Adwokaci Aleksieja Nawalnego zwrócą się do ETPCz w sprawie jego aresztu

Adwokaci opozycjonisty Aleksieja Nawalnego poinformowali w czwartek, że odwołają się do rosyjskiego sądu kasacyjnego w sprawie aresztowania opozycjonisty, a następnie zwrócą się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz).

Adwokat Olga Michajłowa oceniła, że decyzja sądu w podmoskiewskich Chimkach, który 18 stycznia nakazał osadzenie Nawalnego w areszcie na 30 dni, narusza trzy artykuły Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Prawniczka wypowiadała się po posiedzeniu sądu wyższej instancji, który w czwartek utrzymał w mocy postanowienie z 18 stycznia. – W obecnej sytuacji przyjmowane jest wszystko, czego chcą władze – zauważyła.

Uważamy, że wszystko, co się dzieje z Aleksiejem, wynika z motywów politycznych. Został zatrzymany, jest w warunkach pozbawienia wolności po to, by wykluczyć go z życia politycznego – dodała Michajłowa.

Areszt dla Nawalnego

Moskiewski Sąd Obwodowy w czwartek utrzymał decyzję o osadzeniu Nawalnego w areszcie śledczym na 30 dni, do połowy lutego. Nawalny znajduje się w moskiewskim areszcie Matrosskaja Tiszyna.

Opozycjonista został 17 stycznia zatrzymany na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, tuż po przylocie z Niemiec, gdzie leczył się ze skutków próby otrucia go bojowym środkiem chemicznym typu Nowiczok. 2 lutego sąd w Moskwie rozpatrzy wniosek służb więziennych, które domagają się „odwieszenia” wyroku wydanego wobec Nawalnego w 2014 roku. Grozi mu bezwzględne wykonanie kary 3,5 roku kolonii karnej.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *