Awantura na tle religijnym. W drodze do Włoch muzułmanie wrzucili do morza 12 chrześcijan

Awantura na tle religijnym, do której doszło między nielegalnymi imigrantami – chrześcijanami i muzułmanami – płynącymi pontonem do Włoch, zakończyła się śmiercią 12 chrześcijan, wyrzuconych do morza. Jak informują włoskie media, do awantury doszło w nocy ze środy na czwartek w Cieśninie Sycylijskiej na pontonie, który wypłynął z Libii.

Gdy ponton dopłynął na Sycylię, policja zatrzymała 15 sprawców, rozpoznanych przez innych imigrantów, którzy opowiedzieli o tym, co stało się w czasie rejsu do Włoch. Zatrzymani pochodzą z Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali i Senegalu. Ich ofiarami byli chrześcijanie z Nigerii i Ghany. Aresztowanym, w tym jednemu nieletniemu, postawiono zarzuty zabójstwa.

400 nielegalnych imigrantów utonęło?

Wczoraj na jaw wyszła informacja, że prawie 400 nielegalnych imigrantów, w tym wiele dzieci, mogło utonąć u wybrzeży Libii po tym jak łódź, którą płynęli do Włoch, przewróciła się i zatonęła u wybrzeży Libii – poinformowała organizacja „Save the Children”. Od ubiegłego weekendu włoska Straż Przybrzeżna uratowała 8480 uchodźców z dryfujących łodzi i kutrów w Cieśninie Sycylijskiej – poinformował sztab operacji prowadzonych na Morzu Śródziemnym. Liczba nielegalnych imigrantów przypływających na wybrzeża Włoch w ostatnich dniach rośnie lawinowo.

W ubiegłym roku Unia Europejska ograniczyła swoje morskie akcje ratownicze na Morzu Śródziemnym bowiem, pojawiły się argumenty, iż stanowią one zachętę dla kolejnych imigrantów. Jednak ostatnie dane wskazują, że posunięcie okazało się nieskuteczne.

Według agencji Frontex służącej do ochrony granic UE przemytnicy trudniący się przewożeniem nielegalnych imigrantów oddali strzały ostrzegawcze do włoskiego i islandzkiego statku, które wzięły na swoje pokłady 250 imigrantów dryfujących w przepełnionej łodzi. Przestępcy wzięli pustą już łódź na hol. Do incydentu doszło w odległości ok. 60 mil morskich od wybrzeży Libii. Zdaniem agencji, incydent świadczy, że przemytnikom brakuje łodzi do przewozu chętnych.

Według danych UE, w ub. roku na terytorium Unii dostało się nielegalnie ponad 280 tys. ludzi, w tym wielu uchodźców z Syrii, Erytrei i Somalii. Ok. 3400 imigrantów utonęło, próbując dostać się do Europy drogą morską.
Żródło info i foto: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *