Rząd Francji chce przedłużenia stanu wyjątkowego do Euro 2016

Rząd Francji złoży w parlamencie propozycję przedłużenia o kolejne dwa miesiące stanu wyjątkowego, aby przepisy obowiązywały podczas Euro 2016 – powiedział w środę premier Manuel Valls. Stan wyjątkowy wprowadzono w listopadzie 2015 roku po zamachach w Paryżu. Według Vallsa rząd podjął tę decyzję „ze względu na zagrożenie”. Piłkarskie mistrzostwa Europy mają odbyć się we Francji między 10 czerwca a 10 lipca.

16 lutego parlament Francji przegłosował przedłużenie do 26 maja stanu wyjątkowego wprowadzonego w całym kraju po zamachach w stolicy z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób. Stan wyjątkowy wyposaża stojących na czele administracji regionalnych prefektów w takie pełnomocnictwa jak zlecanie przeszukań, aresztu domowego czy zakazu zgromadzeń, jedynie na podstawie podejrzenia o istniejącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego.

Stan wyjątkowy tak długo, jak będzie konieczny

30 marca prezydent Francji Francois Hollande wycofał się ze swojej propozycji wpisania do konstytucji artykułu o wprowadzaniu stanu wyjątkowego w razie zagrożenia terrorystycznego. W styczniu premier Valls zapowiadał, że stan wyjątkowy będzie przedłużany na tak długo, jak to będzie konieczne. – Dopóki istnieje zagrożenie, musimy korzystać ze wszystkich środków – podkreślał.
Żródło info i foto: TVP.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *