Ostre starcia w Hamburgu

W Hamburgu trwają starcia policji z demonstrantami chcącymi przedostać się w pobliże Centrum Targowego, gdzie trwa szczyt G20. Liczba rannych policjantów wzrosła do 160. Antyglobaliści uniemożliwili żonie prezydenta USA Donalda Trumpa, Melanii, udział w programie wizyty.

Pierwsza dama USA utknęła w hotelu

Rzecznik Melanii Trump powiedział agencji dpa, że małżonka prezydenta nie otrzymała od policji zgody na opuszczenie miejsca zakwaterowania przez wzgląd na kwestie bezpieczeństwa. Pierwsza dama USA miała uczestniczyć w rejsie statkiem po hamburskim porcie, a następnie, po obiedzie, zwiedzić ośrodek badań klimatu. Z kolei na wieczór zaplanowano koncert w Filharmonii Hamburskiej. Melania Trump zapowiedziała, że włączy się do programu tak szybko, jak będzie to możliwe.

Jednak program dla małżonek i partnerów przywódców państw G20 został ze względów bezpieczeństwa zmieniony. Odwołano wizytę w ośrodku badań klimatu. Zamiast tego eksperci wygłoszą wykłady dla gości w hotelu Atlantik.

Problemy z dotarciem na miejsce obrad miał również sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Drogę, którą miał przejeżdżać, zablokowało 500 zamaskowanych demonstrantów. Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zmuszony był odwołać spotkanie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.
Źródło info i foto: wp.pl

Niemieccy policjanci zamiast chronić oddali się zabawie. „Taniec na stole, seks i publiczne oddawanie moczu”

Dziesiątki berlińskich policjantów wysłanych do Hamburga w ramach ochrony i organizacji szczytu G20 zostały odesłane do domu. Według doniesień medialnych policjanci zamiast skupić się na pracy oddali się zabawie. Niektórzy z nich mieli między innymi publicznie oddawać mocz i wymachiwać bronią pod wpływem alkoholu. Rzecznik policji w Hamburgu potwierdził, że około 300 funkcjonariuszy z trzech jednostek berlińskiej policji zostało odesłanych do domu i nie będzie brało udziału w ochronie szczytu.

Niemiecka gazeta „Bild” opublikowała zdjęcia ubranych po cywilnemu ludzi, którzy trzymają butelki z alkoholem i palą fajkę wodną. Zdjęcie zrobiono w obozie, w którym zatrzymali się policjanci. Według gazety imprezowicze z fotografii to berlińscy funkcjonariusze. W nocy urządzili oni imprezę z głośną muzyką, zabawa trwała do godz. 6.30 następnego dnia. Jak twierdzi „Bild”, berlińscy funkcjonariusze pobili się na koniec z kolegami z Wuppertalu stacjonującymi w sąsiedztwie. Jedna z policjantek miała również tańczyć na stole. Kobieta swój taniec wykonała w samym szlafroku, a na ramieniu miała zawieszoną broń.

Media: seks podczas imprezy, taniec na stole pod wpływem alkoholu

Inne niemieckie źródło donosi natomiast o policjancie i policjantce uprawiających seks podczas imprezy. Niektórzy funkcjonariusze mieli też oddawać mocz na ogrodzenie osiedla używanego do umieszczania w nim osób ubiegających się o azyl.

– Mogę potwierdzić, że kierownictwo policji w Hamburgu zdecydowało o odesłaniu berlińskich policjantów. Powodem było ich nieodpowiednie zachowanie – powiedział reporterom Reutersa rzecznik.

Władze wyjaśniają, czy ekscesy miały miejsce w czasie wolnym, czy w czasie, gdy policjanci powinni być w gotowości. Funkcjonariusze tłumaczyli się, że dowództwo nie przedstawiło im żadnych propozycji kulturalnego spędzenia czasu. W miejscu zakwaterowania nie było nawet telewizorów. G20 to grupa 19 państw oraz Unia Europejska, a celem organizacji jest dyskusja nad wspólną polityka finansową. Około 20 tys. policjantów będzie 7-8 lipca zabezpieczać szczyt grupy, który odbędzie się w Hamburgu.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Przed szczytem G20 zatrzymano ok. 20 domniemanych członków Państwa Islamskiego

Turecka policja zatrzymała w piątek w prowincji Antalya ok. 20 osób podejrzanych o związki z Państwem Islamskim (IS). Za tydzień w tym regionie odbędzie się szczyt G20 z udziałem światowych przywódców, w tym prezydenta USA Baracka Obamy – podały media.

Była to jedna z wielu operacji tureckich sił bezpieczeństwa przeciwko dżihadystom z IS. Policja odmówiła komentarza – poinformowała agencja Dogan. Agencja Dogan podała z kolei, że policyjnych akcji skonfiskowano nośniki danych, a dwaj zatrzymani to obywatele Rosji.

Turcja zaostrza środki bezpieczeństwa przed szczytem G20, który odbędzie się w dniach 15-16 listopada w miejscowości Belek, ok. 45 km na wschód od miasta Antalya. Do ochrony szczytu oddelegowano ok. 11 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

W czwartek szef tureckiej dyplomacji Feridun Sinirlioglu powiedział, że kraj rozważa rozpoczęcie w najbliższych dniach ofensywy wojskowej przeciwko dżihadystom z IS. Bojownicy tej islamistycznej organizacji są przez Ankarę podejrzewani o przeprowadzenie zamachu w Ankarze 10 października; zginęły wówczas 102 osoby, a ponad 500 zostało rannych. Był to najpoważniejszy zamach we współczesnej historii kraju.

Po miesiącach presji ze strony sojuszników z NATO Turcja latem zgodziła się dołączyć do wymierzonej w IS koalicji wojskowej, którą dowodzą USA. Samoloty koalicji startują z bazy sił powietrznych w Incirlik na południu Turcji.

Tureckie wojsko dotychczas koncentrowało się głównie na operacjach przeciwko rebeliantom z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), ale od ataków w Ankarze policja zaczęła zatrzymywać większą liczbę członków środowiska dżihadystycznego.
Żródło info i foto: interia.pl

NSA szpiegowała przywódców podczas szczytu G8

Władze Kanady zezwoliły amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) na prowadzenie operacji szpiegowskich podczas szczytów G8 i G20, które odbyły się w Toronto w 2010 roku – podała telewizja CBS News, powołując się na informacje od Edwarda Snowdena. Z dokumentów udostępnionych przez Snowdena, byłego współpracownika NSA, wynika, że centrum operacyjne dla prowadzonych przez blisko tydzień działań znajdowało się na terenie amerykańskiej ambasady w Ottawie – poinformował państwowy nadawca. Nie ma w nich mowy o konkretnych celach podejmowanych w tym czasie operacji szpiegowskich, wiadomo jednak, że działania NSA „były ściśle koordynowane” z Kanadą – podała CBS News. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Podczas G20 brytyjskie służby szpiegowała dyplomatów. Informacje Edwarda Snowdena

Według dziennika „Guardian” brytyjska agencja wywiadu elektronicznego GCHQ włamywała się do kont mailowych zagranicznych dyplomatów i podsłuchiwała ich telefony podczas szczytu G20 w Londynie w kwietniu i spotkania ministrów finansów G20 w sierpniu 2009 r. Materiał na ten temat opublikował „Guardian”. Dziennik oparł się na dokumentach przekazanych przez Edwarda Snowdena, autora doniesień o inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA). – „Podczas spotkań G20 w kwietniu i wrześniu 2009 roku GCHQ korzystała z tego, co w jednym z dokumentów nazwane jest przełomowymi możliwościami wywiadowczymi, aby przechwycić przepływ informacji między goszczącymi delegacjami” – podaje „Guardian”. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Uliczne zamieszki w Toronto

Spalone samochody policyjne, rozbite szyby sklepów i banków – Toronto stało się polem bitwy. To, co miało być demonstracją przeciwko odbywającemu się w tym mieście szczytowi G20, przerodziło się w gwałtowne zamieszki. Jak podała kanadyjska telewizja CBC, w manifestacjach przeciwników szczytu G20, który rozpoczął się w Toronto w sobotę i będzie trwał jeszcze w niedzielę, bierze udział około 10 tysięcy osób. W sumie w piętek i w sobotę policja aresztowała ponad 130 osób. Niektóre miały przy sobie koktajle Mołotowa. Część demonstrantów tylko przechodziła wykrzykując hasła. Była jednak też agresywna grupa osób. Osoby te były zamaskowane i nie pozwalały dziennikarzom robić sobie zdjęć. Grupa ta, licząca – według telewizji CP24 – 50 osób, zaczęła rzucać kamieniami w okna i podpalać samochody policyjne. Żródło info i foto: tvn24.pl

Londyn: policja odpowiada za śmierć przechodnia?

Policjant zawieszony po tragedii w Londynie. Podczas protestów przeciwko szczytowi G20 funkcjonariusz popchnął mężczyznę, który wkrótce potem zmarł. Teraz trwa dochodzenie, które ma wyjaśnić czy policjant jest za tę śmierć odpowiedzialny.
47-letni Ian Tomlinson nie brał udziału w demonstracjach w londyńskim City. Wracał z pracy do domu, gdy znalazł obok budynku Banku Anglii, między protestującymi a policyjnym kordonem. Jeden z policjantów brutalnie go popchnął. Mężczyzna upadł na ziemię, po czym zmarł. Sekcja zwłok Tomlinsona wykazała, że zmarł na atak serca. Całe zajście zostało nagrane przez jednego ze świadków.Policjant, który go popchnął został dziś zawieszony w obowiązkach – podaje Radio ZET.pl
Zródlo info: Radio ZET.pl

Planowali atak terrorystyczny podczas G20?

Brytyjska policja zatrzymała pięć osób, które mogło planować atak terrorystyczny podczas szczytu G20 w Londynie – donoszą brytyjskie media.
Na trop grupy policja wpadła zupełnie przez przypadek – czytamy na Wiadomości24.pl
W piątek, 27 marca, policjanci zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który tworzył nielegalne grafitti. W trakcie przeszukania jego mieszkania brytyjskie służby porządkowe odkryły broń, a także ulotki propagandowe.
Do 29 marca policja z hrabstwa Devon i hrabstwa Kornwalii zatrzymała jeszcze 4 osoby. Łącznie aresztowano pięć osób: trzech mężczyzn i dwie kobiety. Dodatkowo, trzem z nich postawiono zarzuty posiadania narkotyków.
Zródlo info: Wiadomości24.pl