Nowy Jork: Zamach bombowy na Manhattanie nie był aktem międzynarodowego terroryzmu

Zamach bombowy, który na nowojorskim Manhattanie poranił 29 osób, był aktem terroryzmu, ale nie znaleziono do tej pory powiązań z żadną międzynarodową grupą terrorystyczną – poinformował gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo. Gubernator podkreślił, że szczęśliwym zbiegiem okoliczności nie było żadnej ofiary śmiertelnej, a wybuch spowodował „naprawdę znaczące zniszczenia”.

Najważniejszych nowojorskich węzłów komunikacyjnych pilnuje teraz tysiąc dodatkowych funkcjonariuszy. Andrew Cuomo zapewnił, że osoby odpowiedzialne za podłożenie ładunków zostaną na pewno zidentyfikowane. – Znajdziemy ich i postawimy przed sądem – podkreślił. Wybuch nastąpił w sobotę wieczorem na 23. ulicy między 6. a 7. aleją w ruchliwej i prestiżowej dzielnicy Chelsea, około godz. 21 (godz. 3 nad ranem w niedzielę w Polsce). Jak podaje policja, wybuchła podłożona w śmietniku bomba, a ściślej tzw. improwizowane urządzenie wybuchające (improvised explosive device – IED), czyli domowym sposobem sporządzony ładunek wybuchowy. Skrótu IED używa się dla określenia prymitywnych bomb używanych przez terrorystów w Iraku i Afganistanie.

Gubernator poinformował także, że znaleziono cztery przecznicę od miejsca wybuchu znaleziono inny ładunek wybuchowy, który został bezpiecznie usunięty.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *