Łódź pełna migrantów w kanale La Manche. Zginęło 27 osób

27 osób osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami w kanale La Manche, w pobliżu Calais. Ocalały dwie osoby – takie wiadomości przekazało w raporcie francuskie MSW. Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się co do pilnej potrzeby powstrzymania gangów zajmujących się przerzucaniem ludzi przez to miejsce.

Agencja AFP dodaje, że wcześniej w środę wieczorem prezydent Emmanuel Macron mówił o 31 ofiarach śmiertelnych tej katastrofy. Po zatonięciu łodzi z migrantami w pobliżu Calais Macron powiedział, że Francja nie pozwoli, aby kanał La Manche stał się cmentarzem. Oznajmił, że chce, aby zorganizowane zostało spotkanie ministrów UE w sprawie kryzysu migracyjnego. Prezydent Francji poprosił również o „natychmiastowe wzmocnienie” zasobów agencji Frontex na zewnętrznych granicach UE – poinformował Pałac Elizejski.

Premier Jean Castex zapowiedział na czwartek spotkanie międzyresortowe w związku z tragedią pod Calais.
Źródło info i foto: interia.pl

12 migrantów przepłynęło kanał La Manche kradzioną łodzią

12 migrantów dotarło z Francji do Wielkiej Brytanii na skradzionej łodzi rybackiej.

Dwunastu migrantów przepłynęło kanał La Manche i dotarło z Francji do Wielkiej Brytanii przy użyciu skradzionej łodzi rybackiej – podaje Agence France Presse. Migrantów zatrzymano dopiero na lądzie, na terenie Zjednoczonego Królestwa. Agencja zauważa, że przepływanie kanału La Manche za pomocą prowizorycznych łodzi to nowa metoda wykorzystywana przez migrantów.
12 migrantów na kradzionej łodzi. AFP: To nowy sposób na przekraczanie kanału La Manche

Francuskie służby patrolujące północne wybrzeże skontaktowały się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem po tym, jak zaobserwowały łódź rybacką, poruszającą się nietypową dla tego typu łodzi trasą. Następnie skontaktowano się z właścicielem, który zorientował się wówczas, że jego jego łódź zacumowana w porcie w Boulogne-sur-Mer zniknęła.

Gdy migranci przybili do brytyjskiego brzegu, tamtejsze służby porządkowe zatrzymały ich. Strona francuska wszczęła śledztwo dot. kradzieży łodzi.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

Wielka Brytania będzie wolna od ataków terrorystycznych?

Brytyjska komisja parlamentarna domaga się wprowadzenia patroli marynarki wojennej na kanale La Manche. Miałyby one chronić Wyspiarzy przed atakami terrorystycznymi. Zdaniem parlamentarzystów, flota okrętów patrolowych, jaką dysponuje straż graniczna jest niewystarczająca – dowiedział się korespondent RMF FM Bogdan Frymorgen.

Jak podają brytyjskie media, tylko trzy takie jednostki patrolują ponad 10 tys. kilometrów brytyjskiego wybrzeża. Okręty marynarki wojennej uszczelniłyby granice Wielkiej Brytanii i stałby się dodatkową bronią w walce z przemytnikami, którzy szmuglują imigrantów z Francji. Oni traktują ludzi jak towar, nie szanują ludzkiego życia. Podejmują próby przemytu w złych warunkach pogodowych, nie dając swym pasażerom nawet kamizelek ratunkowych – mówi przedstawiciel służb granicznych.

Przemytnicy zarabiają nawet do 100 tys. funtów za każdy taki rejs. Ich celem są zazwyczaj plaże niewielkich, nadmorskich miejscowości. Według doniesień, na pokładach promów pływających na kanale La Manche wprowadzeni zostaną uzbrojeni strażnicy. Będą wykonywać swoje obowiązki w cywilu, na wzór podniebnych szeryfów, którzy zapewnią bezpieczeństwo pasażerom amerykańskich samolotów kursujących nad Atlantykiem. Według ekspertów, promy te są słabym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń antyterrorystycznych i mogą stać się łatwym celem zamachowców.

Strażnicy powinni pojawić się jeszcze w tym miesiącu.
Żródło info i foto: RMF24.pl

Francuscy celnicy przechwycili 2 tony narkotyków

Francuscy celnicy przechwycili po brytyjskiej stronie tunelu pod kanałem La Manche dwie tony rośliny Catha Edulis (czuwaliczki jadalnej). To narkotyk zwany potocznie khat – poinformowały francuskie służby celne. Narkotyki przechwycono w czwartek. Znajdowały się one w półciężarówce prowadzonej przez Łotysza; zamierzał on pociągiem wjechać do Francji – powiedział AFP Laurent Pasquier, dyrektor służby celnej tunelu pod kanałem La Manche. Dodał, że jest to największy udaremniony przemyt w tym tunelu. Kierowca został przekazany policji, a narkotyk zniszczono. W 2013 roku 49 ton tego narkotyku przechwycono we Francji, 10 razy więcej niż w roku 2012; w tym 18 kg przypadło na tunel pod La Manche. Żródło info i foto: RMF24.pl

Brytyjska straż przybrzeżna przejęła statek pełen libijskich pieniędzy

Statek ze 117 mln euro w libijskich banknotach, płynący do Libii, został przejęty w środę przez brytyjską straż przybrzeżną i odeskortowany do portu Harwich nad kanałem La Manche – poinformowało w piątek brytyjskie MSW. Nie podano armatora ani bandery, pod jaką płynął statek, który wracał na wody brytyjskie po nieudanej próbie wpłynięcia do portu w Trypolisie. Kontenery z walutą przeniesiono ze statku w bezpieczne miejsce. Nie poinformowano również, skąd pochodziła waluta, choć to właśnie w Wielkiej Brytanii ma siedzibę międzynarodowa firma De La Rue, która drukuje banknoty dla 150 krajów. Żródło info i foto: tvn24.pl