Donald Trump nie odtajni pozostałych dokumentów ws. zamachu na Kennedy’ego

Wbrew składanym jesienią obietnicom prezydent Donald Trump nie odtajni pozostałych dokumentów dotyczących zamachu na prezydenta Johna Kennedy’ego. Amerykański przywódca oświadczył, że muszą one jeszcze pozostać poufne ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Prezydent poinformował, że opinia publiczna musi poczekać jeszcze trzy lata lub więcej, zanim pozostała część dokumentów dotyczących zabójstwa dokonanego 22 listopada 1963 r. w Dallas zostanie ujawniona.

Potencjalne szkody dla bezpieczeństwa narodowego USA, wymiaru sprawiedliwości lub polityki zagranicznej „byłyby tak duże, że niweczyłby zainteresowanie opinii publicznej ich niezwłocznym ujawnieniem” – powiedział prezydent.

Trump polecił Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i innym agencjom rządowym ponowne przyjrzenie się tym dokumentom w ciągu najbliższych trzech lat i zbadanie, które z nich można by odtajnić.

Federalne Archiwa Narodowe ujawniły kolejne 19 tys. dokumentów dotyczących zabójstwa w Dallas. Jednak nieokreślona bliżej liczba dokumentów pozostaje nadal utajniona. Od zabójstwa Kennedy’ego minęło już prawie 55 lat i wciąż jest ono przedmiotem kontrowersji. Jak informuje Associated Press, ujawnione ostatnio dokumenty zawierają m. in. zeznanie kobiety, która miała widzieć w stolicy Meksyku mężczyznę wyglądającego jak Lee Harvey Oswald, uznanego oficjalnie za jedynego zabójcę prezydenta.

Oswald został zastrzelony dwa dni po zabójstwie prezydenta przez Jacka Ruby’ego kiedy był eskortowany przez policję w drodze do stanowego aresztu.
Źródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *