Szwecja wciąż ściga Juliana Assange

Szwedzki sąd utrzymał nakaz aresztowania założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange’a, oskarżonego w Szwecji o gwałt. Od czerwca 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie uzyskał azyl polityczny. Sąd decyzję o utrzymaniu nakazu aresztowania uzasadnił istnieniem ryzyka, że oskarżony może unikać wymiaru sprawiedliwości. O cofnięcie wydanego ponad trzy lata temu nakazu aresztowania wnioskowali obrońcy Assange’a. – „To jest oczywiste z naszej strony, że odwołamy się do sądu wyższej instancji” – powiedział jeden z obrońców Assange’a, Thomas Olsson.

Obrona podkreślała podczas czterogodzinnej rozprawy, że Szwecja i Wielka Brytania powinny uszanować przyznany ich klientowi przez Ekwador azyl polityczny. Prawnicy przekonywali, że Australijczyk jest w USA prześladowany i traktowany jak terrorysta. Obrońcy posłużyli się fragmentami nagrań wideo z wypowiedziami amerykańskich polityków o konieczności pociągnięcia Assange’a do odpowiedzialności. Adwokaci Assange’a zarzucali szwedzkiej prokurator, że odmawia przyjazdu do ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie przebywa Assange, aby go przesłuchać. Jak powiedziała podczas rozprawy prokurator Marianne Ny, takie przesłuchanie niewiele wniesie do sprawy, gdyż w Wielkiej Brytanii nie można zmusić podejrzanego do pobrania od niego materiału DNA.

W listopadzie 2010 roku Assange został oskarżony przez dwie młode Szwedki o gwałt i napaść seksualną. Australijczyk zaprzecza tym zarzutom i odmawia stawienia się na przesłuchanie. Od czerwca 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie uzyskał azyl polityczny. Nie chce opuścić placówki dyplomatycznej, aby uniknąć zatrzymania przez brytyjską policję i przekazania władzom Szwecji. Assange obawia się, że zostanie następnie wydany Stanom Zjednoczonym. Żródło info i foto: tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *