Była europosłanka Małgorzata H. z zarzutami

Zarzuty próby oszustwa na kwotę 1447 euro usłyszała wczoraj b. europosłanka Małgorzata H. Nie przyznała się do zarzutów, za które grozi jej do 8 lat więzienia. Chodzi o wniosek o zwrot od Parlamentu Europejskiego kosztów kursu językowego.

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak, H. jest podejrzana o usiłowanie doprowadzenia 12 września 2007 r. Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenie mieniem w wysokości 1447 euro. Chodzi o wniosek o zwrot kosztów kursu języka hiszpańskiego wraz z przedłożeniem dokumentu poświadczającego uczestnictwo w takim kursie, który miał mieć miejsce w Maladze latem 2007 r. Według Nowaka była to też próba wprowadzenia pokrzywdzonego PE w błąd co do uczestnictwa w kursie oraz co do kosztów podlegających zwrotowi europosłowi. „Podejrzana nie przyznała się do zarzutów i skorzystała z prawa do odmowy wyjaśnień” – podał prokurator.

Europarlament nie zgodził się na uchylenie immunitetu

W czerwcu 2013 r. PE nie zgodził się na uchylenie immunitetu europosłanki, o co wnosiła wtedy polska prokuratura. Bez uchylenia immunitetu członkowi PE nie można postawić formalnego zarzutu. Komisja prawna PE odrzuciła wniosek o uchylenie immunitetu. Jako powód podano m.in. okoliczności, w których sprawa była rozpatrywana, relatywnie niską kwotę, której dotyczyła, oraz niewystarczające dowody. Według PE istniało podejrzenie, że celem postępowania karnego było zaszkodzenie politycznej działalności europosłanki.

Sprawą zajmowało się unijne biuro antykorupcyjne OLAF. Komisja wysłuchała m.in. szefa biura Giovanniego Kesslera. Sama H. zapewniała wtedy, że nigdy nie składała „żadnych dokumentów w tej sprawie”. Mówiła też o „błędzie administracyjnym, który nie powinien był się zdarzyć”.

Europosłanka PO

H. była posłanką do PE od 2004 r., wybraną z województwa śląskiego z listy PO. Po wybuchu sprawy zawiesiła członkostwo w PO do czasu jej wyjaśnienia. Zrezygnowała też z funkcji skarbnika europarlamentarnej delegacji PO-PSL. Tłumaczyła, że nie chce, by skarżenia te rzutowały na dobre imię delegacji. Po odmowie uchylenia immunitetu warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie wobec przeszkody w postaci jego nieuchylenia. Gdy wygasł on w tym roku wobec niewybrania jej do PE, śledztwo podjęto na nowo. Według Nowaka H. złożyła wniosek o końcowe zapoznanie się z materiałami śledztwa. Jeśli nie będzie nowych wniosków dowodowych, postępowanie może zostać wkrótce ukończone – dodał prokurator.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *