Łapówki zamiast mandatów

Zamiast wystawiać mandaty – brali łapówki? Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy kończy śledztwo i jeszcze w tym miesiącu skieruje do sądu akt oskarżenia ws. pięciu funkcjonariuszy bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji. Główny podejrzany oprócz pieniędzy miał przyjmować także korzyści seksualne. Grozi im 10 lat więzienia. Sprawa wyszła na jaw po publikacji w 2013 r. w mediach zdjęcia prostytutki ubranej w policyjną kurtkę i czapkę. Litera „R” na rękawie kurtki sugeruje, że chodzi o drogówkę. W sieci zawrzało.

– Tego dnia podjechało do mnie dwóch policjantów – prostytutka wspomina majowy dzień, w którym wykonano zdjęcie. – Pojechaliśmy do lasu. Jeden poszedł z moją koleżanką na spacer. Ja zostałam z drugim. Wykonałam usługę. Zapłacił. Potem papierosek, rozmowy, pozwolili mi się przebrać w mundur, robiliśmy zdjęcia – mówiła reporterom Gazety Wyborczej. Policjanta namierzono, ale postępowanie dyscyplinarne umorzono z uwagi na przedawnienie sprawy. Na jaw wyszły za to inne dokonania tego samego funkcjonariusza. W zamian za seks miał odstąpić od wystawienia kobiecie mandatu za brak prawa jazdy. Mandatów miał też nie wystawiać w zamian za nowe opony czy pieniądze.

Łapówki na komendzie

Okazało się, że łapówki od kierowców, którzy łamali przepisy ruchu drogowego mieli brać też inni funkcjonariusze. W tej sprawie prokuratura postawiła zarzuty 5 policjantom komendy miejskiej za przyjmowanie korzyści oraz 3 kierowcom za ich wręczanie. Jeszcze w grudniu gotowy będzie akt oskarżenia.

Dymisje i zawieszenia

Wysokość łapówek sięgała od 50 do 500 zł. Proceder trwał od sierpnia do października 2012 roku. Policja wszczęła postępowania dyscyplinarne i zawiesiła funkcjonariuszy w czynnościach służbowych. Odebrano im legitymacje i broń. Uposażenia zmniejszono o połowę. Niektórzy sami złożyli raporty o zwolnienie ze służby. Funkcjonariuszom grozi kara od roku do 10 lat więzienia. Podobnej kary mogą spodziewać się także kierowcy, którzy łapówki wręczali. To 30 osób z różnych części kraju. Prokuratura przesłuchała już połowę z nich i przedstawiła im zarzuty wręczania korzyści majątkowych.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *