Szef MI5 Andrew Parker ostrzega. Zagrożenie terrorystyczne gwałtownie rośnie

– To zagrożenie jest wielowymiarowe, szybko ewoluuje i przybiera skalę i tempo, jakich dotąd nie widzieliśmy – powiedział dyrektor generalny brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Andrew Parker. Podkreślił, że realistycznie rzecz biorąc, służby nie są w stanie zapobiec wszystkim atakom.

Dyrektor generalny brytyjskiego kontrwywiadu MI5 (Służby Bezpieczeństwa) Andrew Parker podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że jego służba stale rozwija i aktualizuje swoje możliwości działania, ale, realistycznie rzecz biorąc, nie jest w stanie zapobiec wszystkim atakom, których celem są cywile. Zwrócił uwagę na wielkie zagrożenie terrorystyczne ze strony ekstremistów islamskich w Wielkiej Brytanii. – To zagrożenie jest wielowymiarowe, szybko ewoluuje i przybiera skalę i tempo, jakich dotąd nie widzieliśmy – powiedział.

379 zatrzymań w cztery miesiace

Szef MI5 podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat w Wielkiej Brytanii udaremniono dwadzieścia ataków terrorystycznych. Dodał, że wczesne interwencje MI5 i policji zapobiegły o wiele większej liczbie takich ataków. W okresie od czerwca 2016 do czerwca tego roku dokonano rekordowej liczby 379 zatrzymań mających związek z terroryzmem. Parker wskazał, że z podobnym wzrostem zagrożenia terrorystycznego ma do czynienia Europa kontynentalna, zwłaszcza Francja, Belgia, Niemcy i Hiszpania.

– Skala naszych działań jest większa niż kiedykolwiek – podkreślił. Poinformował, że MI5 prowadzi obecnie ponad 500 śledztw dotyczących ok. 3 tys. osób, o których wiadomo, że są zaangażowane w działania ekstremistyczne. Dodał, że ponad 20 tys. osób sprawdzono w przeszłości pod kątem ewentualnych powiązań z terroryzmem i że nie ma wątpliwości, że są agresywni ekstremiści, których dotąd nie wykryła Służba Bezpieczeństwa. Za czynnik potęgujący zagrożenie terrorystyczne uznał możliwość powrotu do kraju obywateli, którzy przyłączyli się do Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.

Niemożliwe jest powstrzymanie każdego ataku

Parker podkreślił, że Służba Bezpieczeństwa jest dobrze przygotowana do reagowania na rosnące zagrożenie. W ciągu kilku minionych lat jej personel zwiększył się z 4 tys. do 5 tys. osób. Ostrzegł jednak, że niemożliwe jest powstrzymanie każdego ataku.

– Do ataków będzie czasem dochodzić, ponieważ jesteśmy wolnym społeczeństwem, liberalną demokracją i nie monitorujemy każdego przez cały czas – powiedział.

Szef MI5 zaapelował do firm technologicznych o współpracę z rządem w celu zapobieżenia wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez ekstremistów do komunikacji, której nie można monitorować. Jego zdaniem firmy powinny dołożyć większych starań, by uniemożliwić takie wykorzystywanie ich systemów łączności.
Źródło info i foto: TVP.info

Poszukiwany bandyta, który uciekając przed policją spowodował wypadek dwóch autobusów w Warszawie

Warszawska policja szuka bandyty, który uciekając spowodował wypadek na Rondzie Zesłańców Syberyjskich. Magdalena Bieniek z Komendy Stołecznej opowiada Radiu ZET, że kiedy policjanci z Ochoty chcieli skontrolować kierowcę zaparkowanego samochodu, ten gwałtownie ruszył – potrącając jednego z funkcjonariuszy. Padły strzały ostrzegawcze.

– Po przejechaniu krótkiego odcinka drogi, mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w dwa autobusy, po czym uciekł z miejsca zdarzenia – relacjonuje Bieniek.

Przestępca zbiegł w kierunku pobliskiego centrum handlowego. Potrącony policjant jest na badaniach w szpitalu.
Żródło info i foto: Radio ZET.pl

Policja szuka świadków śmiertelnego potrącenia na autostradzie A4

Dolnośląska policja szuka kierowcy, który w nocy śmiertelnie potrącił 22-latkę na autostradzie A4. Do tragedii doszło na wysokości miejscowości Złotniki. Ciało kobiety znaleźli w nocy policjanci. Patrol jechał za samochodem, który nagle odbił gwałtownie w prawo. Okazało się, że na drodze leżą zwłoki.

Auto, które zatrzymali policjanci nie potrąciło kobiety, poszukiwania sprawcy wypadku wciąż trwają. Nie wiadomo, co 22-latka robiła w nocy na autostradzie. Policja nie wyklucza samobójstwa. Poszukiwani są świadkowie tego zdarzenia – kierowcy, którzy koło północy jechali trasą z Bolesławca do Legnicy.
Żródło info i foto: RMF24.pl

USA: Policjant strzelił do nieuzbrojonego mężczyzny

Do rutynowej kontroli w amerykańskim stanie Karolina Południowa policjant zatrzymał jednego z kierowców. Kiedy ten – już na parkingu – sięgał po prawo jazdy i gwałtownie się odwrócił, funkcjonariusz zaczął strzelać raniąc kierowcę w biodro.

Jak potem tłumaczył sierż. Sean Goubert, myślał, że mężczyzna wyciąga broń. To jednak nie przekonało przełożonych policjanta. Stracił on pracę. Czeka go także proces sądowy. Były funkcjonariusz został oskarżony o napaść i bezpodstawne użycie broni. Jak na ironię, rok temu Gouert otrzymał medal za odwagę, gdy zastrzelił uzbrojonego mężczyznę okradającego bank. Dziś nadgorliwemu policjantowi grozi nawet 20 lat więzienia.
Żródło info i foto: interia.pl

Nicolas Sarkozy zaatakowany

Nicolas Sarkozy (55 l.) został zaatakowany przez nieznanego mężczyznę podczas wizyty w Brax. Podczas podawania ręki zgromadzonym przy barierce ludziom, napastnik chwycił prezydenta za marynarkę i gwałtownie przyciągnął do siebie. Sarkozy się zachwiał, z pomocą ruszyła mu ochrona. Na szczęście prezydentowi nic się nie stało. Mężczyzna (43 l.) został natychmiast zatrzymany i przewieziony na posterunek policji w Agen. Za atak na głowę państwa grozi mu do 3 lat więzienia i 45 tysięcy euro grzywny. Żródło info i foto: Fakt.pl

Polska tonie w narkotykach

Obroty narkobiznesu rosną błyskawicznie. Rzeczpospolita.pl ujawnia szokujące dane dotyczące naszego kraju. Informacje Komendy Głównej Policji, do których dotarła „Rz”, są alarmujące. Podczas gdy niemal wszystkie statystyki przestępcze spadają, gwałtownie rośnie zagrożenie przestępczością narkotykową. Od stycznia do maja tego roku wszczęto o połowę więcej spraw karnych (32 tys.) dotyczących narkobiznesu niż w tym samym okresie 2008 r. (niecałe 23 tys.). Według raportu Centralnego Biura Śledczego liczba grup przestępczych handlujących w Polsce narkotykami wzrosła z 85 w 2006 r. do aż 147 w grudniu roku 2008. Jak mówią „Rz” policjanci z CBŚ, nie ma dnia bez wykrycia kolejnej próby przemytu albo akcji łapania dilerów. Według naszych informatorów gangi zmieniają profil działalności. Rezygnują z napadów na tiry i przemytu papierosów na rzecz produkcji i sprzedaży narkotyków. Przyczyna jest prosta: gigantyczne pieniądze. Żródło info i foto: rp.pl

Sabina R. znęcała się nad kilkutygodniowym dzieckiem

Kilkutygodniową córkę wielokrotnie biła pięścią i gwałtownie potrząsała, doprowadzając do złamań żeber i ogniska stłuczeń siatkówek oczu. Prokuratura przedstawiła wyrodnej matce zarzut usiłowania zabójstwa – informuje Gazeta.pl
W Gdańsku trwa proces matki, która znęcała się nad kilkutygodniową córką. Sprawa rozpatrywana jest po raz drugi, gdyż obrońcy chcą uniewinnienia kobiety – prokuratura wyższej kary.
Sabina R. to matka dwójki dzieci. Zacięta twarz zdradza trudny charakter. Dla swojej córki stała się katem.
– „Dziecko doświadczyło powtarzających się aktów przemocy fizycznej. Było krzywdzone wielokrotnie” – czyta wstrząsającą ekspertyzę biegłego sędzia Sebastian Brzozowski.
Zródlo info: Gazeta.pl