Lider Al-Kaidy uznany za zmarłego pojawił się na nagraniu w rocznicę zamachów na WTC

Lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri przemówił w nagraniu opublikowanym w internecie w 20. rocznicę zamachów 11 września 2001 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że al-Zawahiri miał umrzeć w 2020 r. Bojownik mówił o wydarzeniach, które wydarzyły się po jego rzekomej śmierci.

Amerykański ośrodek SITE Intelligence Group, monitorujący organizacje ekstremistyczne podkreśla, że przemówienie opublikowane w internecie podważa tezę o śmierci lidera tej organizacji terrorystycznej. „Pośród doniesień o jego śmierci, lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri w nowym, 60-minutowym nagraniu daje dowód na to, że to nieprawda. (…) odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce po grudniu 2020 roku, kiedy mówiono już o jego śmierci” – podkreśliła szefowa organizacji Rita Katz w tweecie.

Zawahiri wspominał w nagraniu m.in. o ataku z 1 stycznia 2021 roku na rosyjską bazę wojskową w Syrii.

„Nie przedstawiły solidnych dowodów”

Nagranie zatytułowano „Jerozolima nie będzie zjudaizowana” i opublikowało je As-Sahab, medialny oddział Al-Kaidy odpowiedzialny za jej działania propagandowe. Lider organizacji terrorystycznej nie wspomina jednak o powrocie talibów do władzy w Afganistanie, co może oznaczać, że jego wypowiedź została nagrana wcześniej.

„Zawahiri nie wspomina o zwycięstwie afgańskich talibów, a fragment wypowiedzi o ‚wycofywaniu się USA z Afganistanu’ mógł zostać nagrany nawet w lutym 2020 roku po porozumieniu z Ad-Dauhy” – wskazała Katz, odnosząc się do zeszłorocznego porozumienia pokojowego USA z afgańskimi talibami. „W każdym razie (Zawahiri) może już nie żyć. Mógł umrzeć w styczniu 2021 roku lub niewiele później” – dodała.

Katz podkreśliła, że trudno jednak mieć pewność w kwestii śmierci lidera Al-Kaidy, ponieważ „agencje wywiadowcze dotychczas nie przedstawiły solidnych dowodów” w tej sprawie. Zawahiri objął przywództwo w Al-Kaidzie po tym, jak elitarna amerykańska jednostka Navy Seals zabiła Osamę bin Ladena w 2011 roku w Pakistanie.
Źródło info i foto: interia.pl

Ajman al-Zawahiri nawołuje do zamachów w 15. rocznicę ataku na WTC

​Al-Kaida opublikowała wideo, na którym lider terrorystycznej organizacji Ajman al-Zawahiri mówi o zbliżającej się 15. rocznicy zamachu na World Trade Center. Następca Osamy bin Ladena nawołuje w nim do przeprowadzania zamachów w Stanach Zjednoczonych i krajach sojuszniczych. Dodatkowo apeluje do czarnoskórych w Ameryce, by przyjęli islam i wypowiedzieli wojnę USA.

Al-Zawahiri na filmie mówi o „błogosławionych najazdach” na World Trade Center, zaznaczając, że w 2001 roku uderzyli w samo centrum USA i ekonomiczny symbol Ameryki. Dodał, że jeden z samolotów leciał „w stronę największych kryminalistów w Białym Domu i w budynku Kongresu”. Stwierdził, że atak był sygnałem dla USA, że „ich zbrodnie na muzułmanach nie zostały niezauważone”.

Ataki na WTC były odpowiedzią na wasze zbrodnie w Palestynie, Afganistanie, Iraku, Syrii, Mali, Somalii, Jemenie, Maghrebie (północno-zachodniej Afryce – dop.red.) i Egipcie. Okupowaliście muzułmańskie kraje, kradliście ich surowce i wspieraliście kryminalistów, którzy teraz nimi rządzą – mówi najbardziej poszukiwany terrorysta na świecie. Tak długo, jak wasze zbrodnie będą kontynuowane, tak wydarzenia takie jak 9/11 będą powtarzane tysiące razy – dodaje.

Szef Al-Kaidy dodał, że w USA z każdym dniem rośnie siła „mudżahedinów” (świętych wojowników). Dżihad się przebudza, jest nas znacznie więcej niż przed „błogosławionymi najazdami” – mówi.

Terrorysta nawołuje także, by jego zwolennicy przeprowadzali ataki w Stanach Zjednoczonych, ale także w krajach sojuszników USA. Zaapelował także do wszystkich bojowników, by się zjednoczyli i „przysięgli wierność Islamskiemu Emiratowi w Afganistanie” (czyli talibom – dop.red.). Al-Zawahiri chce także, by cała społeczność muzułmańska wybrała jednego lidera.

W końcu lider terrorystycznej organizacji zaapelował do społeczności Afro-Amerykanów w USA. Poprosił ich, by wszyscy przeszli na islam, gdyż to jest jedyna droga dla nich, by byli wolni i równi. Ameryka jest tym złym, który poniża Afrykanów. Po dziś dzień, nieważne jak oni się zmienią i jak bardzo będą równi wobec prawa, tak nigdy nie będą naprawdę równi, gdyż prawo jest w rękach białej większości. Afrykanie mogą zostać ocaleni jedynie przez islam – zakończył Ajman al-Zawahiri.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri deklaruje lojalność wobec nowego lidera talibów

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri zadeklarował lojalność wobec nowego lidera afgańskich talibów mułły Hajbatullaha Ahundzadeha, wybranego po śmierci jego poprzednika – poinformował amerykański ośrodek SITE monitorujący strony dżihadystów. W 14-minutowym nagraniu audio Zawahiri zwraca się do Ahundzadeha słowami: „Jako emir Al-Kaidy deklaruję wierność, odnawiając tradycję zapoczątkowaną przez naszego przywódcę Osamę bin Ladena”.

Zaapelował także do „narodu muzułmańskiego”, by poszedł za jego przykładem i „ogłosił wsparcie oraz lojalność wobec islamskiego emiratu”, jak talibowie nazywali swoje państwo w Afganistanie w latach 1996-2001. Nagranie ma datę 27 maja, czyli dwa dni po potwierdzeniu przez talibów śmierci dotychczasowego szefa ugrupowania Mohammeda Mansura, który zginął w ataku amerykańskiego drona w prowincji Beludżystan, na południowym zachodzie Pakistanu.

W sierpniu 2015 roku Zawahiri deklarował w imieniu Al-Kaidy wierność mulle Mansurowi.

Założyciel Al-Kaidy, Saudyjczyk Osama bin Laden, złożył przysięgę na wierność pierwszemu talibskiemu przywódcy mulle Omarowi, gdy jego ruch w latach 80. znalazł schronienie na afgańsko-pakistańskim pograniczu. Według ekspertów z tego powodu Al-Kaida w tej strefie korzystała z ochrony talibów.
Żródło info i foto: onet.pl

Muhsin al-Fadhli zabity w Syrii

Jeden z najwyższych rangą przywódców Al-Kaidy Muhsin al-Fadhli został zabity podczas ataku lotnictwa USA w północno-zachodniej Syrii – poinformował we wtorek Pentagon. Według źródeł w amerykańskich służbach wywiadowczych al-Fadhli był przywódcą tzw. Grupy Chorasan, „kadrowego” ugrupowania Al-Kaidy, którzy przybyli z Pakistanu do Syrii aby planować ataki terrorystyczne przeciwko Zachodowi. Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri miał im też polecić werbowanie Europejczyków i obywateli USA, których paszporty umożliwiłyby im łatwiejsze dostanie się do samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych.

Według tych źródeł, Grupa Chorasan wchodziła w skład Frontu al-Nusra, będącego syryjską filią Al-Kaidy. Rzecznik Pentagonu kpt. Jeff Davis poinformował, że al-Fadhli został zabity 8 lipca kiedy jechał samochodem w pobliżu miasta Sarmada, niedaleko Aleppo. Davis nie ujawnił czy zginął on w rezultacie ataku drona, czy myśliwca załogowego.

„Jego śmierć zdezorganizuje i utrudni operacje Al-Kady przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom” – powiedział Davis.

Al-Fadhli, poprzednio działający w Iranie, miał być zamieszany w ataki na żołnierzy piechoty morskiej USA w Kuwejcie w 2002 r oraz francuski okręt wojenny „Limburg”. Zajmował wysokie miejsce na liście najniebezpieczniejszych terrorystów Departamentu Stanu USA, który wyznaczył nagrodę 7 mln dolarów za informacje umożliwiające jego schwytanie lub zabicie.
Żródło info i foto: Wyborcza.pl

Ajman al-Zawahiri zachęca do porywania ludzi z Zachodu

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri zaapelował do muzułmanów, by porywali mieszkańców Zachodu, zwłaszcza Amerykanów, których następnie można będzie wymienić na więzionych dżihadystów, w tym na Omara Abdela Rahmana skazanego w USA na dożywocie. Skazany w roku 1995 Egipcjanin odbywa karę dożywotniego pozbawienia wolności za planowanie zamachów na siedzibę ONZ i inne słynne nowojorskie budowle – przypomina Reuters, informując w sobotę o nagranym wystąpieniu Zawahiriego. Agencja zaznacza, że nie zdołała zweryfikować autentyczności nagrania, lecz że słyszany głos przypomina głos szefa Al-Kaidy. W nagraniu Zawahiri wyraża solidarność z Bractwem Muzułmańskim w Egipcie, a także apeluje o jedność rebeliantów w Syrii w ich walce z prezydentem tego kraju Baszarem el-Asadem. Żródło info i foto: interia.pl

Dżihad w celu osłabienia USA i Izraela

Głównym celem militarnym Al-Kaidy pozostaje osłabianie Stanów Zjednoczonych i Izraela – wynika z wytycznych dla dżihadu, które wydał przywódca sunnickiej Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri. Informuje o tym Reuters, powołując się na dokument opublikowany przez SITE, organizację śledząca działalność online ugrupowań terrorystycznych. Zawahiri wzywa do powściągliwości w atakowaniu członków innych wyznań muzułmańskich i niemuzułmanów oraz we wszczynaniu konfliktów w krajach, w których dżihadyści mogą znaleźć bezpieczną bazę do propagowania swoich idei. Reuters zauważa, że ujawniony przez SITE dokument daje wgląd w strategię Al-Kaidy 12 lat po zamachach terrorystycznych w USA z 11 września 2001 roku i pokazuje „naturę jej globalnych ambicji od Afryki Północnej przez Kaukaz, po Kaszmir”. Żródło info i foto: TVP.info

Dwóch terrorystów Al-Kaidy planowało serię zamachów

Szef Al-Kaidy w Pakistanie i jego odpowiednik w Jemenie wspólnie planowali dokonanie serii zamachów na Bliskim Wschodzie i w Afryce – poinformował „The New York Times” w poniedziałek, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu. Przechwycona korespondencja Ajmana al-Zawahiriego i Abu Basira stała się powodem zamknięcia ponad 20 ambasad i konsulatów USA na Bliskim Wschodzie i Afryce. Jak donosi amerykański dziennik do ataków miało dojść w minioną niedzielę. Według przedstawicieli wywiadu treść korespondencji między przywódcą pakistańskiej Al-Kaidy a jego jemeńskim odpowiednikiem była najpoważniejszą informacją o zagrożeniu dla USA i państw zachodnich od czasu ataków w 2001 roku. Żródło info i foto: tvn24.pl

Ajman al-Zawahiri oskarża USA o spisek

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri oskarżył USA o uknucie wraz z egipską armią spisku, który miał na celu obalenie byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. Wynika tak z nagrania, które zamieścił w internecie. Nagranie dźwiękowe Zawahiriego zostało zamieszczone na forach internetowych dżihadystów. „Krzyżowcy, ludzie świeccy i zamerykanizowana (egipska) armia porozumiały się (…), dzięki pieniądzom krajów Zatoki Perskiej i spiskowi Amerykanów, by obalić rząd Mohammeda Mursiego” – powiedział Zawahiri, który sam jest Egipcjaninem. Żródło info i foto: RMF24.pl

Ajman al-Zawahiri potwierdza śmierć „numeru dwa” Al-Kaidy

Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri potwierdził na nagraniu wideo śmierć czołowego stratega siatki terrorystycznej, określanego jako numer dwa w organizacji, Abu Jahji al-Libiego – podała we wtorek agencja Reutera. Amerykańskie władze poinformowały w czerwcu, że Libi zginął w nalocie samolotu bezzałogowego w Pakistanie. Był to największy cios zadany Al-Kaidzie od zabicia w maju 2011 roku ówczesnego szefa organizacji Osamy bin Ladena. – „Z dumą ogłaszam wspólnocie islamskiej i mudżahedinom informację o męczeńskiej śmierci szejka Hassana Mohammeda Qaida” – powiedział Zawahiri, używając prawdziwego nazwiska pochodzącego z Libii islamskiego teologa. Żródło info i foto: TVP.info

Szef Al-Kaidy jest w Pakistanie – twierdzi Hillary Clinton

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, iż USA sądzą, że szef al Kaidy Ajman al-Zawahiri znajduje się w Pakistanie. Zawahiri przejął kierownictwo al Kaidy po śmierci Osamy bin Ladena. – „Chcemy zniszczyć al Kaidę i osiągnęliśmy wielkie postępy w tej dziedzinie” – powiedziała Clinton na forum w Kalkucie na wschodzie Indii w tydzień po pierwszej rocznicy śmierci bin Ladena, który został zabity w pakistańskim mieście Abbottabad przez amerykańskich komandosów. – „Wciąż działa wielu ważnych przywódców. Zawahiri, który odziedziczył przywództwo al Kaidy) po bin Ladenie, jest, jak sądzimy, gdzieś w Pakistanie” – powiedziała Clinton. Żródło info i foto: rp.pl