Przemoc wobec kobiet w Boko Haram

Kobiety i dziewczęta porywane przez islamistów z Boko Haram są zmuszane do małżeństw, przyjęcia islamu, znoszenia przemocy fizycznej i psychicznej, niewolniczej pracy, padają ofiarą gwałtów – twierdzi w najnowszym raporcie Human Rights Watch. Od 2009 roku grupa porwała ok. 500 kobiet i dziewcząt. 63-stronicowy raport pt. „Te przerażające tygodnie w ich obozie. Przemoc Boko Haram wobec kobiet i dziewcząt w północno-wschodniej Nigerii” został oparty na wywiadach z 46 świadkami i ofiarami porwań dokonanych przez organizację w stanach Borno, Yobe i Adamawa. Rozmowy przeprowadzono także z dziewczynkami, które uciekły z baz islamistów.

„Boko” jest „haram”

W kwietniu Boko Haram uprowadziło 276 dziewcząt z liceum w Chibok. HRW pisze, że celem islamistów padają głównie chrześcijanki i uczennice. Bojownicy biczują dziewczęta, biją, grożą śmiercią, jeśli nie przyjmą islamu. Zakazane jest chodzenie do szkoły, a „edukacja w stylu zachodnim jest zabroniona religijnie”. Dziewczęta muszą nosić hidżaby (chusty zasłaniające włosy i ramiona).

19-latka z Konduga (stan Borno) powiedziała HRW, że islamiści napadli ją, kiedy razem z pięcioma koleżankami wracała do domu ze szkoły. Zatrzymali samochód i jeden z uzbrojonych bojowników powiedział: „Aha! To ludzie, których szukamy. Więc to wy jesteście tymi twardymi głowami, które uparcie chodzą do szkoły, kiedy my powiedzieliśmy: „boko” (jęz. hausa: alfabet łaciński) jest „haram” (jęz. hausa: zakazany). Dzisiaj was zabijemy”. Dziewczęta były przetrzymywane w środku lasu przez dwa dni. Wypuszczono je, kiedy przyjęły islam i obiecały, że nigdy nie wrócą do szkoły.

7 tys. ofiar Boko Haram

Porwania nasiliły się w połowie 2013 roku. Boko Haram uprowadza zamężne kobiety, co ma być karą dla rodzin nie uznających ideologii grupy. Niezamężne kobiety i dziewczęta są przeznaczane na narzeczone dla bojowników. W maju Nigeria wprowadziła stan wyjątkowy w trzech stanach, gdzie bojówkarze mają największe wpływy. Lider grupy Abubakar Shekau ostrzegł wówczas, że jego bojownicy dokonają odwetu na nigeryjskich służbach specjalnych. HRW szacuje, że od 2009 roku w atakach Boko Haram zginęło ponad 7 tys. cywilów. Około 4 tys. ludzi zginęło w okresie od maja 2013 do września 2014 roku.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *