Łódź pełna migrantów w kanale La Manche. Zginęło 27 osób

27 osób osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami w kanale La Manche, w pobliżu Calais. Ocalały dwie osoby – takie wiadomości przekazało w raporcie francuskie MSW. Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się co do pilnej potrzeby powstrzymania gangów zajmujących się przerzucaniem ludzi przez to miejsce.

Agencja AFP dodaje, że wcześniej w środę wieczorem prezydent Emmanuel Macron mówił o 31 ofiarach śmiertelnych tej katastrofy. Po zatonięciu łodzi z migrantami w pobliżu Calais Macron powiedział, że Francja nie pozwoli, aby kanał La Manche stał się cmentarzem. Oznajmił, że chce, aby zorganizowane zostało spotkanie ministrów UE w sprawie kryzysu migracyjnego. Prezydent Francji poprosił również o „natychmiastowe wzmocnienie” zasobów agencji Frontex na zewnętrznych granicach UE – poinformował Pałac Elizejski.

Premier Jean Castex zapowiedział na czwartek spotkanie międzyresortowe w związku z tragedią pod Calais.
Źródło info i foto: interia.pl

Kopenhaga: Narkotyki na kontenerowcu. Policja skonfiskowała 100 kilogramów kokainy.

Kopenhaska policja skonfiskowała 100 kilogramów kokainy na kontenerowcu Duncan Island i aresztowała 27 osób podejrzanych o przemyt narkotyków, w tym międzynarodową załogę statku. Kopenhaska policja w wydanym w niedzielę komunikacie poinformowała, że kokaina została skonfiskowana dzień wcześniej podczas kontroli płynącego z Helsingborga w Szwecji do Petersburga w Rosji kontenerowca Duncan Island.

Czarnorynkowa wartość skonfiskowanej kokainy, według szacunków policji, to 350 milionów koron duńskich-około 50 milionów dolarów. W związku z przemytem policja aresztowała 27 osób, w tym międzynarodową załogę statku złożoną z obywateli Rosji, Łotwy, Ekwadoru i Filipin.

Zgodnie z duńskim prawem grozi im kara do 16 lat więzienia.

„Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni, że wiele kilogramów kokainy nie trafiło na ulicę. Teraz prowadzimy dalsze dochodzenie, aby dowiedzieć się, kto na próżno czeka na dostawy” – powiedział inspektor Dannie Rise, szef specjalnej jednostki dochodzeniowej policji w Kopenhadze.
Źródło info i foto: TVP.info

Policjanci CBŚP rozbili grupę przestępczą. Zabezpieczono nielegalne wyroby akcyzowe i broń

Zlikwidowane magazyny, linie produkcyjne alkoholu i papierosów oraz zabezpieczona broń i amunicja to efekt pracy policjantów CBŚP, wrocławskiej prokuratury, KAS i BSWP w Łodzi. W trakcie przeprowadzonych działań zatrzymano 27 osób. Działalność przestępcza grupy mogła narazić Skarb Państwa na stratę nawet 25 milionów złotych.

Funkcjonariusze Zarządu we Wrocławiu CBŚP pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw
Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, prowadzili sprawę związaną z przestępczością akcyzową i nielegalnym posiadaniem broni i amunicji.

Po zebraniu materiału dowodowego policjanci na polecenie prokuratora nadzorującego śledztwo niezwłocznie przystąpili do działań. W miniony poniedziałek funkcjonariusze jednocześnie wkroczyli na 35 ustalonych wcześniej adresów. Podczas działań prowadzonych na szeroką skalę na terenie województw łódzkiego i dolnośląskiego, policjantom z CBŚP wsparcia udzielili, funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji w Łodzi.

Jak ustalili policjanci, zatrzymani od dłuższego czasu mogli prowadzili działalność przestępczą polegającą na nielegalnej produkcji i obrocie wyrobami akcyzowymi, przestępstwami związanymi z wytwarzaniem, handlem oraz posiadaniem broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia kłusownictwem i dystrybucją wyrobów mięsnych pozyskanych nielegalnie oraz przestępstwami korupcyjnymi związanymi z nadużyciem uprawnień wynikających z pełnionych funkcji publicznych.

Łącznie zatrzymanych zostało 27 osób. W trakcie przeprowadzonych przeszukań policjanci zabezpieczyli 14 jednostek nielegalnej broni palnej różnego kalibru, 6 tłumików oraz 2000 sztuk amunicji. Ponadto zlikwidowane zostały dwie nielegalne linie wytwarzania krajanki tytoniowej, linia służąca do pakowania papierosów oraz dwie rozlewnie, w których odkażano i destylowano wyroby spirytusowe. Podejrzani w niektórych przypadkach starali się bardzo dobrze ukryć nielegalne przedmioty. W jednym z pomieszczeń gospodarczych znajdowała się zamocowana na ścianie płyta z uchwytami na narzędzia. W rzeczywistości, była ona jednocześnie wejściem do magazynu, w którym funkcjonariusze ujawnili składowane papierosy i nielegalny alkohol.

W trakcie działań zabezpieczono 3,7 tony tytoniu, 700 tys. sztuk papierosów, 1900 litrów alkoholu oraz 1000 sztuk podrobionych banderol akcyzowych.

Wartość zabezpieczonych produktów akcyzowych wyniosła 2,5 mln złotych. Natomiast uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku mogą sięgać nawet 3 mln złotych. Całkowite uszczuplenia Skarbu Państwa za okres działalności przestępczej grupy wyniosły co najmniej 25 milionów złotych.

Na poczet kar i grzywien zabezpieczono nieruchomości o wartości 13 milionów złotych oraz pieniądze w kwocie 170 tys. zł.

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze m.in. zarzuty związane z nielegalnym wytwarzaniem broni i amunicji, produkcji i wprowadzania na terenie UE wyrobów akcyzowych w postaci papierosów i spirytusu, prania pieniędzy oraz kłusownictwa.

W wyniku działania funkcjonariuszy CBŚP oraz prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec 19 osób. Wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, w postaci poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju.

Za popełnione przestępstwa może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Źródło info i foto: Policja.pl

Islamscy terroryści przyznali się do ataku na chrześcijan w Egipcie

Islamscy terroryści przyznali się do ataków na chrześcijan w Egipcie w Niedzielę Palmową. Fundamentaliści starają się pogłębiać podziały religijne i społeczne, ale ich rzeczywistym zamiarem jest osłabienie rządu i państwa. Egipt znalazł się w sytuacji bez wyjścia.

Terroryści samobójcy zaatakowali dwa koptyjskie kościoły podczas mszy z okazji Niedzieli Palmowej . W Tancie, w Delcie Nilu, samobójca zdetonował bombę wewnątrz świątyni i zabił 27 osób. Kilka godzin później drugi zamachowiec usiłował wejść do kościoła w Aleksandrii. Ładunek zdetonował po tym, jak zatrzymała go ochrona. Wśród 17 zabitych było kilku stróżów prawa, w tym generał policji.

Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie na Półwyspie Synaj. Nie pierwszy raz Koptowie byli celem fundamentalistów. W grudniu ubiegłego roku terroryści zaatakowali chrześcijan w Kairze. W Egipcie żyje ok. 9 milionów Koptów, co stanowi 10 proc. mieszkańców kraju. Islamiści zapowiadają kolejne ataki na „krzyżowców”.
Źródło info i foto: wp.pl

Kabul: Zamach na szyicki meczet. Zginęło 27 osób

Co najmniej 27 osób zginęło, a 35 zostało rannych w zamachu samobójczym na szyicki meczet w stolicy Afganistanu, Kabulu – podało afgańskie ministerstwo zdrowia. Eksplozja była niezwykle silna. Doszło do niej podczas obchodów święta Arbain. Na razie nikt nie przyznał się do ataku. Według przedstawicieli afgańskich władz zamachowiec samobójca wszedł do meczetu Bakir ul Olum, gdy wierni przygotowywali się do modłów. W Arbain często dochodzi do zamachów dokonywanych przez sunnickich ekstremistów.

Arbain to jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego, czczonego przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Arbain znane jest także jako Czehelom (pers. czterdziesiętnica). Obchodzone jest ono w czterdzieści dni po święcie Aszura, czyli dniu śmierci Husajna w roku 680 w walce z wojskami kalifa Jazyda. Szyici uznają śmierć Alego za męczeństwo.

Szyici stanowią 15 procent muzułmanów na świecie. Mieszkają oni głównie w Iraku, Iranie i Bahrajnie, są znaczącą mniejszością w Afganistanie, Pakistanie, Libanie i Arabii Saudyjskiej.
Żródło info i foto: wp.pl

Nikt jeszcze nie przyznał się do zamachu w Ankarze

W samym centrum stolicy Turcji, przy jednym z głównych placów, eksplodował samochód-pułapka. Co najmniej 27 osób zginęło, a 75 zostało rannych – poinformował gubernator Ankary. Jak dotąd do ataku nikt się nie przyznał.

Do zamachu doszło przy placu Kizilay, który jest jednym z głównym węzłów komunikacyjnych tureckiej stolicy. W pobliżu znajduje się park Guven. Niecały miesiąc temu kilka ulic dalej w podobnym ataku terrorystycznym zginęło 29 osób. Niedzielny „wybuch został spowodowany przez pojazd wypełniony materiałami wybuchowymi” – oświadczył gubernator. Według mediów samochód eksplodował w pobliżu przystanku autobusowego i komisariatu policji.

Zdaniem przedstawiciela tureckich sił bezpieczeństwa po eksplozji słychać było odgłosy strzelaniny. Świadkowie opowiadali, że dym, unoszący się nad miejscem wybuchu, widać było z odległości około 2,5 km. W pobliżu miejsca zamachu mieszczą się sąd i siedziby resortów sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych. Gdy doszło do wybuchu, przed godz. 19 czasu lokalnego (przed godz. 18 w Polsce), teren ten był pełen ludzi. Według dziennika „Hurriyet” po wybuchu prewencyjnie ewakuowano plac Kizilay, gdyż władze obawiały się drugiego ataku.
Żródło info i foto: Newsweek.pl

Zamach terrorystyczny na pogrzebie w Iraku

Zamachowiec samobójca przeprowadził w poniedziałek atak podczas pogrzebu w miejscowości Mukdadija w prowincji Dijala. W zamachu zginęło 27 osób, a 52 zostały ranne – podały źródła w siłach bezpieczeństwa. Za zamach wzięło na siebie odpowiedzialność Państwo Islamskie (PI) – podał Instytut SITE, który zajmuje się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie.

Wśród zabitych jest lokalny przywódca szyickiej milicji o nazwie Asa’ib Ahl al-Haq będącej częścią Ludowych Sił Mobilizacyjnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w rejonie.

Mukdadija leży w odległości 80 km na północny wschód od Bagdadu. W styczniu bojownicy Państwa Islamskiego zabili tam co najmniej 32 osoby, co spowodowało falę ataków odwetowych na sunnickie meczety i osoby cywilne.

Państwo Islamskie przyznało się też do zdetonowania w niedzielę dwóch bomb w szyickiej dzielnicy Bagdadu zwanej Miastem Sadra. W zamachu zginęły 73 osoby, a 112 zostało rannych. Był to bezprecedensowy zamach w bieżącym roku w Bagdadzie pod względem liczby ofiar.

Zamieszczony w internecie komunikat Państwa Islamskiego głosi, że atak przeprowadzili dwaj jego bojownicy samobójcy. „Nasze miecze nie ustaną w ścinaniu głów odszczepieńczych politeistów, gdziekolwiek się oni znajdują” – zapowiada komunikat, mając na myśli pogardzanych przez sunnickich fanatyków szyitów.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl

Rozbito międzynarodową siatkę oszustów!

Niemieckie, holenderskie i polskie służby aresztowały 27 osób działających w siatce oszustów, którzy wyłudzili 320 mln euro z tytułu podatku VAT – podała unijna agencja ds. współpracy wymiarów sprawiedliwości Eurojust.

W skoordynowanej operacji, przeprowadzonej przy współpracy sił porządkowych piętnastu państw unijnych, przeprowadzono łącznie pięćdziesiąt przeszukań. W operacji udział brały jeszcze m.in. służby takich państw jak: Belgia, Wielka Brytania, Czechy, Dania i Francja – sprecyzowała agencja Eurojust, która ma swą siedzibę w Hadze.

„Ta wspólna akcja o nazwie Operation Vertigo 3 jest częścią zakrojonego na szerszą skalę śledztwa w sprawie zorganizowanego oszustwa z tytułu podatku VAT” – czytamy w komunikacie.

Według Eurojustu, siatce przestępczej udało się wymigać od płacenia VAT-u dzięki – jak to ujęto – „wyrafinowanemu” systemowi polegającemu na unikaniu zadeklarowania prawidłowej kwoty podatku. Więcej szczegółów nie podano. „Ścisła współpraca pomiędzy wszystkimi partnerami na początku tego śledztwa” pozwoliła określić kluczowe postacie uwikłane w to zorganizowane oszustwo i podjąć „skuteczne ukierunkowane działania ponad granicami” – podkreśla agencja.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Stillwater w żałobie po tragedii

Cztery osoby, w tym 2-letnie dziecko, poniosły w sobotę śmierć, kiedy samochód kierowany przez 25-letnią kobietę wjechał w tłum widzów podczas parady, zorganizowanej przez uniwersytet stanu Oklahoma w mieście Stillwater – poinformowała policja. Co najmniej 40 osób zostało rannych, w tym kilka ciężko. Śmigłowcami i karetkami pogotowia zabrano do szpitali 27 osób.

– Kierowany przez kobietę samochód Hyundai Elantra najpierw uderzył w barierki zabezpieczające, później w zaparkowany na poboczu motocykl policyjny, a następnie w tłum obserwujący paradę – poinformował rzecznik policji, kpt. Kyle Gibbs.

– Początkowo myśleliśmy, że to część parady. Ludzi wyrzucało kilka metrów w górę, jak szmaciane lalki – powiedziała Konda Walker, jedna z osób, które znajdowały się na trasie parady.

25-letnia mieszkanka Stillwater, która siedziała za kierownicą, została zatrzymana. Jak informuje agencja Associated Press, policja podejrzewa, że prowadziła pod wpływem alkoholu. Gubernator Oklahomy Mary Fallin wydała oświadczenie z kondolencjami dla rodzin ofiar. Doroczne spotkania „homecoming” (ang. powrót do domu) są tradycyjnie organizowane jesienią przez szkoły i uczelnie wyższe w USA dla ich absolwentów. Odbywają się z tej okazji parady, imprezy kulturalne i sportowe.
Żródło info i foto: TVP.info

Turcja: zamach w mieście Suruc

Silny wybuch wstrząsnął budynkiem ośrodka kulturalnego w tureckim mieście Suruç w pobliżu granicy z Syrią. Turecki minister spraw wewnętrznych poinformował, że był to atak terrorystyczny, w którym zginęło 27 osób, a około stu zostało rannych. Ze względu na dużą liczbę rannych jest możliwe, że ofiar będzie jeszcze więcej.
Żródło info i foto: wp.pl