Sleiman Daoud al-Afari, specjalista IS od broni chemicznej zatrzymany

Amerykańskie siły specjalne schwytały na północy Iraku przywódcę oddziału dżihadystycznego Państwa Islamskiego, który usiłował skonstruować broń chemiczną – to informacja irackiego wywiadu. W środę dwóch przedstawicieli irackiego wywiadu poinformowało, że zatrzymany mężczyzna to Sleiman Daoud al-Afari, który w czasach Saddama Husajna pracował dla niego, prowadząc badania nad bronią chemiczną i biologiczną.

Ich zdaniem schwytany 50-letni islamista to przywódca niedawno utworzonego oddziału IS zajmującego się badaniami i rozwijaniem broni chemicznej. Jednostka ta została stworzona z naukowców, którzy zajmowali się bronią chemiczną w czasach Husajna, oraz z „zagranicznych ekspertów”, którzy przyłączyli się do dżihadystów.

Uważa się, że Państwu Islamskiemu udało się wytworzyć pewną ilość gazu musztardowego, jednak celem dżihadystów jest skonstruowanie groźniejszej broni chemicznej.

Także w środę telewizja CNN poinformowała, że siły USA od pewnego czasu prowadzą naloty na ośrodki IS w okolicach Mosulu, w których dżihadyści rozwijają broń chemiczną. Nie wiadomo jednak, czy przeprowadzone w ostatnich dniach bombardowania były skuteczne. Poinformowano natomiast, że były one możliwe dzięki kluczowym informacjom, które uzyskano od przetrzymywanego dżihadysty z Państwa Islamskiego.
Żródło info: Radio ZET.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *