Brytyjska „bestia” po 33 latach wychodzi na wolność

Colin Pitchfork po 33 latach więzienia warunkowo wyjdzie na wolność. Mężczyzna został skazany na dożywocie za gwałt i morderstwo na dwóch 15-latkach. Był pierwszą osobą skazaną na podstawie badań DNA. Brytyjski Organ odpowiadający za zwolnienia warunkowe, tzw. Parole Board, uznał, że mężczyzna zmienił się i jest gotów żyć na wolności. W dokumentach można przeczytać, że „Pitchfork był kimś, kto dużo myślał o seksie oraz używał przemocy, siły i seksu, aby zademonstrować władzę i kontrolę nad kobietami”.

Podczas odsiadki się zmienił

Jak twierdzą więzienni wychowawcy przez 33 lata odsiadki mężczyzna się zmienił. 61-latek nauczył się pomagać innym, rozwinął pozytywne cechy swojej osobowości, a także uczył się pomagać osobom niepełnosprawnym. Decyzja wejdzie w życie za 21 dni. Z takiego rozstrzygnięcia sprawy cieszą się adwokaci skazanego. Do sprawy odniosły się także rodziny ofiar. Uważają one, że warunkowe wyjście na wolność mordercy jest czymś skandalicznym.

– On zawsze, ale to zawsze będzie niebezpieczny dla otoczenia i żadna reedukacja tego nie zmieni – mówi Barbara Ashworth, mama zamordowanej dziewczynki. – On powinien dawno otrzymać karę śmierci, najlepiej „kulką w łeb” – emocjonalnie komentuje siostra zamordowanej.
Źródło info i foto: onet.pl

Zabito prawnika lekarza, który pomógł namierzyć Osamę bin Ladena

Prawnik lekarza Szakila Afridiego, który pomógł CIA w polowaniu na przywódcę Al-Kaidy Osamę bin Ladena, został zastrzelony – podała pakistańska policja. Do zabójstwa doszło we wtorek. Samiullah Afridi reprezentował dr. Szakila Afridiego, który w 2012 roku został skazany na 33 lata więzienia za pomoc amerykańskim służbom wywiadowczym w potwierdzeniu tożsamości Osamy bin Ladena, który ukrywał się w swojej twierdzy w pakistańskim Abbottabadzie. Wyrok uchylono w 2013 roku. Doktor Afridi przebywa w więzieniu, gdzie czeka na kolejny proces.

Lekarz przeprowadził akcję szczepień przeciwko polio, chcąc zdobyć próbki DNA czterech żon i dzieci, które mieszkały w willi bin Ladena, aby ustalić czy są spokrewnione z bin Ladenem. CIA podejrzewała, że w willi w Abbottabadzie ukrywa jeden z liderów organizacji terrorystycznej, ale nie podejrzewała, że jest to sam szef Al-Kaidy.

Zabójstwo prawnika

Prawnik lekarza został zastrzelony we wtorek, kiedy wracał do swojego domu w północno-zachodniej części Peszawaru. Zdaniem władz w obawie o swoje bezpieczeństwo przez dłuższy czas przebywał za granicami Pakistanu. Do kraju wrócił przed kilkoma dniami. – Wracał do domu, gdy uzbrojeni mężczyźni otworzyli do niego ogień. Został postrzelony dwukrotnie – w brzuch i szyję. Zmarł na miejscu – powiedział przedstawiciel policji w Peszawarze Jamal Hussain.

Do zabójstwa przyznało się dwóch mężczyzn z ugrupowania Jundullah, jednego z odłamów al-Kaidy. – To my go zabiliśmy, bo bronił Szakila Afridiego, który jest naszym wrogiem – powiedział przedstawiciel grupy. Później do zabójstwa przyznała się także frakcja Talibów Tehrik-i-Taliban (TTP). – Bronił doktora Afridiego, który szpiegował naszego szejka i najwyższego przywódcę Osamę bin Ladena. Samiullah Afridi reprezentował go w procesie, dlatego zdecydowaliśmy go zlikwidować skoro nie możemy dosięgnąć Szakila Afridiego – powiedział rzecznik ugrupowania.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Shakil Afridi skazany

Shakil Afridi, lekarz, który pomógł CIA zlokalizować Osamę bin Ladena został skazany w Pakistanie na 33 lata więzienia. Departament Stanu USA uznał, że władze Pakistanu nie miały podstaw, by go uwięzić. Odnosząc się do wyroku, rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland powiedziała, że Waszyngton „nadal nie widzi podstaw do zatrzymania” Afridiego oraz dalszych podjętych wobec niego kroków. Afridi był oskarżony o zdradę stanu, ponieważ przeprowadzona przez niego fałszywa kampania szczepień miała pomóc agentom amerykańskiego wywiadu namierzyć bin Ladena w Abottabadzie. Tam w maju zeszłego roku szef Al-Kaidy został zabity przez siły specjalne USA. Żródło info i foto: Radio ZET.pl