Afganistan: Okrutne prawo powraca. Talibowie będą kamienować i ucinać kończyny

Afgańscy talibowie będą kamienować ludzi. Przywódca ugrupowania, które od roku ponownie rządzi krajem, nakazał wprowadzenie średniowiecznych kar, które jego zdaniem są przewidziane prawem szariatu. O dekrecie przywódcy talibów poinformowało biuro prasowe nowych afgańskich władców. Haibatullah Akhundzada polecił sędziom, by rozpoczęli stosowanie takich kar jak publiczne kamienowanie oraz obcinanie kończyn. Według przywódcy nakazuje to islamskie prawo szariatu, które od czasu powrotu talibów do władzy jest w Afganistanie obowiązujące.

Kamienowanie czy publiczne egzekucje były stosowane przez talibów, gdy po raz pierwszy rządzili oni Afganistanem pod koniec XX wieku. Afganistan był wtedy jednym z niewielu na świecie krajów, gdzie wymierzano kary rodem ze średniowiecza. Władze w Kabulu były wówczas mocno za to krytykowane.

Gdy w lecie rok temu talibowie powrócili do władzy, zarzekali się, że ich rządy nie będą tak brutalne, jak wcześniej. Od tego jednak czasu systematycznie ograniczają wolności obywatelskie Afgańczyków, przede wszystkim kobiet. W Afganistanie kobietom nie wolno chodzić do szkół, a ostatnio zabroniono im nawet przebywać bez mężczyzny w publicznych parkach.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Oscar Pistorius oferował rodzicom narzeczonej 34 tysiące dolarów

Oscar Pistorius po zabójstwie swojej dziewczyny zaoferował dużą sumę pieniędzy jej rodzicom – informuje prokuratura w Pretorii (RPA). Ci nie chcieli skorzystać z oferty, a pieniądze nazwali „krwawymi”. Oferta Pistoriusa wynosiła 34 tys. dolarów – poinformował podczas procesu prokurator Gerrie Nell. Jak dodał, pieniądze miały pochodzić ze sprzedaży jednego z samochodów biegacza.

Jednak rodzina zastrzelonej Reevy Steenkamp odrzuciła propozycję sportowca. – Ona nie chce krwawych pieniędzy – mówił o matce Reevy prokurator Nell. W śledzonym przez światowe media procesie Oscara Pistoriusa przed sądem w Pretorii prokuratura zażądała kary więzienia dla niepełnosprawnego sportowca za zastrzelenie swojej partnerki Reevy Steenkamp.

Obrona: więzienie by go zniszczyło

Prokurator Gerrie Nel stanowczo sprzeciwił się wymierzeniu łagodnej kary. Z kolei broniąca sportowca Annette Vergeer, rekomendując karę grzywny lub pozbawienia wolności w zawieszeniu, podniosła argumenty wcześniejszej niekaralności Pistoriusa, szczerego żalu za popełniony czyn i złych warunków medycznych, na jakie byłby narażony w więzieniu.

– To by go zniszczyło. Oskarżony nie może być poświęcony tylko dlatego, że istnieje presja opinii publicznej – powiedziała Vergeer. Przyznała jednak, że ten ostatni argument nie byłby aktualny, gdyby Pistorius odbywał karę więzienia w systemie szpitalnym. Więzienia w Republice Południowej Afryki należą do najbardziej przepełnionych na świecie i słyną z brutalności. Jak poinformowała francuska agencja prasowa AFP, powołując się na „źródło zbliżone do sądu”, wymiar kary zostanie ogłoszony w piątek. Wyrok Pistorius usłyszał już wcześniej.

Zastrzelił swoją partnerkę

W połowie września niepełnosprawny lekkoatleta został uznany winnym nieumyślnego spowodowania śmierci swojej partnerki, za co grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności. Sędzia Thokozile Masipa oceniła, że oskarżyciel nie przedstawił wystarczających dowodów, by uznać, że miało miejsce morderstwo. Przedstawiciele prokuratury już wtedy przyznali, że są tym werdyktem rozczarowani, ale o ewentualnym wniesieniu odwołania zdecydują dopiero po orzeczeniu wysokości kary. Do tragicznego wydarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. Poruszający się na protezach lekkoatleta zastrzelił pracującą jako modelkę partnerkę. Kobieta zginęła zamknięta w toalecie, a Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi. Prokurator uważał, że doszło do zabójstwa z premedytacją po kłótni pary i domagał się co najmniej 25 lat więzienia dla oskarżonego. Obrońca sportowca twierdzi zaś, że jego klient wziął Steenkamp za włamywacza.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich – w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami.
Żródło info i foto: tvn24.pl

Strzelanina w Fort Hood. Cztery osoby zginęły i 16 zostało rannych

Cztery osoby zginęły i 16 zostało rannych w środę w czasie strzelaniny w bazie wojskowej Fort Hood w Teksasie – podały amerykańskie władze, aktualizując bilans ofiar. Wśród zabitych jest sprawca. Przywoływane przez telewizje CNN i CBS źródła twierdzą, że incydent zaczął się od sprzeczki dwóch żołnierzy i nie ma podłoża terrorystycznego. Sprawcą miał być według świadków biały mężczyzna w wieku 34 lat. Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości powiedzieli, że popełnił samobójstwo. Ofiary, które trafiły do szpitali, miały rany postrzałowe klatki piersiowej, brzucha, szyi i kończyn. Służba zdrowia podaje, że ich stan jest różny, od stabilnego po krytyczny. Dowództwo bazy na czas incydentu wydało całemu personelowi rozkaz schronienia się w budynkach i zamknęło kompleks. Po kilku godzinach odwołano alarm. Przed bazą zgromadziły się setki ludzi, wśród nich bliskich pracowników placówki wojskowej. Żródło info i foto: Gazeta.pl