Wykryto 30 łańcuchów nieuczciwych firm wyłudzających VAT

Od 1 marca, czyli od momentu startu Krajowej Administracji Skarbowej, wykryto 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom VAT. Straty Skarbu Państwa szacuje się na ponad 100 mln zł – poinformował dyrektor departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych w MF Przemysław Krawczyk.

Krawczyk nadzoruje departament, w którym są przygotowywane analizy danych, którymi dysponuje fiskus. – Krajowa Administracja Skarbowa zaczęła działać 1 marca, od tego momentu nastąpił także proces konsolidacji i centralizacji działań analitycznych. Od tego czasu tylko na poziomie centralnym zidentyfikowaliśmy 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom VAT, w które zaangażowane było ok. 300 podmiotów – poinformował dyrektor.

Wyjaśnił, że straty Skarbu Państwa, oszacowane na skutek działań tych podmiotów, międzynarodowych grup przestępczych, wyniosły ponad 100 mln zł.

Postępowania ws. CIT

Jeśli chodzi o kontrole w zakresie podatku CIT, do dalszego postępowania przekazano sprawy kilkudziesięciu dużych podmiotów, które stosują agresywną optymalizację podatkową. – Jeżeli mamy mówić o efektach pierwszych miesięcy funkcjonowania zespołu centralnego, to szacujemy je na kilkaset milionów złotych – poinformował Przemysław Krawczyk. Chodzi o wartość podatku, która być może dodatkowo powinna zostać wpłacona przez te firmy do budżetu.

Krawczyk zaznaczył, że ostateczne efekty będą jednak znane dopiero w chwili zakończenia toczących się postępowań. – Postępowania w CIT trwają dłużej, potrzebna jest dalsza analiza funkcjonalna. Potwierdzenie efektów w postaci ostatecznego rozstrzygnięcia, wydania decyzji, czy złożenia przez firmę korekty deklaracji nastąpi zapewne w przyszłym roku – dodał.

Potrzeba więcej specjalistów

Dyrektor zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia zatrudnienia analityków, zwłaszcza w centrali. – Cały czas prowadzimy nabór. Problem polega m.in. na tym, że na rynku niewiele jest osób o takim profilu. Chcielibyśmy zbudować w samej centrali zespół kilkudziesięciu analityków dedykowanych wyłącznie do wykrywania karuzel VAT-owskich – powiedział. Jego zdaniem, aby osiągnąć pożądane efekty potrzebny jest duży i sprawny zespół analityków i informatyków, narzędzia analityczne i źródła danych. Ocenił, że wejście w życie przepisów o STIR pozwoli uzupełnić bazę źródeł danych niezbędnych do efektywnej analizy.

Przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt dot. uruchomienia Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) jest jednym z proponowanych przez MF rozwiązań zmierzających do uszczelnienia systemu VAT.

Za pomocą systemu STIR instytucje finansowe będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz KAS informacje o rachunkach firm i transakcjach na nich. Izba rozliczeniowa opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Natomiast szef KAS ma prowadzić analizę ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do wyłudzeń skarbowych, zwłaszcza w zakresie VAT przez zorganizowane grupy przestępcze, oraz przestępstw z tym związanych (np. wystawianie pustych faktur).
Źródło info i foto: TVP.info

iPhone’y na podsłuchu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego?

Apple zapewnia, że nigdy nie dawał amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) dostępu do swoich produktów. Elektroniczny gigant wydał specjalne oświadczenie po tym, jak jeden z niezależnych analityków ogłosił, że NSA prowadziła program, w ramach którego gromadziła dane m.in. z iPhone’ów prywatnych osób. – „Byliśmy nieświadomi domniemanych programów NSA, które za cel obrały sobie nasze produkty” – zapewniła rzeczniczka Apple’a Kristin Huguet. – „Będziemy kontynuować wysiłki, by być krok przed hakerami i chronić naszych klientów przed atakami, niezależnie, kto z nimi stoi” – dodała. Żródło info i foto: tvn24.pl

Tajny raport kontrwywiadu

Do prasy przeciekł tajny raport kontrwywiadu. Analitycy ostrzegają, że rządowe oszczędności skończą się buntem. Zamieszki będą największe od kilkudziesięciu lat. Władze mobilizują więc służby bezpieczeństwa. W najbliższych dniach w Portugalii należy spodziewać się wzrostu niezadowolenia społecznego w związku z wdrażaniem przez rząd programu oszczędnościowego – wynika z tajnego raportu kontrwywiadu oraz policji, do którego dotarł dziennik „Diario de Noticias”. „W najbliższych dniach możliwy jest wybuch zamieszek społecznych w Portugalii. Siły bezpieczeństwa zostały już postawione w stan podwyższonej gotowości” – ujawnił w poniedziałek lizboński dziennik. „Istnieje prawdopodobieństwo największych od 30 lat zamieszek ulicznych w naszym kraju” – poinformowała gazeta. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Wpadka polskich prokuratorów ucieszyła Moskwę

Wydanie Białorusi opozycjonisty zaszkodziło Polsce i ucieszyło Moskwę – twierdzą analitycy z jednego z najlepszych ośrodków badawczych świata. Ich zdaniem walka o oderwanie Białorusi od Rosji zakończyła się spektakularną porażką. Przekazanie Mińskowi danych na temat przedstawicieli białoruskiej opozycji zaszkodziło reputacji Polski i Litwy jako niezawodnych i skutecznych państw ją wspierających i ucieszyło Rosję – ocenia ośrodek badawczy Stratfor.Według analityków Stratfor, ujawnienie informacji „zaszkodziło reputacji Litwy i Polski jako państw-rajów dla białoruskiej opozycji i będzie utrudniać władzom w Wilnie i Warszawie ich geopolityczną rywalizację z Moskwą w sprawie Białorusi”. Żródło info i foto: Dziennik.pl