Abp Wojciech Polak o pedofilii wśród księży

Kościół musi uczyć się z właściwą otwartością i wrażliwością wsłuchiwać się w doświadczenia skrzywdzonych dzieci – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wtorkowej konferencji poświęconej kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych.

We wtorek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, pod hasłem „Nie bójcie się reagować! Jak przeciwstawić się pedofilii i pomóc jej ofiarom”, odbyła się konferencja prasowa poświęcona problematyce wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. Podczas konferencji zaprezentowano książkę Szwajcara Daniela Pitteta „Ojcze, przebaczam ci”, której autor został w dzieciństwie wykorzystany seksualnie przez duchownego.

W konferencji wziął udział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Jak zaznaczył abp Polak, zaprezentowana we wtorek książka jest okazją do tego, by Kościół uczył się „z właściwą otwartością i wrażliwością wsłuchiwać się w doświadczenia skrzywdzonych dzieci”.

„Tego też musimy się uczyć. Żebyśmy jak najbardziej wykazywali tę otwartość i ufność. Nasz aneks, który mówi o reakcji, o pomocy ofiarom pedofilii, już w pierwszym zdaniu mówi, że należy z całą stanowczością i mocą wczuć się w sytuacje, które przeżywają. To, myślę, również jest ciągła dla nas nauka” – podkreślił prymas Polski.

Przyznał, że temat wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez osoby duchowne „jest trudny” i „wzbudza wiele elementów obronnych”. „Reagujemy nieraz bardzo emocjonalnie, natomiast (ważna jest – PAP) ta świadomość dorastania do tego, że słuchamy człowieka głęboko skrzywdzonego, słuchamy człowieka, który ma prawo oczekiwać pewnej wrażliwości, naszej uwagi” – podkreślił abp Polak.

Dodał, że książka zawiera także wywiad z przestępcą – z duchownym, który wykorzystał seksualnie dziecko. „Ten wywiad z kolei dla mnie jest światłem, by być uważnym na manipulacje, jakie niejednokrotnie stosują dokonujący tych przestępstw, co można bardzo łatwo odczytać z tego wywiadu, patrząc także na historię tego ojca Joela” – wyjaśnił.

W 2009 r. polscy biskupi przyjęli pierwszy dokument ws. postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych. Od marca 2015 r. w Kościele w Polsce obowiązuje zatwierdzony przez Stolicę Apostolską dokument z wytycznymi odnośnie postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o wykorzystanie seksualne małoletnich. Załączone do dokumentu aneksy wyjaśniają okoliczności niesienia pomocy ofiarom, precyzują procedurę postępowania w przypadku zgłoszenia wykorzystania seksualnego, opisują zasady profilaktyki.

W 2014 r. powstało Centrum Ochrony Dziecka (COD) przy Akademii Ignatianum w Krakowie, które prowadzi studia podyplomowe w zakresie prewencji i ochrony małoletnich oraz regularne szkolenia, z których skorzystało dotąd ok. dwa tysiące osób.
Źródło info i foto: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *