Sukcesy w walce z Państwem Islamskim

Irak i jego międzynarodowi partnerzy odnieśli znaczne sukcesy w walce z dżihadystami z organizacji zbrojnej Państwo Islamskie, zabijając tysiące bojowników i połowę dowódców – oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry. Słowa padły w Londynie, na konferencji prasowej po spotkaniu przedstawicieli 21 państw należących do antydżihadystowskiej koalicji.

– W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wstrzymanie ekspansji Państwa Islamskiego w Iraku, a w niektórych przypadkach jej cofnięcie – poinformował Kerry, dodając, że irackie siły lądowe, „wspierane przez prawie 2 tys. nalotów, odzyskały kontrolę nad ok. 700 km kwadratowymi”. Jest to jednak ułamek terytorium do zdobycia, gdyż pod kontrolą terrorystów znajduje się ok. 30 tys. km kw.

Szkolenie rebeliantów

Przyznał jednocześnie, że koalicja musi robić więcej, by powstrzymać dżihadystowską propagandę, a także dopływ pieniędzy i zagranicznych bojowników. Podkreślił, że zagrożenie ze strony IS nie jest tylko wewnętrznym problemem Iraku czy Syrii, lecz stanowi globalny problem, który wymaga „globalnej odpowiedzi”.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że członkowie koalicji wkrótce zaczną szkolić syryjskich rebeliantów m.in. w Turcji, Katarze i Arabii Saudyjskiej oraz że irackie siły rządowe w najbliższym czasie otrzymają broń z USA. Wyjaśnił, że chodzi o wiele karabinów M16, i funkcjonuje jeden pewny szlak przesyłu uzbrojenia.

Irak potrzebuje broni

O dodatkowe dostawy broni do walki z IS zaapelował premier Iraku Hajder al-Abadi. – Irak potrzebuje broni, a społeczność międzynarodowa ma możliwość jej zapewnienia – oświadczył Abadi. Szef irackiego rządu przyznał, że ostatnio zwiększono dostawy uzbrojenia dla irackich żołnierzy. Dodał również, że spadek cen ropy ma katastrofalny wpływ na jego państwo. – Nie chcemy być świadkami wojskowej klęski z powodu problemów budżetowych i podatkowych – powiedział.

Na razie Irak i Syria, co dalej?

Czwartkowemu spotkaniu wraz z Kerrym współprzewodniczył szef brytyjskiego MSZ Philip Hammond. – Potwierdziliśmy, że jesteśmy zdeterminowani pokonać nie tylko IS, ale też ideologię, która za nim stoi. Nie tylko w Iraku i Syrii, ale w każdym miejscu, do którego dociera – powiedział Hammond. W ciągu ostatnich kilku miesięcy dżihadyści opanowali znaczne tereny w Syrii i Iraku i utworzyli tam kalifat. Ofensywę IS odpiera z powietrza koalicja międzynarodowa pod dowództwem sił USA.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *