Poszukiwany czerwoną notą Interpolu gangster przetransportowany do Polski

Zatrzymany we Francji 41-latek, za którym wystawiono dwie czerwone noty Interpolu, został przekazany sosnowieckim policjantom przez kolegów z zagranicy. Mężczyzna, który był poszukiwany m.in. za udział w gangu i wymuszenia, trafił już do polskiego aresztu. Jak podała we wtorek (22 marca) sosnowiecka komenda, tamtejsi policjanci prowadzili poszukiwania 41-latka od czerwca 2018 r. Sądy z całej aglomeracji górnośląskiej wydały za nim listy gończe, a Prokuratura Regionalna w Katowicach poszukiwała go na podstawie dwóch czerwonych not Interpolu.

„Kiedy w toku prowadzonej sprawy kryminalni ustalili, że może się ukrywać poza granicami kraju, Prokuratura Regionalna w Katowicach wydała za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Dzięki przekazanym przez sosnowieckich policjantów informacjom mężczyzna został zatrzymany 16 listopada 2021 roku na terenie Francji” – podała sosnowiecka policja.
Źródło info i foto: se.pl

Nowy szef Interpolu. Ar-Raisi jest oskarżany o ignorowanie tortur ludzi

Ahmed Nasir ar-Raisi został wybrany na prezydenta Interpolu, międzynarodowej organizacji policji. Ar-Raisi był dotychczas generalnym inspektorem w ministerstwie spraw wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego powołanie na szefa Interpolu wywołało przeciw organizacji międzynarodowych – urzędnik jest oskarżany o ignorowanie informacji o torturach i arbitralne zatrzymania. Mieli ich dokonywać podlegli mu funkcjonariusze. Abu Dhabi ar-Raisi zdobył stanowisko m.in. dzięki sprawnej kampanii – zauważa agencja Assosiated Press. Emiratczyk jeździł po świecie i spotykał się z prawodawcami i wysokimi urzędnikami państwowymi. Pomagało dobre wykształcenie i stopnie naukowe zdobyte podczas studiów w Wielkiej Brytanii i USA oraz wieloletnie doświadczenie w policji. Abu Dhabi ar-Raisi już po nominacji na szefa Interpolu podkreślił, że chce „modernizować i przekształcać” organizację, bazując na swoim doświadczeniu, które zdobył jako szef policji ZEA.

Jak podkreśla Deutsche Welle, politycy, organizacje praw człowieka i byli więźniowie są zaniepokojeni wyborem ar-Raisiego – powodem jest raport organizacji Human Rights Watch. Wynika z niego, że kierowany przez Raisiego resort miał ignorować doniesienia o stosowaniu tortur na ludziach przez emirackie służby bezpieczeństwa. Wniesiono przeciwko niemu skargi w pięciu krajach, w tym we Francji. Swój sprzeciw wyrazili także parlamentarzyści niemieccy – Kai Gehring (Zieloni), Peter Heidt (FDP) i Frank Schwabe (SPD).

Biorąc pod uwagę druzgocącą historię praw człowieka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nominacja Al-Raisiego na prezydenta byłaby w rażącej sprzeczności z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka i misją organizacji – stwierdzili jeszcze przed nominacją. Jak podkreśla Deutsche Welle, sprzeciw wyraziła również organizacja Human Rights Watch, która stwierdza w komunikacie, że w więzieniach ZEA długie wyroki odsiadują setki aktywistów, naukowców i prawników, często w wyniku niesprawiedliwych procesów i za niejasne przewinienia.

Zjednoczone Emiraty Arabskie kategorycznie odrzucają takie oskarżenia.

Jako obecny członek Komitetu Wykonawczego Interpolu, generał dywizji Al-Raisi jest wybitnym profesjonalistą z 40-letnim dorobkiem w policji regionalnej i krajowej – napisała ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Niemczech w oświadczeniu dla DW.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Słowacja: Sąd zgodził się na wydanie Magdaleny K. Jest podejrzana o kierowanie grupą przestępczą

Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy zgodził się na wykonanie europejskiego nakazu aresztowania wobec Magdaleny K. i na jej wydanie do śledztwa prowadzonego przez wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Krakowie. Ponadto Sąd odrzucił wniosek Magdaleny K. o udzielenie jej azylu politycznego. Kobieta jest podejrzana o kierowanie grupą przestępczą związaną ze środowiskiem pseudokibiców.

Magdalena K. była poszukiwana czerwoną notą Interpolu oraz europejskim nakazem aresztowania. Została zatrzymana 28 marca 2020 r. na terenie Słowacji. Od tego czasu trwa procedura wydania jej do Polski. Podejrzana nadal przebywa w słowackim areszcie, a rozstrzygnięcia w tym zakresie zostały utrzymane przez Sąd Najwyższy Republiki Słowacji.

Bez azylu politycznego

Uwzględniając europejski nakaz aresztowania Sąd Okręgowy całkowicie odrzucił argumentację oskarżonej i jej obrońcy o naruszeniu w Polsce zasad praworządności. Podejrzana powołując się na ich rzekome naruszenie próbowała uniknąć wydania do Polski. Wcześniej dwukrotnie podejmowała nieudane próby uzyskania listu żelaznego, umożliwiającego odpowiadanie z tzw. „wolnej stopy”. Sąd Okręgowy nie uwzględnił wniosków i nie wydał podejrzanej listu żelaznego.

Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy odrzucił wniosek Magdaleny K. o  udzielenie azylu politycznego. Wystąpienie o azyl polityczny w Republice Słowackiej było kolejną próbą uniknięcia przez Magdalenę K. odpowiedzialności karnej. Sąd podzielił stanowisko prokuratury, która wielokrotnie podkreślała, że zarzuty stawiane podejrzanej dotyczą przestępstw kryminalnych związanych z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, przemytem oraz handlem narkotykami i nie mają charakteru politycznego.

Do 15 lat pozbawienia wolności

Magdalena K. jest podejrzana o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, przemyt i handel narkotykami, utrudnianie postępowania karnego w innym śledztwie oraz o składanie fałszywych zeznań i nakłanianie do takiego czynu innych osób.

Czyny zarzucane podejrzanej zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

„Grupa przestępcza kierowana przez Magdalenę K. złożona była z członków bojówek pseudokibiców jednego z krakowskich klubów piłkarskich. Zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodziło kilkadziesiąt osób, zajmowała się nielegalnym obrotem środkami odurzającymi. Dopuszczała się również czynów przeciwko życiu i zdrowiu – często z użyciem niebezpiecznych narzędzi jak noże i maczety. W ten sposób atakowali oni pseudokibiców jednego z krakowskich i łódzkich klubów piłkarskich. Działalność grupy charakteryzowała się wysokim stopniem zorganizowania i podległości służbowej” – przekazała prokuratura.

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa sprowadziła z Hiszpanii marihuanę w ilości nie mniejszej niż 5500 kg o szacowanej wartości czarnorynkowej 88 mln złotych, oraz kokainę z Holandii w ilości 120 kg o czarnorynkowej wartości ok. 4,3 mln Euro.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Były szef Interpolu Meng Hongwei podejrzany w Chinach o korupcję

Były szef Interpolu Meng Hongwei jest podejrzany o przyjęcie łapówki i przeciwko niemu toczy się śledztwo – poinformowało na swojej stronie internetowej ministerstwo bezpieczeństwa publicznego ChRL, w którym Meng był wiceministrem. Według komunikatu w poniedziałek rano w ministerstwie odbyło się zebranie resortowego komitetu rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w sprawie Menga.

Członkowie komitetu „jednomyślnie uznali”, że podejrzenia wobec Menga „wynikają całkowicie z jego własnych działań, za które odpowiedzialność ponosi on sam” i wyrazili poparcie dla prowadzonego dochodzenia – napisano.

Podczas zebrania oceniono również, że śledztwo przeciwko Mengowi wszczęto „w odpowiednim momencie” oraz że było to posunięcie „całkowicie mądre i prawidłowe”. W pełni demonstruje ono niezachwianą determinację komitetu centralnego partii z (prezydentem Chin) Xi Jinpingiem jako jego rdzeniem w ścisłym zarządzaniu partią w każdej dziedzinie oraz dążeniu, aby doprowadzić do końca zmagania w walce z korupcją – podano w komunikacie.

Na zebraniu wezwano też do „głębokiego zrozumienia, że podejrzewane bezprawne przyjęcie przez Menga łapówki wyrządziło poważną szkodę partii i bezpieczeństwu publicznemu” – dodano.

W niedzielę Interpol poinformował, że Meng ze skutkiem natychmiastowym zrezygnował z funkcji prezesa tej międzynarodowej agencji policyjnej. Władze Chin informowały wcześniej, że znajduje się on „pod nadzorem” w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Żona Menga, która mieszka w Lyonie, gdzie mieści się siedziba Interpolu, zgłosiła w piątek zaginięcie męża, twierdząc, że nie ma z nim kontaktu, odkąd pod koniec września udał się do Chin. Francuska policja wszczęła w tej sprawie własne dochodzenie.

Meng został szefem Interpolu w 2016 roku, zastępując Francuzkę Mireille Ballestrazzi. Jego wybór zaniepokoił obrońców praw człowieka, którzy obawiali się, że będzie wykorzystywał międzynarodową organizację policyjną do ścigania zbiegłych z Chin dysydentów. Jego kadencja miała upłynąć w 2020 roku.

Pod rządami prezydenta Xi chińskie władze prowadzą szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną, w ramach której ukarano już wielu wysokiej rangi urzędników. Według krytyków Xi wykorzystuje kampanię do usuwania swoich przeciwników ze sceny politycznej.
Źródło info i foto: RMF24.pl

Nowe fakty w sprawie zaginięcia szefa Interpolu

W piątek media obiegła informacja o tajemniczym zaginięciu szefa Interpolu, Meng Hongweia. Według najnowszych doniesień jednego z dzienników, oficjel mógł zostać zatrzymany przez chińskie władze.

Jako pierwsze o sprawie poinformowało radio Europe 1. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Meng Hongwei wyruszył w sobotę 29 września w podróż do Chin. Od tamtego czasu słuch po nim zaginął – 64-latek nie odpowiada na wiadomości, nie udało się z nim skontaktować telefonicznie. Zaginięcie Menga miała zgłosić jego żona. Para mieszka z dziećmi w Lyonie, gdzie mieści się siedziba Interpolu.
Zatrzymany w związku ze śledztwem?

Jak podaje „South China Morning Post” powołując się na swoje źródło, Hongwei został zatrzymany przez chińskie władze. Szef Interpolu ma być przesłuchiwany w związku z toczącym się przeciwko niemu dochodzeniem. Nie wiadomo jednak, w jakiej sprawie dokładnie toczy się śledztwo, ani gdzie jest przetrzymywany 64-latek. Nie musi mieć to związku z jego pracą w Interpolu, ponieważ Hongwei piastuje także funkcję wiceministra w chińskim resorcie bezpieczeństwa publicznego. Władze w Pekinie nie chcą komentować sprawy.

Meng Hongwei stanął na czele Interpolu (ang. International Criminal Police Organization), międzynarodowej organizacji policji w 2016 roku. Jego kadencja zakończy się w 2020 roku.
Źródło info i foto: Wprost.pl

Zaginął szef Interpolu

Z nieoficjalnych doniesień francuskich mediów wynika, że wszczęto śledztwo w związku z zaginięciem szefa Interpolu.

Jako pierwsze o sprawie poinformowało radio Europe 1. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że Hongwei Meng wyruszył w sobotę 29 września w podróż do Chin. Od tamtego czasu słuch po nim zaginął – 64-latek nie odpowiada na wiadomości, nie udało się z nim skontaktować telefonicznie. Zaginięcie Menga miała zgłosić jego żona. Para mieszka z dziećmi w Lyonie, gdzie mieści się siedziba Interpolu.

Meng Hongwei stanął na czele Interpolu (ang. International Criminal Police Organization), międzynarodowej organizacji policji w 2016 roku.
Źródło info i foto: Wprost.pl

Zatrzymano poszukiwanego przez Interpol Białorusina

Kryminalni z Pragi Południe zatrzymali 38-letniego obywatela Białorusi poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez białoruski oddział Interpolu. Mężczyzna decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na miesiąc.

Policjanci wydziału kryminalnego otrzymali informacje dotyczące jednego z poszukiwanych listem gończym. Natychmiast podjęli obserwację wskazanego miejsca zamieszkania mężczyzny. Zatrzymali go w mieszkaniu. 38-letni obywatel Białorusi był zaskoczony. Poszukiwany był przez Interpol z siedzibą w Mińsku na Białorusi. Podejrzewany jest o przestępstwa korupcyjne.

Najpierw trafił do policyjnej celi, następnie, po skompletowaniu dokumentacji, policjanci doprowadzili go do prokuratury i sądu, gdzie zastosowano tymczasowy areszt na okres miesiąca. Teraz będzie rozpatrywana kwestia ewentualnej ekstradycji 38-latka.
Źródło info i foto: Policja.pl

Poszukiwany przez Interpol Polak z IS zginął w rejonie Aleppo

„Abu Khattab al-Polandi zginął w regionie Aleppo” – poinformowała na Twitterze grupa SITE monitorująca media dżihadystów. Informację tę podał także dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Trwają spekulacje, czy to poszukiwany przez Interpol Jakub Jakus, 24-latek z Sandomierza. Tożsamość mężczyzny nie jest znana. Media porównują opublikowane zdjęcie dżihadysty z wizerunkiem poszukiwanego przez Interpol Jakuba Jakusa. Za 24-latkiem z Sandomierza wystawiona jest czerwona nota. Podejrzewa się, że mężczyzna przystąpił do Państwa Islamskiego.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Brawurowa akcja CBŚP w Warszawie. Zatrzymano trzej poszukiwanych obcokrajowców

3 obcokrajowców poszukiwanych czerwoną notą Interpolu zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu III. Policjanci otrzymali informację od amerykańskich służb specjalnych, że w Warszawie ma dojść do spotkania osób zamieszanych w handel znacznymi ilościami narkotyków i pranie brudnych pieniędzy. Jednocześnie z akcją, która miała miejsce w centrum stolicy, przeprowadzono zatrzymania w Stanach Zjednoczonych.

Niespełna 10 minut trwała akcja zatrzymania obywatela Izraela i dwóch obywateli Jordanii, którzy spotkali się w jednej z restauracji w centrum Warszawy. Policjanci zarządu III CBŚP otrzymali wcześniej informację od amerykańskich służb specjalnych, że osoby przez nich poszukiwane planują spotkanie w Polsce. Funkcjonariusze CBŚP ustalili, że spotkanie ma odbyć się w konkretnym miejscu w Warszawie i zorganizowali akcję zatrzymania, blokując na kilka minut Al. Ujazdowskie.

Zatrzymani mężczyźni byli poszukiwani na terenie 190 krajów na całym świecie tzw. czerwoną notą Interpolu. Są podejrzewani o handel znacznymi ilościami narkotyków i pranie brudnych pieniędzy. Z ostatnich informacji wynikało, że zamierzają kupić 50 kilogramów kokainy.

Decyzją sądu została już wszczęta procedura ekstradycyjna do Stanów Zjednoczonych.
Żródło info i foto: Policja.pl

34 obywateli Polski na liście „najbardziej poszukiwanych w Europie” Interpolu

Oto nazwiska 34 osób z Polski, których ściga Interpol. Wiesz kim oni są i gdzie przebywają?

1. Maciej ANDRZEJ Pieniążek, 35. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „Produkcja, dystrybucja i przemyt narkotyków”.

2. JAN MUCZKO, 48. ur: SEMIATUCHE SLOKHI.
ZBRODNIA: „Kradzieże pojazdów transportowych”.

3. WOJCIECH WALDEMAR GIL, 38. ur Kraków.
ZBRODNIA: „Gwałty”

4. AGNIESZKA NIEMIEC, 36. ur: Polska
ZBRODNIA: „przemytu środków odurzających”.

5. Tadeusz Porębski, 63. ur: GDAŃSK.
ZBRODNIA: „oszustwa, próba oszustwa pierwszego stopnia”

6. ANDRZEJ Tomala 49. ur Pszczyna.
ZBRODNIA: „paserstwo”.

7. JAN Kornaś, 63. ur: Rozwadza.
ZBRODNIA: „musi odbyć karę więzienia”.

8. ELŻBIETA NOWACKI, 43. ur: Włoszczowa.
ZBRODNIA: „Uprowadzenie dziecka, osoby poniżej 14 lat”.

9. EDYTA Watkins 42. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „Uprowadznie z podwójnym naruszeniem prawa do opieki”.

10. PAWEŁ ARTUR Tymiński, 38. ur: Polska
ZBRODNIA: „rozbój”.

11. TOMASZ JÓZEF Leszczyński, 53. ur Legnica.
ZBRODNIA: „mord”.

12. RAFAŁ Grzybowski 46. ur: GDYNIA.
ZBRODNIA: „Handel podrobionymi dowodami osobistymi/paszportami”.

13. Tymoteusz JAN FLEISZAR, 41. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „oszustwo”.

14. Jan Józef GALAS Słowakiewicz, 44. ur: Nowy Targ.
ZBRODNIA: „branie zakładników, rabunek, powodując obrażenia ciała, nielegalny handl środkami odurzającymi”.

15. ZDZISŁAW Bondaruk, 64. ur: Rozgart.
ZBRODNIA: „Fałszował zeznanie podatkowe”.

16. MARCIN MORAWCZYNSKI, 41. ur POLSKA.
ZBRODNIA: „rozprowadził 1 kg lub więcej heroiny oraz 1000 kg lub ponad marihuany”

17. MAREK Josko, 62. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „zabójstwo”.

18. JACEK SEIPOLT, 43. ur: Szubin.
ZBRODNIA „. Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpanie korzyści majątkowych z przestępstw”.

19. Jacek SOBEK, 48. ur: Toruń.
ZBRODNIA: „Kradzieże pojazdów transportowych”

20. TOMASZ ROCH Dąmbski, 47. ur: Przemyśl.
ZBRODNIA: „napaść z uszkodzeniem ciała; włamania”.

21. WOJCIECH Lesiak, 24. ur: Kraków.
ZBRODNIA: „Morderstwo, pobicia”.

22. DENIZ Atici, 27. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „Oszustwa komputerowe”.

23. JERZY Myszka, 57. ur: SVIERDLOWSK, Rosja.
ZBRODNIA: „oszustwo”.

24. JAKUB Siwek 39. ur: Zielona Góra.
ZBRODNIA: „Próba morderstwa”.

25. Eyal Besaleel Ziger, 50. ur: Izrael.
ZBRODNIA: „Oszustwo”.

26. MARCIN JAN URBANIAK, 39. ur: Poznań.
ZBRODNIA: „nielegalny handel środkami odurzającymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami”.

27. MARTA BARBOSA Moreno, 62. ur: Portugalia.
ZBRODNIA: „Międzynarodowy handel narkotykami”.

28. MARIUSZ Wojciech Chrzanowski, 26. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „napaści”.

29. KAROL SERAFIN SILVA RODRIGUEZ, 33. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „oszustwo i produkcja, przemyt i handel środkami odurzającymi oraz środkami psychotropowymi, udział w organizacji przestępczej”.

30. SYLWIA SULECKA, 38. ur: GDYNIA.
ZBRODNIA: „wspieranie narkomanii”.

31. ZBIGNIEW CZESŁAW Banek, 50. ur: Żabno.
ZBRODNIA: „oszustwo, i udział w zorganizowanej grupie przestępczej; Nielegalna produkcja alkoholu i tytoniu z podrobionymi znakami akcyzy”.

32. ADAM FRANCISZEK UTSCHIK, 63. ur: GDAŃSK.
ZBRODNIA: „nielegalny handel narkotykami”.

33. KRZYSZTOF GRUCA, 52. ur: WARSZAWA.
ZBRODNIA: „oszustwo”.

34. PIOTR WIELBŁĄD, 30. ur: POLSKA.
ZBRODNIA: „mord”.
Żródło info i foto: PoszukiwaniMagazyn.pl