Państwo Islamskie szykuje kolejne zamachy w Europie?

Sir Alex Young ocenił, że Państwo Islamskie bezkarnie planuje kolejne zamachy na terenie Europy. – Tylko od czerwca 2013 r. brytyjskie służby pokrzyżowały 12 spisków terrorystycznych – oświadczył szef MI6. Po raz pierwszy w historii brytyjskiego wywiadu jego szef wezwał grono wybranych dziennikarzy do siedziby swojej agencji, aby – jak wyjaśniał – uświadomić groźbę z jaką musi zmierzyć się Wielka Brytania. Szef MI6 podkreślał w trakcie spotkania, że sytuacja nieznacznie zmienia się, nawet obecnie, kiedy położenie militarne tzw. kalifatu staje się coraz trudniejsze. Ocenił, że zagrożenie terrorystyczne w Wielkiej Brytanii i innych krajach zachodnich potęguje interwencja Rosji w obronie prezydenta Syrii – Baszara al-Asada.

– Definiując jako terrorystów każdego, kto opiera się temu brutalnemu reżimowi, alienują właśnie tę grupę, z którą należy współpracować, jeśli chcemy pokonać ekstremistów – mówił szef brytyjskiej służby wywiadowczej.

I dodał, że w obliczu tych zagrożeń MI6 będzie podtrzymywać i pogłębiać współpracę z sojuszniczymi wywiadami i służbami bezpieczeństwa w Europie, niezależnie od Brexitu.
Żródło info i foto: onet.pl

Jak brytyjski kontrwywiad walczy z terroryzmem

Dyrektor generalny brytyjskiej służby bezpieczeństwa (MI5) Andrew Parker oświadczył, że podległa mu służba oraz policja udaremniły od czerwca 2013 roku 12 spisków terrorystycznych. – Najbardziej widoczne zagrożenie stwarza terroryzm islamski – wyjaśnił. – Razem z MI6 (wywiad), GCHQ (Centrala Łączności Rządowej – brytyjska służba specjalna, zwana wywiadem/rozpoznaniem elektromagnetycznym, elektronicznym, radioelektronicznym, radiowym itp.) i policją, MI5 udaremniła od czerwca 2013 roku 12 spisków terrorystycznych – oświadczył szef kontrwywiadu.

Parker nie ujawnił żadnych szczegółów, mówił natomiast o skomplikowanych umiejętnościach niezbędnych w służbie bezpieczeństwa, aby mogła ona dotrzymać kroku w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Mnogość zagrożeń

Szef MI5 wezwał sektor naukowy i technologiczny do dalszej pracy i zaznaczył, że wszystkie sukcesy podległej mu służby opierają się na innowacyjności, talentach i umiejętnościach pionu IT, naukowców i specjalistów różnych technologii. Dodał, że umiejętności te coraz bardziej są potrzebne przy zwalczaniu zagrożeń, z jakimi ma do czynienia Wielka Brytania. Wypowiedzi Parkera opublikowano na stronie MI5. Ukazały się z informacją o naborze o tej agencji wywiadowczej.

W ostatnich latach w Londynie doszło do trzech poważnych zamachów przeprowadzonych przez islamskich ekstremistów. 7 lipca 2005 roku w godzinach szczytu w wyniku trzech eksplozji bomb w metrze i jednej w autobusie zginęło 56 osób, zaś rannych zostało około 700.
Żródło info i foto: TVP.info