Uciekli z więzienia w noc sylwestrową. W Belgii trwa obława

Z więzienia w belgijskim Arlon próbowało uciec trzech mężczyzn, jednak udało się to tylko dwóm. Trwa policyjna obława na uciekinierów – informuje dziennik „De Standaard”. Zdaniem policji ucieczka z więzienia w Arlon (na południu Belgii) została wcześniej zaplanowana – informuje dziennik „De Standaard”. Policja nie wyklucza, iż uciekinierzy otrzymali pomoc z zewnątrz.

Wieczorem 31 grudnia, około godziny 19, podczas spaceru więźniowie pokonali ogrodzenie i dwóm z nich udało się zbiec. Trzeci z osadzonych wybrał inną drogę ucieczki i został zatrzymany przez strażników, kiedy wspinał się na ogrodzenie. W sobotę wieczorem prokuratura podała informację o tożsamości uciekinierów.

Mężczyźni pochodzą z Maroka i przebywali w kraju nielegalnie. Pierwszy, Amine Al Alaoui został skazany za kradzież z użyciem przemocy. Drugi, Azzedine Touzi był kilkakrotnie karany za rozboje, nielegalny pobyt, noszenie zakazanej broni oraz napad z bronią w ręku. Jak podają belgijskie media, trwa obława na uciekinierów. Przesłuchany został m.in. 30-letni Libijczyk, który próbował uciec wraz z dwoma zbiegami.
Źródło info i foto: interia.pl

Małopolska: Ciało znalezione w bagażniku. Mężczyzna miał rany postrzałowe

Szokujące ustalenia małopolskich policjantów. W jednym z aut znaleźli ciało zastrzelonego mężczyzny. Ofiara ma ranę postrzałową głowy. Obok znaleziono także broń. Trwa ustalanie okoliczności tego zdarzenia. Nowotarska policja znalazła zwłoki w porzuconym aucie w okolicach Ludźmierza. Samochód na słowackich numerach rejestracyjnych został odnaleziony w noc sylwestrową na poboczu drogi przy wyjeździe z Ludźmierza przez straż gminną.

jak ustalili w sobotę nowotarscy policjanci, samochód był kradziony – wcześniej pojazd był poszukiwany przez słowacką policję. Po jego odholowaniu na policyjny parking, w bagażniku znaleziono ciało.

To był mężczyzna z raną postrzałową – potwierdził w rozmowie z RMF FM Bartosz Izdebski z działu prasowego małopolskiej policji. Jak informują służby, obok leżała broń.

Na miejsce udała się grupa dochodzeniowo-śledcza, technicy kryminalistyki z Krakowa oraz prokurator, którzy po całonocnej pracy w niedzielę rano ustalili, że jest to ciało poszukiwanego od 20 grudnia Słowaka, który najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Z ustaleń policji, którzy kontaktowali się ze stroną słowacką wynika, że czterdziestolatek cierpiał na choroby psychiczne i posiadał swoją broń – przekazał Izdebski.

Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że może chodzić o policjanta poszukiwanego na Słowacji od 20 grudnia. Sprawę bada prokuratura i grupa dochodzeniowa z Krakowa.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Białoruś: 970 więźniów politycznych, ta liczba ciągle rośnie

„Na Białorusi jest obecnie 970 więźniów politycznych” – poinformowało w sobotę Centrum praw człowieka Wiasna. W ciągu grudnia ta liczba zwiększyła się o 82 osoby. „Liczba więźniów politycznych w ciągu miesiąca wzrosła o 82 osoby, według stanu na 30 grudnia wynosiła 970, kontynuując tendencję wzrostową” – napisano w komunikacie Wiasny.

W aresztach śledczych wciąż przebywają członkowie samego Centrum, w tym jego szef Aleś Bialacki. Według informacji obrońców praw człowieka wciąż dochodzi do aresztowań uczestników pokojowych akcji protestu przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, osób posługujących się biało-czerwono-białą symboliką opozycji.

„Kontynuowany jest proces pociągania do odpowiedzialności karnej uczestników protestów przeciwko sfałszowaniu rezultatów wyborów prezydenckich (w 2020 roku), a także krytyków władzy” – napisano w oświadczeniu Wiasny.

Dodano, że obrońcy praw człowieka i niezależni dziennikarze wciąż rejestrują wiele faktów brutalnego traktowania obywateli, którzy są pozbawieni wolności z powodów politycznych.
Źródło info i foto: Dziennik.pl