policja.gov.pl
Żródło info i foto: Policja.pl

W Meksyku zastrzelono 7 osób

Siedmiu członków rodziny, w tym dwoje nieletnich, zastrzelono w owładniętym przemocą meksykańskim stanie Guerrero – poinformowały w sobotę lokalne media. Do ataku doszło w gminie Tepecoacuilco de Trujano, nieopodal miasta Iguala, gdzie w 2014 roku członkowie przestępczego gangu Guerreros Unidos na miejscowym wysypisku śmieci zamordowali 43 studentów, a następnie spalili ich zwłoki.

Według danych statystycznych, na które powołuje się agencja Reutera, w 2015 roku w Meksyku doszło do 20 525 zabójstw; prawie 2,5 tys. z nich popełniono w stanie Guerrero.
Żródło info i foto: interia.pl

W Niemczech marsz upamiętniający Polkę zabitą w Reutlingen

Polska społeczność w Reutlingen w Niemczech upamiętniła w sobotę 45-letnią Polkę, zabitą w minioną niedzielę przez jej znajomego z pracy. Marsz milczenia odbył się w pobliżu miejsca zbrodni, dokonanej w centrum miasta. – Przedstawiciel konsulatu generalnego RP w Monachium uczestniczył dzisiaj w marszu pamięci w Reutlingen. W trakcie marszu złożył wiązankę kwiatów w miejscu tragicznej śmierci Polki – powiedział szef biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Marsz zorganizowany został przez miejscową Polonię. Sobczak poinformował, że wzięło w nim udział według miejscowej policji kilkaset osób.

– W związku z tragiczną śmiercią nasze służby konsularne są w bezpośrednim kontakcie z rodziną zmarłej. Udzielamy rodzinie pomocy. W ramach opieki konsularnej pomagamy we wszelkich możliwych procedurach w tym m.in. w związku ze sprowadzeniem ciała do Polski – dodał szef biura prasowego.

W Niemczech dostał azyl

21-letni zabójca i jego ofiara, 45-letnia Polka, razem pracowali w restauracji serwującej kebab w Reutlingen w Badenii-Wirtembergii. Do tragedii doszło w okolicach dworca autobusowego. Po kłótni mężczyzna uderzył kobietę nożem do krojenia kebabu w głowę, śmiertelnie ją raniąc.

Uciekając z miejsca zbrodni, sprawca zranił nożem o 60-centymetrowym ostrzu pięć dalszych osób. Podczas ucieczki mężczyzna wpadł pod samochód. Ranny, został zatrzymany przez policjantów. W akcji brało udział stu funkcjonariuszy. Policja zdementowała doniesienia niemieckich mediów, że kobieta była w ciąży. Napastnik pochodził z Syrii; w Niemczech dostał azyl jako uchodźca.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

Szkocja: Ogromna operacja przeciwko pedofilom

Szkocka policja poinformowała w piątek, że postawiła zarzuty seksualnego wykorzystania nieletnich 77 osobom, u których znaleziono na różnych nośnikach 30 milionów zdjęć dzieci i nastolatków w wieku od 3 do 18 lat. Łącznie potencjalnych nieletnich ofiar jest 523. Zatrzymane osoby uwodziły nieletnich przez internet. Postawiono im też zarzuty m.in. gwałtu, napastowania i wymuszenia seksualnego, uwodzenia i wprowadzania treści pedofilskich, zoofilii a także przestępstw narkotykowych.

Operacja o kryptonimie Lattise trwała od 6 czerwca do 15 lipca; w domach podejrzanych zarekwirowano blisko 550 komputerów i innych nośników pamięci. Na jednym z komputerów było 10 mln zdjęć przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci. Zabezpieczono także ponad 100 tys. czatów internetowych.

W wyniku operacji, 122 dzieci zostało oddanych służbom opiekuńczym.
Żródło info i foto: polsatnews.pl

W Belgii zatrzymano braci, którzy planowali zamach

W ramach dochodzenia antyterrorystycznego belgijska policja zatrzymała dwóch braci podejrzanych o planowanie zamachu w Belgii – podała w sobotę prokuratura federalna w Brukseli. Zatrzymań dokonano we francuskojęzycznym regionie, Walonii. Nourredine H. i Hamza H. zostali zatrzymani w piątek wieczorem odpowiednio w regionie Mons na zachodzie kraju i w Liege na wschodzie, i doprowadzeni na przesłuchanie. W ciągu dnia sędzia śledczy ma wydać decyzję o ich ewentualnym aresztowaniu.

„Na podstawie dotychczasowych wyników śledztwa wydaje się, że mogły mieć miejsce plany zamachów w Belgii” – podała prokuratura w komunikacie. W sumie w operacji policyjnej przeszukano osiem domów. Na razie nie wykazano żadnych związków zatrzymanych braci z dżihadystycznymi zamachami z 22 marca w Brukseli, w których zginęły 32 osoby. Nie znaleziono ani broni, ani materiałów wybuchowych.

Alert antyterrorystyczny

W Belgii obowiązuje trzeci w czterostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że zdaniem władz zamachy są „możliwe i prawdopodobne”. Według belgijskiego MSW 457 obywateli belgijskich wyruszyło walczyć w szeregach dżihadystów Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, albo ma taki zamiar. Blisko jedną trzecią z tej grupy stanowią kobiety i nieletni.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Zaginął 25-letni Łukasz Borsuk

Policjanci z warszawskiej Ochoty prowadzą poszukiwania 25-letniego Łukasza Borsuka. Mężczyzna ostatni raz kontaktował się z rodziną 25 lipca. Jak podaje policja, poszukiwany ma 185 cm wzrostu. W dniu zaginięcia ubrany był w ciemną koszulę, zielone spodnie i czarne buty sportowe.

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu 25-latka proszone są o kontakt z Komendą Rejonową Policji Warszawa III, telefon 022/ 603-93-50 lub z najbliższą jednostką Policji. Informacje można przekazać także drogą elektroniczną na adres: oficer.prasowy.krp3@ksp.policja.gov.pl.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Syryjczyk wśród trzech zatrzymanych po ataku na kościół w Normandii

Syryjski uchodźca, przebywający w ośrodku dla oczekujących na azyl, w środkowej Francji, został zatrzymany w ramach śledztwa po wtorkowym ataku dżihadystów na kościół w Normandii – podała w piątek AFP. W zamachu zginął ksiądz. W sumie zatrzymano trzy osoby. Ataku dokonali Francuzi o arabskich korzeniach: Adel Kermiche i Abdel Malik Petitjean, obaj w wieku 19 lat. Zostali zabici na miejscu przez policję. Teraz trwa śledztwo mające ustalić, czy mieli wspólników, albo czy ktoś inny wiedział o ich planach.

Czy dowód?

Dziennik „Le Figaro” podaje, że Syryjczyka zatrzymano w ośrodku dla azylantów w departamencie Allier, w środkowej Francji. Powołując się na źródła zbliżone do śledztwa gazeta pisze, że w mieszkaniu Kermiche’a znaleziono ksero syryjskiego paszportu i śledczy sprawdzają teraz, czy może on należeć do zatrzymanego uchodźcy. Ponadto, w środę zatrzymano trzy osoby zbliżone do rodziny Petitjeana. W piątek dwie zwolniono, ale jeden 30-letni obywatel francuski jest wciąż zatrzymany i przesłuchiwany.

Znajomi zamachowca też próbowali wyjechać do Syrii

Trwa ustalanie, czy wiedział coś o planowanym zamachu. W rękach policji jest wciąż 16-latek urodzony w Algierii, którego zatrzymano już we wtorek, w miasteczku Saint-Etienne-du-Rouvray, gdzie miał miejsce atak dżihadystów. Jest to młodszy brat 26-letniego Adela Bouaouna, który w marcu ub. roku przedostał się na tereny opanowane przez Państwo Islamskie w Syrii, posługując się dowodem osobistym Kermiche’a.

Na razie, zdaniem śledczych, nic nie wskazuje na to, aby 16-latek miał coś wspólnego z atakiem. Trwa wyjaśnienie, czy jakąś rolę odegrał w nim jego starszy brat przebywający wciąż w Syrii. Według „Le Figaro” śledczy już ustalili, że znajomi Kermiche’a, podobnie jak on sam, usiłowali przedostać się do Syrii, a niektórym z nich się to udało.

Do ataku doszło we wtorek podczas porannej mszy. Uzbrojeni w noże napastnicy brutalnie zabili 86-letniego księdza oraz ranili poważnie jednego z wiernych. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.
Żródło info i foto: TVP.info

Belgia: Zamrożono majątek 12 osób podejrzanych o terroryzm

Belgijskie władze zamroziły majątek dwunastu osób, podejrzanych o związki z terroryzmem, w tym domniemanego współsprawcy zamachów w Brukseli i Paryżu Mohameda Abriniego – podały w piątek media. Zamrożone zostały wszystkie aktywa i dochody tych osób. Zakazane jest pożyczanie im pieniędzy.

Na liście jest 31-letni Mohamed Abrini, obywatel Belgii o korzeniach marokańskich, który przebywa w belgijskim areszcie śledczym. Jest on podejrzewany o współudział w zorganizowaniu zamachów w Paryżu w ub. roku oraz w Brukseli w marcu br. i o spowodowanie śmierci łącznie 162 osób. Znany jest jako „mężczyzna w kapeluszu” z fotografii przedstawiającej trzech zamachowców na brukselskim lotnisku w Zaventem.

Abrini trafił na listy najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie, gdy został zidentyfikowany jako osoba, która bezpośrednio po listopadowych zamachach w Paryżu jechała samochodem razem z głównym organizatorem ataków Salahem Abdeslamem.

Według flamandzkiej gazety „De Tijd” na liście są też osoby podejrzewane o udział w walkach w Syrii po stronie ekstremistów, a także członkowie rodziny Bazarouj, którzy mieli udzielić schronienia Abdeslamowi. Gazeta pisze, że już w maju br. zapadła decyzja o zamrożeniu majątku dwóch osób, podejrzanych o związki z terroryzmem, zaś 20 lipca rząd dopisał do listy dziesięć nazwisk, zasugerowanych przez urząd ds. koordynacji i analizy zagrożenia (OCAD).

Belgijski minister finansów Johan Van Overtveldt potwierdził, że takie decyzje podjęto, ale nie chciał wypowiadać się na temat osób, których one dotyczą. Dobrze się stało, że zrobiliśmy użytek z przepisów, które mamy od 2006 r. – powiedział Van Overtveldt, cytowany przez „De Tijd”.

Władze Belgii po raz pierwszy zdecydowały się na zamrożenia majątku osób podejrzanych o terroryzm, chociaż taka możliwość istnieje w prawie twego kraju od 2006 r., gdy zmieniony został dekret królewski w sprawie walki z finansowaniem terroryzmu.
Żródło info i foto: Dziennik.pl