Dane z Francji. 3,2 tys. księży pedofilów w ciągu ostatnich 70 lat

W ciągu ostatnich 70 lat w Kościele katolickim we Francji od 2900 do 3200 księży i zakonników popełniło przestępstwa seksualne względem nieletnich – ocenił w rozmowie z AFP Jean-Marc Sauvé. Urzędnik stoi na czele Komisji ds. nadużyć seksualnych w Koście (CIASE). Raport kierowanej przez Jeana-Marca Sauvé komisji, który podsumowuje jej blisko 2,5-roczną działalność, ma być opublikowany we Francji we wtorek.

Komisja, opierając się na dokumentach archiwalnych kościelnych i świeckich, w tym sądowych, a także na świadectwach ofiar oraz publikacjach prasowych z lat 1950-2021 ustaliła, że na całą grupę 115 tys. francuskich księży i zakonników w ciągu ostatnich 70 lat przypada od 2,9 tys. do 3,2 tys. duchownych, którzy dopuścili się molestowania i gwałtów na nieletnich.

„Dzisiaj lepiej rozumiem, na czym polega cierpienie”

Raport liczy ponad 2500 stron – zaznaczył 72-letni Jean-Marc Sauvé, który przed trzema laty podjął się trudnej misji kierowania pracami komisji badającej przypadki pedofilii w Kościele. – Dzisiaj lepiej rozumiem, na czym polega ludzkie cierpienie – powiedział w rozmowie z agencją AFP.

„Wielu członków Komisji, ale także przedstawicieli hierarchii kościelnej chwali Jean-Marca Sauvé za jego prawość i uczciwość. Wszyscy podkreślają, że jest ‚mężem stanu’ i ‚tytanem pracy'” – pisze AFP w przededniu publikacji raportu.

Agencja dodaje, że także ofiary pedofilii oraz ich rodziny wydają się być usatysfakcjonowane sposobem prowadzenia dochodzenia, choć „jeszcze w 2019 r. pojawiały się głosy, że komisja, na której czele stoi gorliwie praktykujący katolik (Jean-Marc Sauvé) i której prace są finansowane przez episkopat, tudzież francuskie zgromadzenia zakonne pragnące samooczyszczenia, nie gwarantuje bezstronności”. Dzisiaj takie głosy należą do rzadkości – zauważa francuska agencja.

Raport ma zadanie przedstawić przede wszystkim dane liczbowe, w tym – liczbę ofiar księży pedofilów. Autorzy raportu postarali się też o porównanie sytuacji w Kościele z innymi francuskimi instytucjami – szkołami, klubami sportowymi, kołami zainteresowań i rodzinami.

Mechanizmy instytucjonalne i kulturowe

Jedna z części sprawozdania jest poświęcona analizie „mechanizmów instytucjonalnych oraz kulturowych”, które umożliwiały molestowanie nieletnich i skuteczne ukrywanie takich przypadków – zapowiada AFP na podstawie rozmowy z przewodniczącym CIASE. Ostatnia część raportu zawiera zaś 45 rekomendacji na przyszłość dotyczących tego, jak wykluczyć przestępczość seksualną względem nieletnich w Kościele.

Komisja została powołana z inicjatywy episkopatu Francji w 2019 r. jako „krajowy zespół przesłuchujący” ds. zbadania przypadków pedofilii. Tym samym biskupi przyjęli odpowiedzialność „za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”, zgadzając się przy tym na udzielenie pomocy finansowej ofiarom przestępstw pedofilii. Pomoc ta będzie finansowana z „funduszu doraźnego” i wydzielana przez „niezależny organ pomocowy” odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków i podejmowanie decyzji o pomocy w granicach możliwości funduszu. Francuscy biskupi postanowili również, że w każdy trzeci piątek Wielkiego Postu w całej Francji wierni będą się modlić za ofiary pedofilii.
Źródło info i foto: interia.pl

Strzelanina podczas koncertu w miejscowości Niemcza

35-latek zginął w strzelaninie w miejscowości Niemcza (woj. dolnośląskie). Między dwoma mężczyznami miało dojść do kłótni, podczas której jeden z nich wyciągnął pistolet i oddał strzały. Jak dowiedział się polsatnews.pl sprawca został zatrzymany w Zgorzelcu, 200 km od miejsca zdarzenia. Policja zatrzymała 34-letniego mężczyznę, który mógł być sprawcą strzelaniny. – 34-latka zatrzymano w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) – przekazał polsatnews.pl mł. asp. Przemysław Ratajczyk, oficer prasowy KWP we Wrocławiu. Do strzelaniny doszło w sobotę wieczorem w pobliżu rynku w miejscowości Niemcza. Przybyłym na miejsce ratownikom nie udało się uratować 35-latka, który brał udział w zdarzeniu. 

Kłótnia w czasie koncertu

Jak dowiedziała się reporterka Polsat News, mężczyźni mieli pokłócić się w czasie koncertu okolicznościowego na rynku w Niemczy. Zdaniem świadków sprawca, Emil L., w pewnym momencie miał sięgnąć po broń i oddać kilka strzałów. Następnie wsiadł do samochodu i  i odjechał w kierunku autostrady A4.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Kabul: Zamach bombowy w pobliżu meczetu

Do silnej eksplozji doszło po południu w pobliżu meczetu Eid Gah, drugiego co do wielkości w Kabulu. Na skutek wybuchu zginęło co najmniej 8 osób – przekazała stacja BBC. Agencja AP, powołująca się na talibskie ministerstwo spraw wewnętrznych, informuje z kolei o 5 ofiarach śmiertelnych zamachu. Był to pierwszy duży zamach bombowy w Afganistanie od wycofania się z kraju sił zachodnich.

Meczet Eid Gah znajduje się we wschodniej, zamożnej części miasta, w pobliżu mostu Mahmud Khan i Stadionu Narodowego. Odbywało się tam nabożeństwo żałobne ku czci matki Zabihullaha Mudżahida, rzecznika talibów, a od 7 września ministra informacji i kultury Afganistanu. W związku z atakiem aresztowano trzy osoby.

Żadna z organizacji militarnych działających w Afganistanie nie przypisała sobie na na razie odpowiedzialności za ten zamach bombowy.

Coraz więcej zamachów w Afganistanie

Od czasu przejęcia przez talibów władzy w Afganistanie 15 sierpnia, zamachy bojowników IS-K się nasiliły. 26 sierpnia to radykalne ugrupowanie dokonało przy lotnisku w Kabulu pierwszego samobójczego ataku bombowego po przejęciu władzy przez talibów, zabijając około 200 osób, w tym 13 amerykańskich komandosów.

W sobotę 2 października Afganistan uzbrojeni bojowcy Państwa islamskiego Chorasanu zabili dwóch talibów i trójkę cywilów w Dżalalabadzie na wschodzie kraju, niedaleko granicy z Pakistanem.

Z kolei w piątek talibowie zaatakowali kryjówki IS na północy Kabulu, zabijając i zatrzymując nieokreśloną liczbę bojowników. Rywalizacja i walki między oboma ugrupowaniami podlegają stałej eskalacji – podkreślają agencje.
Źródło info i foto: RMF24.pl