Prokuratura zaskarżyła decyzję o zwolnieniu Adama Z.

Prokuratura wysłała sądowi apelacyjnemu zażalenie na decyzję Sądu Okręgowego w Poznaniu o zwolnieniu z aresztu Adama Z., oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman. Sąd uchylił areszt w poniedziałek, tego samego dnia mężczyzna wyszedł na wolność. Zdaniem prokuratury w toczącej się przed sądem sprawie nie zdarzyło się nic takiego, co uzasadniałoby zmianę środków zapobiegawczych na wolnościowe. Oskarżonemu o zabójstwo Adamowi Z. grozi wysoka kara, zdaniem śledczych istnieje też realna obawa matactwa – wyjaśnia rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

– Uważamy, że nic nie uległo zmianie, jeśli chodzi o ustalony stan faktyczny; wcześniej sąd decydował o areszcie dla Adama Z., dysponując tymi samymi materiałami. Sąd stwierdził, że przesłuchano najbardziej istotnych świadków, ale ci świadkowie powiedzieli przed sądem dokładnie to samo, co w postępowaniu przygotowawczym. Nie powiedzieli niczego takiego, co mogłoby radykalnie zmienić przebieg procesu – powiedziała Mazur-Prus. Jak dodała, zdaniem prokuratury sąd nie przesłuchał wciąż wszystkich istotnych świadków, zaś Adam Z., przebywając na wolności, może dopuścić się matactwa procesowego.

Sąd decydując w poniedziałek o uchyleniu aresztu wobec Adama Z., uprzedził strony procesu, że możliwa jest zmiana kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonemu i oceny go nie w kategoriach zabójstwa, lecz nieudzielenia pomocy – za co sankcja jest łagodniejsza. W zamian za areszt sąd zastosował wobec Adama Z. dozór policji dwa razy w tygodniu i zakazał mu opuszczania kraju. Mężczyzna przebywał za kratami od grudnia 2015 r.

Uznając, że oskarżony nie musi przebywać w areszcie, sąd uzasadnił to m.in. tym, że skoro przeprowadzono już najistotniejsze dowody (…) „należy uznać, że dalsze stosowanie wobec niego najsurowszego środka zapobiegawczego nie jest już celowe i konieczne”. – Z uwagi na możliwość przypisania oskarżonemu przestępstwa zagrożonego karą do trzech lat pozbawienia wolności (nieudzielenia pomocy – red.), obawa wymierzenia mu surowej kary (…) nie jest już tak realna jak dotychczas – podkreślił w poniedziałek sąd.

Proces Adama Z. rozpoczął się 3 stycznia

Prokuratura zarzuciła Adamowi Z., że 23 listopada 2015 r., przewidując możliwość pozbawienia życia Ewy Tylman, zepchnął ją ze skarpy, a potem nieprzytomną – do wody. Według biegłych, w chwili popełnienia przestępstwa Adam Z. był poczytalny. Za taki czyn grozi mu kara do 25 lat więzienia lub nawet dożywocie.
Źródło info i foto: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *