Dziś decyzja sądu w sprawie ekstradycji Romana Polańskiego

Sprawa ekstradycji Romana Polańskiego dobiega końca. Dziś o godz. 9:30 krakowski sąd zdecyduje, czy reżyser ścigany za gwałt na nieletniej przez amerykański wymiar sprawiedliwości, zostanie wydany do Stanów Zjednoczonych. Będzie to piąte posiedzenie sądu w tej sprawie. Na ostatnich czterech posiedzeniach obrońcy Romana Polańskiego starali się przekonać sąd, że ekstradycja jest bezzasadna, ponieważ między Polańskim, pokrzywdzoną i amerykańskim prokuratorem doszło do ugody, a reżyser odbył karę, którą miało być 42 dni obserwacji psychiatrycznej.

Dziś sąd przewidział wystąpienia prokuratora oraz obrońców i wydanie postanowienia. Jeżeli sędzia prawomocnie stwierdzi dopuszczalność ekstradycji, ostateczną decyzję w sprawie wydania lub niewydania Polańskiego do USA podejmie minister sprawiedliwości. Jeżeli sąd prawomocne uzna, że do ekstradycji nie dojdzie – decyzja będzie ostateczna.

Traktowany jak uciekinier

W 1977 roku Roman Polański został oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynce. W ramach umowy pozaprocesowej reżyser przyznał się do zabronionego czynu i spędził 42 dni na obserwacji psychiatrycznej. Gdy jednak dowiedział się, że sędzia chce wycofać się z porozumienia, co może oznaczać dla niego więzienie, wyjechał ze Stanów Zjednoczonych do Francji. Od tego czasu władze USA traktują go jako uciekiniera przed wymiarem sprawiedliwości.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *