Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę, która dostarczała na stacje nielegalne paliwo

Dostarczali na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia, w którego obrocie pośredniczyły fikcyjne firmy. Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę, która unikała płacenia należności związanych z handlem olejem napędowym. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 13 mln zł. Zatrzymano pięć osób, w tym szefa gangu, który przed policjantami próbował ukryć się w piwnicy.

Grupę rozpracowali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Częstochowy, działający pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Od kilku miesięcy prowadzili śledztwo w związku z podejrzeniem uszczuplenia należności podatkowych w obrocie paliwami płynnymi.

– Według funkcjonariuszy, grupa dostarczała na stacje benzynowe paliwo niewiadomego pochodzenia. Śledczy ustalili, iż udokumentowana droga paliwa, do końcowego odbiorcy na stacji benzynowej, była dłuższa od rzeczywistej. Firmy, które pośredniczyły w procederze poprzez wystawianie fałszywych dokumentów, w rzeczywistości nie prowadziły działalności gospodarczej, a paliwo pochodziło z innych źródeł niż udokumentowane – poinformowała Onet komisarz Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Po zebraniu dowodów i namierzeniu poszczególnych członków gangu mundurowi zorganizowali akcję zatrzymań. – W jej trakcie podejrzany o organizowanie przestępczego procederu, chcąc uniknąć zatrzymania, ukrył się w piwnicy. Jego partnerka przekonywała funkcjonariuszy CBŚP, iż nie ma go w domu i nie wie, gdzie obecnie przebywa. Nie zmyliło to policjantów i został on zatrzymany. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, dzień później miał wyjechać do jednego z krajów poza Unią Europejską – relacjonuje Iwona Jurkiewicz.

Zatrzymano w sumie pięć osób. W prokuraturze przedstawiono im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz fałszowania dokumentów. Grozi im do 10 lat więzienia. Policjanci i prokurator ustalili, że grupa uszczupliła należności z tytułu podatku akcyzowego, dochodowego i podatku VAT na kwotę ponad 13 mln zł.
Źródło info i foto: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *