Akcja CBA w gminie Biała Podlaska. Urzędnicy i zastępca wójta zatrzymani

Zastępca wójta gminy Biała Podlaska oraz urzędnicy z bialskiego magistratu zatrzymani przez CBA. Mieli ustawiać przetargi na inwestycje drogowe. Jak podaje w komunikacie CBA, urzędnicy mieli przekazywać przedsiębiorcom poufne informacje dotyczące planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, w tym przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych.

– Wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców – podaje biuro prasowe CBA.

Korzystały na tym firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi. W sprawie badano okres od lutego do lipca 2020 roku.

Obecnie, funkcjonariusze lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej. Dotyczy ono podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami.

Wśród zatrzymanych przez CBA osób znaleźli się zastępca wójta Gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych Urzędu Gminy Biała Podlaska oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska i trzej lokalni przedsiębiorcy. Przeszukano także miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, miejsca zatrudnienia.

– Urzędnicy usłyszeli w prokuraturze zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty nakłaniania urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień – podaje CBA.

Postępowanie jest w toku.
Źródło info i foto: dziennikwschodni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *