Europejski Trybunał Praw Człowieka odpowiada na apel adwokatów Nawalnego

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zażądał, aby Rosja uwolniła Aleksieja Nawalnego z aresztu. Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało, że jest to niewykonalne. Opozycjonista od 17 stycznia przebywa w areszcie tymczasowym.

W związku z tymczasowym aresztowaniem i kolejnymi procesami sądowymi adwokaci Aleksieja Nawalnego wystąpili do Trybunału w Strasburgu o zastosowanie nadzwyczajnego rozwiązania i wzięcie opozycjonisty pod ochronę. Na podstawie 39 reguły regulaminu, Europejski Trybunał Praw Człowieka może w nadzwyczajnej sytuacji zażądać wypuszczenia na wolność osoby, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, iż zagrożone jest jej życie i zdrowie.

„Żądanie jest niewykonalne”

Przepis ten jednak przewiduje uwolnienie jedynie do czasu prawomocnego orzeczenia sądu. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami, Rosja jest zobowiązana niezwłocznie wykonać żądanie Trybunału. Jednak jak podał portal „Meduza” resort sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej napisał w komunikacie, że „żądanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niewykonalne”.

Część rosyjskich prawników przypomina, że w przeszłości Rosja już nie raz opóźniała wdrożenie zaleceń strasburskiego Trybunału.

Lider opozycji od 17 stycznia przebywa w areszcie tymczasowym. 2 lutego moskiewski sąd odwiesił politykowi stary wyrok i nakazał zamknięcie go w kolonii karnej na 2 lata i 8 miesięcy. W sobotę odbędzie się rozprawa apelacyjna w tej sprawie.
Źródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *