Wpływowy prokurator mordercą nastolatki. Sprawa rozwiązana po 50 latach

Były zastępca prokuratora generalnego amerykańskiego stanu Nevada, 77-letni Tudor Chirila Junior, został aresztowany w mieście Reno w związku z morderstwem Nancy Anderson w styczniu 1972 roku na Hawajach. 19-latka została dźgnięta nożem ponad 60 razy. Policja dotarła do mężczyzny dzięki badaniom DNA. Policja z Honolulu nigdy nie zrezygnowała z prób odnalezienia sprawcy brutalnego zabójstwa. Śledztwo na przestrzeni lat było wielokrotnie wznawiane. Przesłuchiwano m.in. sprzedawców noży, byłych partnerów kobiety i zarządców budynku, jednak żadna z tych osób nie była powiązana ze sprawą. 

Dochodzenie ponownie nabrało tempa w grudniu ubiegłego roku. Wówczas funkcjonariusze otrzymali anonimowe zawiadomienie o tym, że mordercą może być 77-letni Tudor Chirila Junior, były zastępca prokuratora generalnego stanu Nevada. Policja przystąpiła do działania i pobrała próbkę DNA od syna mężczyzny, Johna. Badanie wykazało, że jest on biologicznym dzieckiem osoby, której DNA zabezpieczono 50 lat temu na miejscu zbrodni. 

Sprawca próbował odebrać sobie życie

6 września policja z miasta Reno w stanie Nevada weszła do mieszkania byłego prokuratora. Pobrała od niego próbkę DNA i przeszukała posiadłość. 77-latek podjął nieudaną próbę samobójczą. Parę dni później, gdy badanie potwierdziło, że to jego ślady biologiczne były na zakrwawionych ręcznikach w mieszkaniu 19-latki, został aresztowany. Tudor Chirila Junior oczekuje na ekstradycję na Hawaje, gdzie odbędzie się jego proces. Zamordowana Nancy Anderson przeprowadziła się do Honolulu w październiku 1971 roku. Wcześniej ukończyła szkołę średnią w stanie Michigan. Pracowała w restauracji McDonald’s. 

Tudor Chirila Junior w 1994 roku bez powodzenia kandydował na sędziego Sądu Najwyższego Nevady. W latach 90. XX wieku miał też problemy z prawem – był oskarżony m.in. o przestępstwa gospodarcze, w tym pranie pieniędzy z agencji towarzyskich. 
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Poszukiwany sprawca potrącenia policjanta

Poszukujemy kierującego, który na terenie gminy Gaszowice nie zatrzymał się do kontroli drogowej i potrącił policjanta. Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące pomóc w ustaleniu jego miejsca pobytu, proszone są o kontakt z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Rybniku pod numerem telefonu (32) 429 52 55.

Rybniccy policjanci poszukują kierowcy samochodu VW Passat, który na terenie gminy Gaszowice nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Uciekając potrącił jednego z mundurowych, a drugi użył broni palnej, strzelając w kierunku pojazdu. Samochód został już odnaleziony, trwają poszukiwania kierującego nim mężczyzny. Za zgodą prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim, publikujemy jego wizerunek oraz dane.

Wszystkie osoby posiadające jakiekolwiek informacje mogące pomóc w ustaleniu jego miejsca pobytu prosimy o kontakt z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Rybniku pod numerem telefonu (32) 429 52 55, Wydziałem Kryminalnym KMP w Rybniku osobiście, mailowo: kryminalny@rybnik.ka.policja.gov.pl lub telefonicznie: (32) 429 52 80. Można także skontaktować się z najbliższą jednostką policji tel. 997 lub wybrać numer alarmowy 112.
Źródło info i foto: Policja.pl

Zwłoki kobiety znalezione przy drodze do Nowej Soli

Znaleziona kobieta ma z wyglądu około 50 lat. Leży martwa w rowie koło drogi. Policja nie informuje o zdarzeniu. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że w krzakach przy rowie leżą zwłoki kobiety. Denatka ma z wyglądu około 50 lat. Została znaleziona przez przechodnia na wysokości Konradowa. Na miejscu pracują policjanci oraz prokurator.
Źródło info i foto: gazetalubuska.pl

Ciało Polaka znaleziono na farmie w Irlandii Płn.

Na farmie w hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej znaleziono ciało mężczyzny. Według „Belfast Telegraph”, to prawdopodobnie Polak. Zwłoki mężczyzny odkryto 21 października rano na farmie, w pobliżu małej miejscowości Rasharkin w Irlandii Północnej. „Belfast Telegraph” podaje, że to najprawdopodobniej ciało około 50-letniego Polaka. W związku ze sprawą zatrzymano 36-letniego mężczyznę, który pochodzi z Europy Wschodniej. Zdaniem mieszkańców, aresztowany to również Polak.

Śledczy Mary White, który prowadzi śledztwo przekazał, że do śmierci mężczyzny doszło w podejrzanych okolicznościach, dlatego niezbędna jest sekcja zwłok, aby ustalić dokładną przyczynę zgonu. – Dochodzenie jest we wczesnej fazie, nie mamy żadnych szczegółów – dodał.

Osoby, który mieszkają w pobliżu farmy, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny są w szoku, że w ich miejscowości dokonanego tak makabrycznego odkrycia. – To straszna wiadomość – przyznała radna Cathal McLaughlin, która reprezentuje Rasharkin.
Źródło info i foto: Wprost.pl

Molestowanie chłopców z chóru Domspatzen. 547 dzieci ofiarami przemocy seksualnej

Do molestowania seksualnego w chórze Domspatzen (Katedralne wróbelki) w Ratyzbonie dochodziło niemal przez 50 lat. Autor stworzonego na zlecenie Kościoła katolickiego raportu współodpowiedzialnością za molestowanie obarcza brata emerytowanego papieża Benedykta XVI.

We wtorek opublikowano wyniki końcowego raportu sporządzonego przez adwokata Ulricha Webera. Badał on przeszłość słynnego chłopięcego chóru od maja 2015 r. W tym czasie rozmawiał z dziesiątkami ofiar, osobami odpowiedzialnymi oraz pełnomocnikiem biskupstwa w Ratyzbonie zajmującego się przypadkami wykorzystania dzieci. Adwokat miał też dostęp do tajnych archiwów i kartotek osobowych biskupstwa.

Ulrich Weber zbadał przypadki z lat 1945-1992. W tym czasie przez chór i internat przewinęło się 2100 chłopców. Wszystkie przypadki uległy przedawnieniu, ale poszkodowani mają otrzymać odszkodowania od 5 tys. do 20 tys. euro.

Do przemocy dochodziło głównie w przedszkolu. Jednak gimnazjum działające przy chórze też nie było od niej wolne. Jak mówił na konferencji prasowej Ulrich Weber, czas spędzony w szkole był dla poszkodowanych „więzieniem, piekłem i obozem koncentracyjnym”. Wielu z nich określało ten czas mianem „najgorszego okresu w ich życiu, naznaczonego przez strach, przemoc i bezsilność”.

Odpowiedzialni za przestępstwa

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej adwokat Ulrich Weber powiedział, że główną odpowiedzialność za przestępstwa wobec dzieci ponosi dyrektor szkoły oraz katecheta. Jednak o molestowaniu wiedzieli niemal wszyscy. Jego zdaniem w chórze i szkole panowała „kultura milczenia”, a ważniejsze było dobro instytucji niż uczniów.

Współodpowiedzialność za przemoc i molestowanie ponosi też brat emerytowanego papieża Benedykta XVI – George Ratzinger. Był on wieloletnim kapelmistrzem ratyzbońskiego chóru, a w latach 1964-1994 był dyrektorem muzycznym chóru.

– Można mu zarzucić chowanie głowy w piasek i brak reakcji, mimo że wiedział o problemie – powiedział Ulrich Weber.

Ofiary mniej stanowcze wobec oprawców

Mimo udokumentowania przypadków przemocy i molestowania, nie wszystkie ofiary domagają się odszkodowania. – Cierpiałem, ale nie chcę pieniędzy. Po upływie 50 lat niemożliwe jest zadośćuczynienie finansowe. Sam muszę sobie z tym poradzić – powiedział dziennikowi „Sueddeutsche Zeitung” jedna z ofiar.

71-letni mężczyzna powiedział gazecie, że niedawno nawiązał kontakt ze swoim byłym nauczycielem matematyki, który dał mu się szczególnie mocno we znaki. Nauczyciel ujawnił, że był więźniem obozu koncentracyjnego, gdzie był bity i upokarzany. – Powiedział do mnie: życie jest ciężkie. Chciałem was do tego życia przygotować. Po tej rozmowie odzyskałem spokój duszy – opowiada Alexander Metz.

Chór katedralny Domspatzen z Ratyzbony w Bawarii należy do najbardziej znanych chórów chłopięcych. Powstał ponad 1000 lat temu. Od 1994 roku zespołem, składającym się z chłopców i młodych mężczyzn, kieruje osoba świecka – Roland Buechner. Członkowie chóru uczęszczają do własnej szkoły i mieszkają w internacie.
Źródło info i foto: wp.pl

Chojnice: Strzelanina w pizzerii

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, do jednego z lokali gastronomicznych na rogu ul. Mickiewicza i Ogrodowej w niedzielę wieczorem prawdopodobnie weszło dwóch uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn. Chwilę potem w pizzerii słychać było strzały, w wyniku których zmarł 50-letni właściciel lokalu. Na razie nie znane są jednak żadne szczegóły.

Na miejscu pracuje policja, która dokonuje oględzin i zabezpiecza miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze nie wykluczają też, że właściciel pizzerii mógł popełnić samobójstwo. „Dziennik Bałtycki” informuje natomiast, że z samochodu zaparkowanego tuż pod pizzerią wyciągnięto szablę. Nie wiadomo jednak, czy ma to jakikolwiek związek ze sprawą.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Michigan: Nieznany sprawca zastrzelił 6 osób

Napastnik – według policji starszy mężczyzna w wieku około 50 lat – strzelał do ludzi w kilku miejscowościach w hrabstwie Kalamazoo. Poruszał się SUV-em. Trwa pościg za zabójcą. Na razie nie są znane motywy jego działania. Zastępca szeryfa w hrabstwie Kalamazoo, Paul Matyas, poinformował, że policja najpierw została wezwana do budynku mieszkalnego, gdzie kilkakrotnie postrzelona została kobieta; obecnie jest w stanie ciężkim. Następnie funkcjonariuszy wezwano do salonu samochodowego, gdzie dwie osoby zostały zastrzelone, a jedna ciężko ranna.

Cztery pozostałe osoby napastnik zastrzelił na parkingu; po krótkiej rozmowie otworzył ogień do ludzi siedzących w samochodach – podała agencja Reutera. Jedna osoba odniosła bardzo poważne obrażenia. Coraz częściej w USA dochodzi do użycia broni w miejscach publicznych. W strzelaninach giną niewinni ludzie, często też małe dzieci oraz sami zamachowcy. Przy okazji kolejnej takiej tragedii dochodzi do dyskusji na temat ograniczenia dostępu do posiadania broni.

Barack Obama jest za ograniczeniem prawa do posiadania broni, a zwłaszcza o wprowadzenie ostrzejszych kontroli dla kupujących.
Żródło info i foto: wp.pl

Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny ze zdjęcia

Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, którego zwłoki odnaleziono na terenie Ustronia. Osoby, które mogą udzielić informacji proszone są o kontakt z policją w Ustroniu, lub na numer 997. Wczoraj, na zboczu góry Równica znaleziono zwłoki mężczyzny, który popełnił samobójstwo przez powieszenie. Mężczyzna nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, co utrudnia policji ustalenie jego tożsamości. Denat to mężczyzna w wieku ok. 50 lat, wzrost 185 cm, szczupłej budowy ciała, włosy krótkie (lekko łysiejący), ubrany spodnie sztruksowe w kol. czarnym, dwa ciemne podkoszulki, brązowy sweter, niebieska bluza kapturem, szal koloru czarnego, zielona kurtka. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat mężczyzny, proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Ustroniu, lub zatelefonowanie pod nr 997.
Żródło info i foto: DziennikZachodni.pl

Poszukiwany przez policję

Funkcjonariusze CBŚP poszukują nieznanego mężczyzny do sprawy narkotykowej nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Ktokolwiek może pomóc w ustaleniu personaliów tego człowieka, bądź ma informacje na temat jego pobytu proszony jest o kontakt na numer telefonu 058-32-14-529. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku sprawę poszukiwawczą dotyczącą nieznanego mężczyzny zamieszanego w sprawę narkotykową. W maju tego roku, nieznany mężczyzna, brał udział w transakcji narkotykowej w okolicach miejscowości Chojnów, podczas której przekazał ustalonej osobie torbę, w której znajdowały się znaczne ilości środków odurzających, w tym marihuana, substancje psychotropowe i tabletki MDMA.

Rysopis poszukiwanego:

Wiek około 50 lat, średniej budowy ciała, wzrost około 180 cm, twarz owalna i opalona, siwe włosy, łysina czołowa, siwe, sumiaste wąsy, okulary. Mężczyzna był ubrany w granatową kurtkę typu „wiatrówka”, krótkie, jeansowe spodnie i niebieskie buty. Poszukiwany poruszał się w charakterystyczny sposób – tak jakby chodził na palcach. Wszystkie osoby, które mogą przekazać informacje dotyczące tej osoby proszone są o kontakt w godzinach między 7:30 a 15:30 telefonując na numer 058-32-14-529.
Żródło info i foto: Policja.pl

Poszukiwany Andrzej Gajda

Andrzej Gajda jest poszukiwany przez policję z Rybnika (woj. śląskie). Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo 43-letniej mieszkanki Czerwionki-Leszczyn. Za pomoc w ujęciu przestępcy wyznaczono nagrodę. Mężczyzna jest podejrzewany o to, że 9 czerwca 2014 roku w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Kościuszki dopuścił się zabójstwa swojej byłej partnerki. W sprawie toczy się śledztwo. Poszukiwany przez policję Andrzej Gajda – policja podaje rysopis:
– wiek z wyglądu ok 50 lat,
– wzrost 176-180 cm,
– włosy siwe krótkie, – oczy jasne,
– widoczne ubytki uzębienia.
Ubiór:
– ostatnio widziany był w koszulce kol. granatowego i w spodenkach do kolan. Policja dodaje, że poszukiwany „może poruszać się na rowerze koloru czarnego”.
Policja prosi wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę lub mają jakiekolwiek informacje na jego temat, o kontakt z policjantami KMP w Rybniku pod numerem tel. 32 429 52 66 lub z najbliższą jednostką policji pod nr 997 i 112. Informację można przekazywać całodobowo. Żródło info i foto: wp.pl