Pierwszy taki pozew w polskim kościele. Bracia Pankowiak pozywają diecezję kaliską

Bohaterowie filmu braci Sekielskich – Jakub i Bartłomiej Pankowiak – pozywają diecezję kaliską i domagają się milionowego odszkodowania – każdy po 500 tys. zł. Chcą pociągnięcia do odpowiedzialności karnej także samego księdza H. Potwierdziliśmy doniesienia „Gazety Wyborczej” – Jakub i Bartłomiej Pankowiak złożyli pozew przeciwko diecezji kaliskiej. Jak dowiedziała się Interia, każdy z nich domaga się 500 tys. zł odszkodowania. Braci reprezentuje mec. Artur Nowak.

Dlaczego pozwana została diecezja? – Ks. H. popełniał przestępstwa w ramach czynności, do których został skierowany przez biskupa kaliskiego – tłumaczy w rozmowie z Interią Jakub Pankowiak. Jak dodaje, do krzywdzenia dochodziło nie tylko w jego domu rodzinnym, ale także w kościele czy w mieszkaniu wikarego.

Bracia chcą pociągnięcia do odpowiedzialności karnej także samego księdza H. Pozew będzie dotyczył sprawy Bartłomieja, bo w przypadku Jakuba doszło już do przedawnienia. – Rozważam jednak pozew cywilny i domaganie się publicznych przeprosin – mówi nam Jakub Pankowiak.

– Zdecydowanie namawiam wszystkich poszkodowanych w Kościele do takich działań. Wydaje mi się, patrząc na USA i Irlandię, że dopiero presja finansowa może zmobilizować niektórych hierarchów do działania – dodaje Pankowiak.

Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, uważa, że pierwszą osobą, na której spoczywa ta odpowiedzialność, także finansowa, jest sprawca. Kościół zaś ma zadbać o systemową pomoc osobom skrzywdzonym przez niektórych duchownych – tłumaczył w wywiadzie dla Interii. Jak jednak zapewnił, „jeśli będą zapadać inne wyroki, Kościół będzie je wypełniał”.
Źródło info i foto: interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *