Jakie są wyniki kontroli CBA u Mariana Banasia

Aż 20 lokalizacji, w tym mieszkania i pomieszczenia służbowe, przeszukali agenci CBA w związku ze śledztwem dotyczącym majątku Mariana Banasia, szefa NIK – ustalił Fakt. Te informacje potwierdziła potem prokuratura. Jak podaje nasze źródło i Polska Agencja Prasowa, zabezpieczono m.in. dwie kopie umów dzierżawy, których treść miałaby być tożsama, za to różne są na nich kwoty.

Funkcjonariusze CBA prowadzą od środy przeszukania na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Chodzi o śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. Pełnomocnik szefa NIK zapowiedział złożenie zażalenia na te czynności. Uznaje, że agenci nie mieli prawa do przeszukań, bo szefa NIK chroni immunitet.

Funkcjonariusze CBA weszli do mieszkań Mariana Banasia w Warszawie i Krakowie oraz do krakowskiego mieszkania córki szefa NIK. Podstawą przeszukania były trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły do białostockiej prokuratury od grupy posłów opozycji w tym m.in. posła Jana Grabca (Koalicja Obywatelska), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Szef NIK pisze do Marszałek Sejmu

Czyżby był to koniec „Pancernego” Mariana? Nie wiadomo. Po dzisiejszej akcji CBA Marian Banaś napisał niezwykle ostry w tonie list do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. „Takie działanie organów ścigania jest bez precedensu, bowiem oznacza możliwość naruszenia niezależności konstytucyjnego, naczelnego organu kontroli państwowej” – czytamy w jego piśmie. List przesłany został również do wiadomości marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałków Sejmu. Pełną treść listu znajdziecie tutaj.

Źródła majątku Mariana Banasia

Marian Banaś został wybrany na prezesa NIK na 6-letnią kadencję 30 sierpnia ubiegłego roku. Wcześniej, od czerwca 2019 r. był ministrem finansów, a jeszcze wcześniej wiceministrem w tym resorcie i szefem Krajowej Administracji Skarbowej. We wrześniu Superwizjer TVN ujawnił, że Banaś mógł zaniżać w oświadczeniach majątkowych dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami wynajmującymi w kamienicy pokoje na godziny.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *