Kard. Kazimierz Nycz o ujawnianiu pedofilii w Kościele. „To nie jest proste zadanie”

– W kwestii nadużyć seksualnych duchownych nie można wchodzić w ukrywanie czegokolwiek. Kościół potrafi za nie przepraszać, a także ujawniać, odpowiednio reagować – stwierdził kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zaznaczył, że wdrożono odpowiedni „program prewencji”.

– Trwa szkolenie katechetów, szkolenie księży, szkolenie wszystkich, którzy w organizacjach kościelnych pracują z dziećmi – powiedział w rozmowie z PAP kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski zaznaczył, że walka z pedofilią „to nie jest proste zadanie”, ale Kościół robi wiele, by wdrożyć „program prewencji” i podejmować odpowiednie kroki prawne.

– Myślę, że w kwestii nadużyć seksualnych, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, a zwłaszcza w ostatnim czasie, Kościół w Polsce, jako jedno z niewielu środowisk, zrobił bardzo dużo w zakresie tego, co się nazywa szukaniem i ujawnianiem tych spraw, które nie powinny się nigdy zdarzyć – zaznaczył.

Kardynał dodał, że „za nie Kościół potrafi przepraszać i musi przepraszać, a także ujawniać”. – Kościół zrobił też już wiele, by zawsze odpowiednio reagować na wszelkie ujawnione przypadki nadużyć oraz maksymalnie wykluczać możliwość powtarzania się ich w przyszłości – uznał.

Metropolita warszawski zauważył, że Kościół jest święty, bo został ustanowiony przez Chrystusa, ale tworzą go ludzie, którzy są grzeszni i słabi. – Także w Kościele naszych czasów pojawiają się znaki pokazujące, że wciąż mamy wiele do zmiany, wiele mamy do naprawy, z wielu grzechów musimy się nawrócić – także w gronie duchownych. To sobie powinniśmy bardziej uświadomić – że mamy się z czego wszyscy nawracać – stwierdził.
Źródło info i foto: wp.pl

Ofiara pedofilii w Kościele pozywa

To pierwszy taki proces. Zeznawali kościelni hierarchowie, w tym metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Ofiara księdza-pedofila, Marcin K., pozwał całą diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Twierdzi, że przełożeni księdza wiedzieli o skłonnościach duchownego. Kościół przed sądem. Ofiara księdza-pedofila pozywa diecezję koszalińsko-kołobrzeską

Byli biskupi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zeznawali w procesie o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Kościoła. Domaga się tego Marcin K., ofiara księdza-pedofila z Kołobrzegu… Kardynał Kazimierz Nycz i arcybiskup Marian Gołębiewski podczas wideokonferencji powiedzieli, że nie dotarły do nich żadne informacje o przypadkach molestowania seksualnego dzieci przez byłego proboszcza… Kardynał Nycz był biskupem diecezji w latach 2004- 07, a sprawa dotyczy lat wcześniejszych. „Jeśli już się pojawiały sygnały to pod koniec sprawowania urzędu biskupa” – powiedział kardynał Kazimierz Nycz. Ponadto dotyczyły one skłonności homoseksualnych, a nie pedofilii…
Żródło info i foto: Dziennik.pl