Prawnicy w Serbii strajkują po zamordowaniu adwokata Dragoslava Ognjanovicia

Tygodniowy strajk w proteście przeciw morderstwu, którego ofiarą padł znany adwokat Dragoslav Ognjanović, ogłosili wczoraj serbscy prawnicy. Ognjanović należał m.in. do zespołu obrońców b. prezydenta Slobodana Miloszevicia podczas procesu przed trybunałem haskim.

Ofiara wojny gangów?

Ognjanović, uważany za wybitnego adwokata, występował w procesach znanych postaci serbskiego świata przestępczego, a belgradzkie media określiły jego zabójstwo jako „kolejną egzekucję w stylu mafijnym”, do jakich dochodzi w związku z wojną między gangami przestępczymi w Serbii i sąsiedniej Czarnogórze.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić oświadczył wczoraj, że policja natrafiła już w toku dochodzenia na „pewne poszlaki”.

Vuczić zapowiedział, że państwo serbskie energiczniej zabierze się za zwalczanie przestępczości zorganizowanej. – Walka klanów przestępczych na rynku narkotykowym – oświadczył – jest zjawiskiem, któremu państwo nie zawaha się położyć kresu i skoro trzeba uczyni to brutalnymi środkami – podał kanał serbskiej telewizji N1.

Serbskie Stowarzyszenie Prawników w wydanym wczoraj oświadczeniu stwierdza, że kolejne zabójstwo ich kolegi „pokazuje, w jak niebezpiecznych warunkach serbscy obrońcy prawa muszą wypełniać swe obowiązki zawodowe „.

„Najnowsze zabójstwo z serii zbrodni, które pozostały niewykryte, zmusza nas do wezwania serbskich władz, aby uczyniły wszystko co w ich mocy w celu wykrycia mordercy” – czytamy w oświadczeniu.
Źródło info i foto: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *