Rejkiawik: Ciało 20-latki znalezione na plaży. Zatrzymano dwóch marynarzy

Po największych poszukiwaniach w historii kraju na plaży koło Rejkiawiku znaleziono ciało 20-letniej kobiety. Wywołało to szok w Islandii, w której przypadki morderstw są niezwykle rzadkie. Zatrzymanych w związku ze sprawą zostało dwóch marynarzy z Grenlandii. Ciało 20-letniej Birny Brjansdottir zostało znalezione w niedzielę na plaży na południe od Rejkiawiku po określanych przez media jako „największe w historii kraju” poszukiwaniach z udziałem 725 wolontariuszy. Zdarzenie to wstrząsnęło opinią publiczną w kraju, w którym morderstwa zdarzają się niezwykle rzadko.

Trawler i czerwony samochód

20-latka zaginęła 14 stycznia w Rejkiawiku po nocy spędzonej na zabawie w stołecznych barach. Na nagraniach z miejskiego monitoringu widać, jak kobieta około godz. 5 nad ranem samotnie wraca przez ulice miasta, zatrzymując się po drodze w jednym z barów szybkiej obsługi. Po rozpoczęciu poszukiwań buty kobiety znalezione zostały w Hafnarfjordur, niedaleko miejsca, w którym cumował grenlandzki trawler „Polar Nanoq”. Na nagraniach z monitoringu zwrócono wówczas uwagę na niewielki czerwony samochód, który parkował obok statku około godz. 6.30. Identyczny pojazd był wcześniej w miejscu, w którym po raz ostatni widziano 20-latkę.

Trawler odpłynął kilka godzin później, jednak został doścignięty przez członków elitarnej islandzkiej policji, którzy przesłuchali jego załogę. Następnie jednostka została zawrócona do Rejkiawiku, a dwóch marynarzy – w wieku 25 i 30 lat – trafiło do aresztu. W małym czerwonym samochodzie, wynajmowanym przez marynarzy, znaleziono później ślady krwi Birny Brjansdottir. Policja w oświadczeniu wydanym w niedzielę poinformowała, że traktuje sprawę jako morderstwo, choć „jak dotąd nie było możliwe stwierdzenie przyczyny śmierci” kobiety.

Morderstwa to rzadkość

Zamieszkana przez 330 tys. osób Islandia jest państwem z jednym z najniższych na świecie współczynników morderstw – statystycznie 1,8 rocznie w ciągu ostatnich 15 lat. Jak zauważa „The Guardian”, przestępstwa takie zdarzają się niezwykle rzadko, a islandzka policja patroluje ulice nieuzbrojona.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *