Strzelanina w Chicago. 13 osób rannych

13 osób zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w niedzielę nad ranem czasu lokalnego na przyjęciu w Chicago – poinformowała lokalna policja. Stan czterech rannych oceniany jest jako krytyczny. Strzelaninę poprzedziła kłótnia, pierwsze strzały padły niedługo po północy.

Poszkodowani są w wieku od 16 do 48 lat – pisze AP. Rannych przewieziono do okolicznych szpitali. Fred Waller z miejscowej policji przekazał, że w sprawie przesłuchiwane są dwie osoby. Jedna z nich podczas zatrzymania miała przy sobie broń. Drugi przesłuchiwany jest ranny. Waller dodał, że policja zabezpieczyła rewolwer.

Według policji strzelanina rozpoczęła się w domu, kolejne strzały padły już na zewnątrz, kiedy uczestnicy imprezy zaczęli uciekać. Później strzały oddano też w sąsiedztwie.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Krwawy atak na klub nocny w Meksyku. Wiele ofiar

Co najmniej 23 osoby zginęły, a 13 odniosło poważne obrażenia w pożarze, który wybuchł we wtorek wieczorem w nocnym klubie w mieście Coatzacoalcos w stanie Veracruz na południu Meksyku – poinformowały w środę władze. Według prokuratury generalnej Meksyku możliwe, iż pożar wywołał „okrutny atak”. Podano, że trwa śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności tragedii.

W wyniku tych zdarzeń 13 osób jest poważnie rannych, już są pod opieką lekarzy w różnych szpitalach – dodała prokuratura. W lokalnych mediach pojawiają się doniesienia, że w klubie El Caballo Blanco mógł mieć miejsce atak z użyciem koktajli Mołotowa. Ogień wywołał panikę wśród uczestników imprezy; wielu z nich nie zdążyło w porę opuścić lokalu.

Agencja AP przypomina, że w 2011 roku w pożarze w kasynie w Monterrey, na północy Meksyku, zginęły 52 osoby, a ogień podłożyli wówczas członkowie kartelu narkotykowego Zetas, którzy chcieli wymusić haracz w zamian za „ochronę lokalu”.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Wciąż trwają poszukiwania zamachowca z Lyonu

Francuzi wstrząśnięci atakiem w Lyonie. W centrum miasta wybuchła paczka naszpikowana gwoździami i śrubami. 13 osób zostało rannych. Wśród nich jest 10-letnia dziewczynka. Sprawca ataku w Lyonie pozostaje na wolności. Monitoring uchwycił mężczyznę, który może stać za dramatem. Co o nim wiadomo?

Do ataku w Lyonie doszło w piątek, 24 maja około godziny 17:30. Naszpikowana gwoździami i śrubami paczka wybuchła na ulicy Wiktora Hugo. „Daily Mail” donosi, że do eksplozji doszło przed piekarnią. – Pracowałem, obsługiwałem klientów i nagle usłyszałem olbrzymi huk – powiedział Omar Ghezza, piekarz. – Myśleliśmy, że ma to związek z pracami renowacyjnymi. Okazało się, że to porzucona paczka – dodał.

13 osób zostało rannych. Mowa o ośmiu kobietach, czterech mężczyznach i 10-letniej dziewczynce. 11 poszkodowanych karetki zabrały do szpitala. Szczęśliwie życiu żadnej z osób nic nie zagraża. Burmistrz okręgu – Denis Broliquier powiedział, że „ładunek był zbyt mały, by zabić”. Zagraniczne media donoszą, że został zdetonowany z odległości.

– Doszło do wybuchu. Myślałam, że zderzyły się samochody – relacjonowała 17-letnia Eva, którą od miejsca eksplozji dzieliło zaledwie kilkanaście metrów. – W pobliżu znajdowały się fragmenty drutu, baterie oraz kawałki kartonu i plastiku. Wysadziło okna – dodała.

Sprawca wciąż wolny

Teren został zabezpieczony przez policjantów. Sprawcy ataku dotąd nie udało się jednak zatrzymać. W sieci pojawiło się zdjęcie mężczyzny, który może mieć związek z dramatem. Jego wizerunek zarejestrował monitoring. Ma on około 30 lat. Poruszał się na rowerze górskim. Ubrany był w ciemną koszulę z długim rękawem i jasne spodenki. Miał też okulary przeciwsłoneczne.

Prezydent Francji – Emmanuel Macron wysłał do Lyonu ministra spraw wewnętrznych, Christopha Castanera. Francuska minister sprawiedliwości Nicole Belloubet powiedziała, że za wcześnie, by mówić, że był to akt terrorystyczny. Prokurator Remy Heitz wspomniał zaś, że dotąd żadna grupa do ataku się nie przyznała.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Dwie ofiary strzelaniny w Toronto. Sprawca masakry nie żyje

W strzelaninie w Toronto w Kanadzie zginęły dwie osoby, w tym sprawca, a 13 osób zostało rannych. Takie dane podała miejscowa policja. Do strzelaniny doszło około 22.00 miejscowego czasu w pobliżu pizzerii w greckiej dzielnicy miasta. Według świadków, około 20-25 strzałów oddał mężczyzna ubrany na czarno. Miał kilka razy przeładowywać broń. Po tym jak został otoczony przez policję, popełnił samobójstwo. Na razie nie wiadomo, jakimi motywami się kierował.

Premier prowincji Ontario Doug Ford przekazał na Twitterze wyrazy współczucia ofiarom strzelaniny. Przemoc z użyciem broni w Kanadzie jest stosunkowo rzadka – szczególnie w porównaniu z sąsiednimi Stanami Zjednoczonymi. W tym roku w Toronto doszło już jednak do około dwustu strzelanin, w których zginęło ponad 20 osób.
Źródło info i foto: TVP.info

Francja: Zarzuty dla mężczyzny, który wjechał samochodem w pizzerię

Zarzuty m.in. zabójstwa oraz jazdy pod wpływem środków odurzających postawiono mężczyźnie, który w poniedziałek wjechał samochodem w pizzerię w miasteczku na wschód od Paryża. Zginęła wówczas 12-letnia dziewczynka, a 13 osób zostało rannych. Mężczyzna powiedział śledczym, że nosił się z zamiarem popełnienia samobójstwa.

Biegły z zakresu psychiatrii uznał, że 32-letni David Patterson był poczytalny, gdy taranował samochodem marki BMW pizzerię w małej miejscowości Sept-Sorts, leżącej ok. 55 km od stolicy Francji. Prokurator z pobliskiego Meaux, Dominique Laurens, powiedziała, że stając przed sędzią śledczym mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć tego, co zrobił. Dodała, że psychiatra orzekł, że choć badanie Pattersona wykazało u niego umiarkowaną depresję, to może odpowiadać karnie za swoje czyny.

Inny prokurator, Eric de Valroger, powiedział, że niespójne wypowiedzi Pattersona nie pozwalają na razie na ustalenie motywu, jakim się kierował. Dodał, że w organizmie zatrzymanego wykryto ślady środków odurzających, a on sam powiedział w śledztwie, że dużo ich zażywa.

W środę rano wciąż hospitalizowanych było sześć osób poszkodowanych w tragedii. Wśród nich jest 44-letnia kobieta, która walczy o życie. Już krótko po zdarzeniu władze wykluczyły, by miało ono charakter terrorystyczny. Według sąsiadki sprawcy, z którą rozmawiała AFP, Patterson od dłuższego czasu nie mógł znaleźć pracy. Jak podała w poniedziałek prokuratura, mężczyzna powiedział śledczym, że nosił się z zamiarem popełnienia samobójstwa. Kilka dni temu miał podjąć już taką próbę.
Źródło info i foto: Fakt.pl

Wybuch w amerykańskiej bazie w Afganistanie. Są ofiary

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych wskutek wybuchu w amerykańskiej bazie wojskowej w Bagram. Badane są przyczyny eksplozji. Amerykańska jednostka położona jest na północ od afgańskiej stolicy, Kabulu. Informację przekazała w sobotę rano stacja CNN powołując się na lokalne władze. Eksplozję w bazie potwierdziło również NATO nie podając jednak liczby ofiar. Na razie nikt się nie przyznał do ewentualnego ataku na bazę. Nieznane są również przyczyny eksplozji.

Bagram jest największą amerykańską bazą w Afganistanie.

W piątek lokalna policja poinformowała o dwóch ataku, który w czwartek przypuścili Afgańscy talibowie na konsulat niemiecki w Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu. W wyniku eksplozji samochodu pułapki zginęło „wielu cywilów”, zaś „tuziny” osób odniosły obrażenia. Po kilka godzinach nastąpił kolejny „zbrojny atak”, który został odparty.
Żródło info i foto: TVP.info

Zamachy bombowe w Turcji

Kurdyjscy rebelianci przeprowadzili w środę jednocześnie dwa zamachy na pojazdy policyjne na południowym wschodzie Turcji – poinformowały władze tego kraju. Zginęło w nich siedem osób, a dziesiątki zostało rannych. Tureckie władze podają, że rebelianci z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) podłożyli w mieście Kiziltepe w prowincji Mardin przydrożną bombę; jej eksplozja zabiła trzy osoby i raniła co najmniej 25 osób. Wśród rannych jest co najmniej pięcioro dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat – powiedział agencji Associated Press zastrzegający anonimowość przedstawiciel władz.

W tym samym czasie bomba wybuchła w zabytkowej części miasta Diyarbakir – dodał rozmówca AP. Zginęło co najmniej czterech cywilów, a 13 osób zostało rannych. Wcześniej tego dnia w okręgu Uludere w prowincji Sirnak na południowym wschodzie kraju doszło do ataku bombowego, w którym zginęło pięciu tureckich żołnierzy, a ośmiu zostało rannych. Po załamaniu się rozejmu z PKK w lipcu zeszłego roku w zamachach i walkach w tym rejonie zginęło około 400 żołnierzy i policjantów oraz kilka tysięcy bojowników; według opozycji śmierć poniosło też od 500 do 1000 cywilów.

PKK domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji. Od 1984 roku konflikt kurdyjsko-turecki kosztował życie ponad 40 tys. osób, głównie rebeliantów.
Żródło info i foto: onet.pl

Zamach samobójczy w Kabulu

Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze na drodze niedaleko lotniska w stolicy Afganistanu – Kabulu. Jedna osoba zginęła, a 13 zostało rannych – poinformowały afgańskie władze, na które powołuje się agencja Reutera.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl

Strzelanina w stolicy Jamajki

2 osoby zginęły, a 13 zostało rannych w strzelaninie w Kingston, stolicy Jamajki. Niezidentyfikowani sprawcy ostrzelali z broni palnej przypadkowych przechodniów. Wśród zabitych jest 12-letni chłopiec. Większość rannych to kobiety. Władze twierdzą, że strzelanina to gangsterskie porachunki, które przeniosły się na ulicę. W mieście trwa wojna o schedę po baronie narkotykowym Christopherze Coke, wydanym do USA i skazanym w 2012 roku za przemyt narkotyków na 23 lata więzienia. Żródło info i foto: RMF24.pl

Strzelanina w klubie nocnym w Tempe

13 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko, gdy w klubie nocnym w Tempe, w amerykańskim stanie Arizona doszło do strzelaniny podczas koncertu muzyki rap. O liczbie rannych poinformowała policja. Do incydentu doszło tuż przed północą miejscowego czasu, w popularnym lokalu nocnym. Świadkowie zdarzenia mówią, że widzieli dwóch ciemnoskórych mężczyzn, którzy uciekali z miejsca zdarzenia tuż po strzelaninie. Według policji powodem strzelaniny mogła być sprzeczka pomiędzy uczestnikami koncertu. Do tej pory policjantom nie udało się ustalić, gdzie znajdują się ci mężczyźni. Żródło info i foto: TVP.info