28 migrantów wdarło się na teren Polski. Białoruskie służby rzucały w Polaków kamieniami

Do niebezpiecznego incydentu doszło w nocy z piątku na sobotę na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Czeremchy. Grupa 28 migrantów wdarła się na terytorium Polski. Aby im ułatwić forsowanie granicy, białoruskie służby oślepiały funkcjonariuszy Straży Granicznej i rzucały w nich kamieniami. Rzeczniczka SG por. Anna Michalska zapewniła, że wszyscy cudzoziemcy, którym udało się wejść do Polski, zostali zatrzymani, a następnie „doprowadzeni do linii granicy”. Zapewniła, że w incydencie nikt nie ucierpiał. Ani po stronie polskich funkcjonariuszy, ani żaden z cudzoziemców.

To nie jedyna próba forsowania polsko-białoruskiej granicy, która miała miejsce tej nocy. Według Straży Granicznej, ostatniej doby odnotowano 41 prób nielegalnego wejścia do Polski z Białorusi. SG wydała też 10 postanowień o opuszczeniu terytorium Rzeczpospolitej.

Łącznie od początku 2021 roku było już blisko 40 tys. prób nielegalnego przedostania się do Polski. W ostatnim czasie polskie służby obserwują jednak spadek zainteresowania migrantów szklakiem na zachód prowadzącym przez polskie terytorium. Podczas gdy w październiku odnotowano 17,5 tys. prób forsowania granicy, w listopadzie było ich 8,9 tys.

Sytuacja przy granicy. Do 1 marca zakaz przebywania

Służby przypominają, że od 1 marca do 1 grudnia na terenach przygranicznych obowiązuje zakaz przebywania. Obszar ten obejmuje łącznie 115 miejscowości w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Z zakazu wyłączone są nie tylko służby, ale też mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym.
Źródło info i foto: wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *