Niemcy: Atak nożownika na uczelni w Hamm. Obezwładnili go studenci

Cztery osoby zostały ranne w ataku nożownika w szkole wyższej w niemieckim Hamm. Studenci zdołali obezwładnić 34-letniego mężczyznę, który po wejściu do sali wykładowej zaatakował osoby siedzące w pierwszym rzędzie – informuje portal dziennika „Bild”. Do zdarzenia doszło po południu na uniwersytecie w Hamm. 34-letni Markus K. zaatakował nożem kilka osób – trzy kobiety i jednego mężczyznę. Jedna z ofiar ataku odniosła bardzo poważne obrażenia. Gdy napastnik wszedł do sali wykładowej i zaczął atakować osoby siedzące w pierwszym rzędzie, został obezwładniony przez kilku studentów i przetrzymany do przyjazdu policji.

To, że nikt tu nie zginął, zawdzięczamy szybkim i odważnym działaniom kilku studentów – podkreśla „Bild”.

Policja zakłada, że nożownik działał sam. Około godz. 19:00 funkcjonariusze oddziału antyterrorystycznego wtargnęli do pokoju Markusa K. w akademiku znajdującym się w pobliżu uczelni. Jak informuje „Bild”, wczesnym wieczorem na terenie uczelni trwały jeszcze działania policji i sił specjalnych, zabezpieczających teren zdarzenia.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Uciekła z Ukrainy. Generał SBU zatrzymany, miał przy sobie szmaragdy

Na granicy między Serbią a Macedonią zatrzymano byłego generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrija Naumowa. Mężczyzna miał przy sobie kilkaset tysięcy euro i dwa szmaragdy. Uciekł z Ukrainy 23 lutego, dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. Naumow został zatrzymany 7 czerwca przez straż graniczną na granicy między Serbią a Macedonią Północną za próbę przemytu dużej ilości niezgłoszonej gotówki i kamieni szlachetnych. Naumow został zatrzymany wraz z obywatelem Niemiec, który był prawdopodobnie jego kierowcą.
Według portalu Obozrevatel były generał SBU miał przy sobie ponad 600 tys. euro, znaczną ilość gotówki (ponad 100 tysięcy) w dolarach oraz diamenty. Ukraińska Prawda podaje, że miał mieć dwa szmaragdy.

Zatrzymani trafili do aresztu pod zarzutem „nielegalnego obrotu cennymi dobrami materialnymi”. Zgodnie z prawem serbskim za takie przestępstwo grozi od roku do 12 lat więzienia. Według mediów Naumow nie zwrócił się o pomoc konsularną do przedstawicieli Ukrainy.

Kim jest Andrij Naumow?

Naumow był szefem Głównego Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy od 2019 r. do lipca 2021 r. W 2020 r. Wołodymyr Zełenski nadał mu stopień generała brygady. Wcześniej ponad 12 lat pracował w Prokuraturze Generalnej Ukrainy. Kilkanaście godzin przez rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na pełną skalę Naumow uciekł z Ukrainy wraz z kilkoma innymi osobami. 31 marca Zełenski ogłosił, że pozbawia Naumowa tytułu generała. Służby wszczęły śledztwo dotyczące zdrady.
Źródło info i foto: TVP.info

Zatrzymano kobietę, która próbowała udusić kołdrą 93-latkę

68-letnią kobietę podejrzaną o próbę uduszenia kołdrą zamieszkałej z nią 93-latki zatrzymali policjanci ze Słomnik (Małopolskie). Postawiono jej zarzut usiłowania zabójstwa i umieszczono w tymczasowym areszcie na trzy miesiące. Jak poinformował w piątek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, do przestępstwa doszło w poniedziałek w domu zamieszkałym przez obie kobiety wraz ze swoimi rodzinami.

Ze zgłoszenia przekazanego policji wynikało, że 68-latka usiłowała udusić zamieszkałą z nią 93-letnią staruszkę. Według ustaleń policji – przekazał Gleń – napastniczka podduszała kołdrą schorowaną, niekomunikatywną, przykutą do łóżka seniorkę, kiedy w domu nie było pozostałych domowników.

– Sprawczyni naciągała kołdrę na głowę staruszki i przytrzymywała ją rękami, uniemożliwiając jej oddychanie. Na szczęście nie udało jej się skutecznie skrzywdzić ofiary. 93-latka nie była na tyle komunikatywna, by poskarżyć się rodzinie, jednak sprawa wyszła na jaw dzięki okolicznościom, których na tym etapie postępowania śledczy nie chcą zdradzać. Zebrany przez nich materiał dowodowy potwierdził wcześniejsze doniesienie – zaznaczył rzecznik.

68-latka została zatrzymana przez policjantów ze Słomnik. W Prokuraturze Rejonowej w Miechowie postawiono jej zarzut usiłowania zabójstwa, a tamtejszy sąd zastosował wobec podejrzanej tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Za usiłowanie zabójstwa grozi jej kara więzienia na czas nie krótszy od lat 12, kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.
Źródło info i foto: polsatnews.pl