Atak rakietowy na Zieloną Strefę w Bagdadzie

Dwie rakiety spadły na Zieloną Strefę w Bagdadzie, w której mieści się ambasada Stanów Zjednoczonych – informuje agencja AFP. Nie było ofiar ani szkód materialnych.

Atak miał miejsce o świcie, gdy iracki premier Mustafa al-Kadhemi przyleciał z Waszyngtonu. W Białym Domu rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem. Po spotkaniu amerykański prezydent ogłosił zakończenie operacji bojowych USA w Iraku. Podkreślił, że w obliczu groźby odrodzenia się Państwa Islamskiego i wzrostu wpływów Iranu w Iraku Stany Zjednoczone będą nadal angażowały się we współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie. Zapewnił jednocześnie, że żołnierze amerykańscy, którzy wciąż przebywają w Iraku, nie będą angażować się w walki.

W ostatnich miesiącach ataki na bazy USA w Iraku zdarzały się niemal codziennie. Ustały przed wizytą premiera Kadhemiego w Waszyngtonie. Część irackich stronnictw liczyła bowiem, że spotkanie przyniesie definitywną datę wycofania wszystkich pozostałych żołnierzy amerykańskich z Iraku.

Katastrofa śmigłowca

Irackie wojsko przekazało, że pięciu żołnierzy zginęło w czwartek w katastrofie śmigłowca w okolicach miasta Amirli na północy kraju; maszyna wykonywała misję bojową. Nie podano przyczyny katastrofy. Według źródeł agencji AFP śmigłowiec został zestrzelony.

Agencja zwraca uwagę, że w okolicach leżącego około 80 km na południe od Kirkuku mieście Amirli regularnie przeprowadzone są akcje przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego.

We wtorek armia poinformowała, że rozpoczęła operację, której celem jest „inspekcja i oczyszczenie obszarów na południe od prowincji Kirkuk”. Według źródeł AFP dwa śmigłowce monitorowały słupy linii wysokiego napięcia, które od niedawna stały się celem regularnych ataków, których sprawcy pozostają na razie nieustaleni. Później jedna z maszyn została zestrzelona.

W 2017 roku Państwo Islamskie zostało oficjalnie pokonane w Iraku przez siły rządowe i wspierającą je międzynarodową koalicję kierowaną przez USA. Jednak w pustynnych i górskich regionach kraju wciąż działają komórki tej organizacji, które walczą z siłami rządowymi. 19 lipca IS przyznało się do przeprowadzenia samobójczego zamachu bombowego na targ w Bagdadzie, w którym zginęło 35 osób.
Źródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *