Ciąg dalszy afery korupcyjnej w FIFA

Rząd Stanów Zjednoczonych zapowiada dalsza walkę z korupcją w Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej – FIFA. Wczoraj amerykańscy prokuratorzy postawili zarzuty korupcyjne 14 osobom. Siedmiu działaczy FIFA zostało aresztowanych w Szwajcarii. Przedstawiając zarzuty wobec działaczy FIFA, prowadzący śledztwo używali określeń zarezerwowanych dla mafii – wymuszenia, łapownictwo, pranie brudnych pieniędzy. Prokurator generalna USA Loretta Lynch mówiła, że aresztowani sprzeniewierzyli się misji tej organizacji. – Oni skorumpowali światową piłkę nożną, by samemu się wzbogacić. Nasz departament sprawiedliwości jest zdeterminowany wykorzenić korupcję i postawić winnych przed sądem – zapewniała prokurator Lynch.

„Dajemy FIFA czerwoną kartkę”

Akt oskarżenia obejmuje 47 zarzutów związanych z wyborem miejsc rozgrywek, umowami sponsorskimi, prawami do transmisji oraz wyborami władz FIFA w 2011 roku. – To mistrzostwa świata w oszustwach i dziś dajemy FIFA czerwona kartkę – mówił prokurator Richard Weber. Amerykańskie władze zapowiadają, że to nie koniec, a początek postępowania w sprawie korupcji w FIFA, co oznacza, że czerwonych kartek prawdopodobnie będzie więcej. Na tym etapie trudno powiedzieć, czy dostanie nią także najpotężniejszy działacz sportowy na świecie – szef FIFA Sepp Blatter.

Kongres FIFA w Zurychu

W atmosferze skandalu korupcyjnego rozpoczyna się dziś w Zurychu 65. kongres Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, FIFA. UEFA wezwała do przełożenia wyborów prezesa FIFA, które mają odbyć się jutro, właśnie podczas kongresu w Zurychu. Za faworyta uchodzi dotychczasowy szef FIFA, Sepp Blatter.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *