Papież Franciszek usunął biskupa z Paragwaju oskarżanego o tuszowanie pedofilii

Papież Franciszek usunął z urzędu biskupa z Paragwaju, oskarżanego o tuszowanie pedofilii. Watykan wyjaśnił w nocie, że biskup miasta Ciudad del Este, Rogelio Ricardo Liveres Plano, został zdymisjonowany po wizytacjach Stolicy Apostolskiej. Na miejsce zdymisjonowanego przez Franciszka biskupa, oskarżonego także o malwersacje, mianowany został administrator apostolski. W komunikacie watykańskiego biura prasowego nie ma mowy o stawianych dostojnikowi zarzutach.

Włoska agencja prasowa ANSA wyjaśniła, że biskupowi z Paragwaju zarzucono tuszowanie skandalu pedofilii w jego diecezji. Doszło tam do poważnej polemiki wokół przyjęcia do niej księdza z Argentyny Carlosa Urrutigoity, oskarżonego w 2002 roku o nadużycia seksualne, gdy pełnił posługę w USA. Ksiądz został odesłany najpierw do Kanady, a przed dziewięcioma laty trafił do Paragwaju, gdzie został – jak dodaje ANSA – osobistością nr 2 w diecezji Ciudad del Este jako jej wikariusz generalny.

Kościół w Paragwaju podzielony

Sprawa ta wywołała poważny spór i głębokie podziały w paragwajskim episkopacie. Oskarżony o pedofilię wikariusz został zdymisjonowany dopiero po wizycie delegacji watykańskiej, wysłanej tam przez Franciszka.

Stolica Apostolska oświadczyła, że papież podjął decyzję po wnikliwej analizie wniosków z wizytacji w diecezji, przeprowadzonej przez delegacje Kongregacji ds. Biskupów oraz Duchowieństwa. – „Bolesna decyzja Stolicy Apostolskiej, podyktowana przez szereg powodów duszpasterskich, wynika z troski o najwyższe dobro jedności Kościoła w Ciudad del Este i wspólnoty biskupów Paragwaju” – ogłosił Watykan.

Dwa dni temu Wesołowski

We wtorek po południu ogłoszono, że były nuncjusz na Dominikanie abp Józef Wesołowski został osadzony w areszcie domowym „w związku z powagą postawionych mu ciężkich czynów wykorzystywania seksualnego nieletnich”. Media określiły tę decyzję papieża Franciszka jako „grom z jasnego nieba” i przejaw bezprecedensowej decyzji Watykanu oraz dowód na determinację papieża Franciszka w walce z pedofilią.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *