Oszukiwali na handlu żywnością. Zarobili miliony złotych

Kolejny gang wyłudzający zwrot podatku VAT rozbili policjanci CBŚ współpracujący z funkcjonariuszami kontroli skarbowej i prokuratury. Na fikcyjnych transakcjach handlu artykułami spożywczymi, grupa z Zachodniego Pomorza zarobiła, co najmniej kilkanaście milionów zł. Podczas zatrzymań oszustów, zabezpieczono luksusowe samochody warte ponad 2 mln zł i przejęto ok. 1,2 mln zł ukrytych na kontach bankowych.

Policjanci CBŚP ze Szczecina wraz z lokalnym Urzędem Kontroli Skarbowej uderzyli w gang zajmujący się wyłudzaniem podatku VAT na znaczną skalę. – Przeprowadzona wspólnie akcja objęła kilkanaście osób i firm funkcjonujących na terenie pięciu województw. Zatrzymano 15 osób, z czego 9 zostało aresztowanych. Szacowane straty Skarbu Państwa to prawie 20 mln złotych – mówi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Śledczy z zachodniopomorskiej Prokuratury Regionalnej wraz z funkcjonariuszami CBŚP i UKS ustalili, że grupa działała co najmniej od dwóch lat. Jej organizatorzy kontrolowali kilkanaście spółek w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa te uczestniczyły w fikcyjnych transakcjach, w tym dostawach wewnątrz Wspólnoty, które umożliwiały grupie przestępczej przejęcie, bądź wyłudzenie zwrotu podatku VAT.

Kawa dla gangu

Policjanci zabezpieczyli u członków gangu 7 luksusowych aut o wartości ok. 2 mln zł, w tym m.in. porsche. Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano na rachunkach firm zamieszanych w oszustwo i kontach członków bandy 1,2 mln złotych.

Od kilku lat policja i UKS obserwują wzrost ilości przestępstw „vatowskich” wykorzystujących obrót produktami spożywczymi. Jednym z przebojów gangów ekonomicznych jest fikcyjny handel np. kawą mieloną. Za sprawą fikcyjnego łańcuszka kolejnych odbiorców, towar mający opuścić granice naszego kraju, zostaje w nim i jest sprzedawany na naszym rynku po zaniżonej cenie.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *