Irak: największa elektrownia wodna w rękach dżihadystów

Po niemal 24-godzinnym oblężeniu radykalni bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zajęli największą w Iraku elektrownię wodną. W weekend udało im się też zdobyć trzy miasta i pole naftowe na północy kraju. Opanowanie zapory na Tygrysie daje islamistom możliwość zalania głównych irackich miast, co stawia w bardzo trudnej sytuacji rząd szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego – zauważa agencja Reutera. Na swojej stronie internetowej Państwo Islamskie podało, że w trakcie walk o tamę zabito wielu kurdyjskich bojowników, dzięki czemu przejęto też kontrolę nad miastem Zumar i 12 wioskami. Dżihadystom udało się również zdobyć pole naftowe Ain Zalah i sąsiadującą z nim rafinerię. Informację potwierdziła lokalna firma petrochemiczna.

Petrodolary na sunnickie powstanie

Do tej pory sunniccy rebelianci opanowali cztery pola naftowe, których eksploatacja pomaga w finansowaniu ich działalności. Świadkowie relacjonują, że dżihadyści wezwali mieszkańców miejscowości znajdujących się przy granicy z Syrią do jak najszybszego opuszczenia domów. Może to być zapowiedź kolejnej ofensywy. „Bojownicy przybyli w okolice trójkąta granicznego między Irakiem, Syrią i Turcji” – przekazało Państwo Islamskie.

Padają kolejne bastiony

W ostatnim czasie w Iraku nasila się zbrojna rebelia islamistyczna. Państwo Islamskie kontroluje już znaczne obszary na północy i zachodzie kraju. Kurdyjscy bojownicy stanowili do tej pory ważną linię oporu wobec zagrożenia ze strony dzihadystów, którzy chcą uderzyć na Bagdad. Jednak niedzielne walki podają w wątpliwość – jak zauważa Reuters – wartość bojową kurdyjskich peszmergów i zwiększają presję na irackich przywódców, by utworzyć koalicyjny rząd, który mógłby wystąpić przeciwko Państwu Islamskiemu. Obecnie w Iraku trwa impas w formowaniu rządu po wyborach, które odbyły się 30 kwietnia. Będący premierem od 2006 roku Maliki, lider tworzącej najsilniejszą frakcję parlamentarną koalicji Państwo Prawa, ubiega się o trzecią kadencję, ale przeciwstawiają się temu sunnici i Kurdowie, oskarżający go o popieranie interesów szyickiej większości Iraku kosztem mniejszości. Odejścia Malikiego chcą także rywalizujące z Państwem Prawa ugrupowania szyickie.
Żródło info i foto: TVP.info

Zatrzymano 23-letnią agentkę rosyjskiego wywiadu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zatrzymaniu agentki rosyjskiego wywiadu oraz dywersanta, który wraz z grupą podległych mu ludzi planował zajęcie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce na południu kraju. Do zatrzymania Rosjanki i obywatela Ukrainy planującego atak na elektrownię doszło we wtorek – podało biuro prasowe SBU w Kijowie. Resort poinformował, że zatrzymana Rosjanka to 23-letnia Marija Koleda, która pracuje w rosyjskich służbach specjalnych, a jej zadaniem była „destabilizacja sytuacji w południowych obwodach Ukrainy”. Żródło info i foto: interia.pl

Napad na elektrownię wodną

Nieznani sprawcy napadli nad ranem na elektrownię wodną w republice Kabardo-Bałkarii na rosyjskim Kaukazie. Mężczyźni zabili ochroniarzy i podłożyli ładunki wybuchowe. W wyniku ataku doszło do eksplozji. – „Według wstępnych informacji był to atak terrorystyczny” – uważa przedstawiciel grupy Rushydro zarządzającej elektrownią. „Wcześniej doszło do ostrzału miejscowej milicji” – pisze rian.ru, powołując się na organy bezpieczeństwa. Do zdarzenia doszło około godz. 5.20 czasu miejscowego. Sprawcy włamali się do pomieszczeń elektrowni Baksańskiej. Według wstępnych informacji zabili dwóch pracowników ochrony – 41-latka i 25-latka. Według doniesień ITAR-TASS, ranne zostały też dwie osoby, jedna z nich jest w ciężkim stanie. Żródło info i foto: TVP.info