Milion złotych odszkodowania dla 13-letniej ofiary księdza pedofila? Zakon się odwołał

Poznański Sąd Apelacyjny ogłosi dziś wyrok w sprawie rekordowego odszkodowania dla ofiary księdza pedofila. Sąd pierwszej instancji zasądził milion złotych na rzecz poszkodowanej. Od wyroku pierwszej instancji odwołało się Towarzystwo Chrystusowców, czyli zakon, do którego należał ksiądz Roman B. Organizacja twierdzi, że odpowiedzialności za czyny jednego z jej członków nie można przerzucać na cały zakon.

Oprócz odszkodowania, które mają zapłacić Chrystusowcy – ksiądz B. został skazany na 4 lata więzienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, a wyrok, który poznański sąd ogłosił w styczniu, to precedens. Do tej pory jeszcze żaden sąd w Polsce nie uznał pełnej odpowiedzialności prawnej organizacji kościelnej za przestępstwa duchownego. Ksiądz B. został skazany za gwałty na 13-letniej dziewczynce. Dziś to już dorosła kobieta. Duchowny miał wykorzystać jej trudną sytuację w rodzinie.

To czy zakon wypłaci kobiecie milion złotych będzie jasne o 14:00 – na tę godzinę sąd apelacyjny zaplanował ogłoszenie wyroku.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *