Państwo Islamskie użyło gazu musztardowego

Niemiecki wywiad BND zebrał dowody, świadczące o użyciu gazu musztardowego przez Państwo Islamskie w północnym Iraku – poinformował dziennik „Bild”. Agenci BND pobrali próbki krwi od Kurdów, poszkodowanych w starciach z IS. Do Kurdystanu uda się w tym tygodniu misja irackiego rządu, by zbadać doniesienia o ataku.

„Bild” zacytował szefa BND Gerharda Schindlera, według którego użyty gaz musztardowy albo pochodził ze starych zapasów irackich, jeszcze z okresu rządów Saddama Husajna, albo został wyprodukowany przez dżihadystów, kiedy IS zajęło uniwersytet w Mosulu.

W połowie sierpnia „Wall Street Journal” pisał, że przedstawiciele władz USA sądzą, iż IS użyło w Iraku przeciwko siłom kurdyjskim gazu musztardowego. Według dziennika dżihadyści mogli wejść w posiadanie gazu musztardowego w Syrii albo w Iraku.
Swoje własne dochodzenie rozpoczęły w tej sprawie także irackie władze. Jak podaje agencja Reutera, rządowi eksperci pojadą w tym tygodniu do Kurdystanu, by zbadać, czy doszło do użycia broni chemicznej.

Oskarżenia o ataki

Dżihadyści z IS byli już w przeszłości oskarżani o stosowanie przeciwko kurdyjskim bojownikom broni zawierającej toksyczny gaz. Kurdyjska organizacja Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i przedstawiciele Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w lipcu informowali, że doszło do ataków chemicznych przeciwko Kurdom w prowincji Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii. Nie udało się ustalić, jakich konkretnie użyto środków.

W marcu rząd autonomicznego irackiego Kurdystanu twierdził, że dysponuje dowodami na wykorzystanie przez IS chloru jako broni chemicznej przeciwko siłom kurdyjskim.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *