Edward Snowden chce wrócić do USA

Edward Snowden jest gotów wrócić do Stanów Zjednoczonych z Rosji i pójść do amerykańskiego więzienia. Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który ujawnił program masowej inwigilacji obywateli, powiedział o tym w wywiadzie dla telewizji BBC. Dodał, że taką propozycję zgłaszał amerykańskim władzom już kilka razy, ale nie otrzymał odpowiedzi. Snowden wyznał, że na razie otrzymał tylko jedną obietnicę – że po powrocie do Stanów nie będzie poddany torturom. Były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego dodał, że zależy mu, by nie stał się narzędziem w rękach amerykańskich władz. Nie chce, by władze traktowały go jako „straszaka” wobec innych potencjalnych „sygnalistów”, ujawniających nieprawidłowości w urzędach czy firmach.

Smerfy w komórce

Snowden w rozmowie z BBC ujawnił także, że brytyjski wywiad dysponuje specjalnym systemem różnego rodzaju programów, pozwalających na kontrolowanie smartfonów. Są nazywane „smerfami” i mają umożliwiać m.in. włączanie i wyłączenie telefonów, uruchamianie nagrywania albo śledzenie lokalizacji komórki. Według Snowdena „smerfy” mogą być instalowane bez wiedzy użytkownika. Edward Snowden w Rosji ukrywa się od dwóch lat. W tym czasie nie raz mówiło się o jego powrocie do Stanów Zjednoczonych. W lipcu tego roku 167 tys. osób podpisało się pod petycją do Baracka Obamy, by ułaskawił Snowdena. Biały Dom wniosek ten jednak odrzucił.

O możliwości dogadania się amerykańskich władz ze Snowdenem wspominał niedawno były prokurator generalny USA Eric Holder. Amerykański Departament Sprawiedliwości później jednak zaprzeczył tym słowom, dodając, że Edward Snowden po powrocie do Stanów będzie musiał ponieść odpowiedzialność karną za swoje czyny.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *