W Australii ruszył proces apelacyjny skazanego za pedofilię kardynała George’a Pella

Australijski kardynał George Pell trzy miesiące temu został skazany na sześć lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. Dziś w Melbourne rozpoczął się proces apelacyjny kardynała. Kardynał Pell wniósł apelację do Sądu Najwyższego w stanie Wiktoria, ponieważ utrzymuje, iż wyrok sądu pierwszej instancji jest „nieuzasadniony”, ponieważ został wydany na podstawie zeznań tylko jednej z ofiar duchownego. Druga pokrzywdzona osoba nie żyje od 2014 roku; mężczyzna zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków.

Adwokaci skazanego wskazują też na błędy proceduralne podczas rozprawy przed sądem pierwszej instancji. Podkreślają na przykład, że ława przysięgłych nie zadała pytania kardynałowi, czy przyznaje się on do winy. Według aktu oskarżenia kardynał Pell w 1996 roku dopuścił się czynów pedofilskich wobec dwóch chłopców z chóru w katedrze świętego Patryka w Melbourne po niedzielnej mszy. Jego proces w sądzie pierwszej instancji zakończył się w marcu br.

Emerytowany metropolita Melbourne i Sydney, George Pell, to do niedawna wpływowy dostojnik Watykanu, były prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii i były doradca oraz bliski współpracownik papieża Franciszka, który pomagał mu w realizacji reformy finansów za Spiżową Bramą. Od początku procesu George Pell utrzymuje, że jest niewinny.

Gdy w czerwcu 2017 roku kardynał Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne nieletnich, papież udzielił mu urlopu na czas procesu. Od tamtego czasu wpływowy, były już watykański „minister finansów” nie wrócił do Rzymu. W grudniu 2018 roku dostojnik został usunięty przez Franciszka z Rady Kardynałów, pomagającej mu w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

W przypadku podtrzymania wyroku w procesie apelacyjnym w stanie Wiktoria duchownemu będzie przysługiwało odwołanie się do Sądu Najwyższego Australii.
Źródło info i foto: onet.pl

Australia: Strzelanina przed nocnym klubem w Melbourne

Przed nocnym klubem „Love Machine” w Melbourne wydarzyła się tragedia. W strzelaninie zginął 37-letni mężczyzna. Trzy osoby zostały ranne, z czego jedna jest w stanie krytycznym. Motywy sprawcy nie są znane.

Z niejasnych przyczyn przed klubem nocnym „Love Machine” w Melbourne ktoś zaczął strzelać. Według wstępnych ustaleń – z samochodu. Zranił trzech ochroniarzy i mężczyznę stojącego w kolejce.

37-letni ochroniarz nie przeżył. Trzy osoby z ranami postrzałowymi trafiły do szpitala. Jedna z nich została poważnie poszkodowana. Nie jest więc wykluczone, że ofiar śmiertelnych będzie więcej. Ranni są w wieku 28,29 i 50 lat. BBC cytuje funkcjonariuszkę, która obrażenia określiła jako „przerażające”.

Po incydencie sprawca odjechał. Znaleziono jego auto, było spalone. Śledczy badają, czy czarne terenowe porsche miało związek ze strzelaniną. Policja zaapelowała do świadków zdarzenia o pomoc w ustaleniu przebiegu zajścia. Funkcjonariusze liczą, że być może ktoś jest w posiadaniu wideo.

Według policji nie ma powodów, by mówić, że był to incydent o charakterze terrorystycznym.

To szok dla Australijczyków. W ich kraju rzadko dochodzi bowiem do przestępstw z użyciem broni palnej. Po tym jak w 1996 r. na Tasmanii mężczyzna zastrzelił 35 osób, zaostrzono przepisy regulujące zakup i posiadanie tej broni.
Źródło info i foto: wp.pl

Nożownik zaatakował w Melbourne. Inspirował się Państwem Islamskim

Mężczyzna, który podłożył w piątek ogień w ciężarówce z butlami gazowymi w centrum Melbourne i ugodził śmiertelnie nożem jedną osobę, inspirował się Państwem Islamskim, choć nie miał bezpośrednich związków z tym ugrupowaniem – podała w sobotę policja. Zamachowca zidentyfikowano jako urodzonego w Somalii 30-letniego Hassana Chalifa Shire Alego; podano, że zradykalizował się on pod wpływem Państwa Islamskiego i był znany wcześniej policji. Podczas ataku został postrzelony przez policjantów i zmarł w szpitalu.

Według policji paszport Shire Alego był nieważny od 2015 roku; służby wywiadu twierdzą, że planował wyjazd do Syrii, jednak uważano, że nie stanowi on zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

„Myślę, że Shire Ali był zainspirowany Państwem Islamskim. Nie uważamy, aby miał bezpośrednie kontakty z tym ugrupowaniem; zradykalizował się pod wypływem jego propagandy” – powiedział Ian McCartney, zastępca komisarza australijskiej policji federalnej.

Do ataku doszło w piątek w centrum Melbourne w ruchliwej dzielnicy handlowej, chwilę przed szczytem komunikacyjnym. Somalijczyk zaatakował nożem przechodniów, raniąc śmiertelnie 74-letniego Sisto Malaspinę, współwłaściciela słynnej w mieście kawiarni „Pellegrini”.

Przedstawiciele policji stanu Wiktoria poinformowały, że w związku z atakiem nożownika przeszukały dwie nieruchomości w mieście, lecz nie podano wyników tego przeszukania.
Źródło info i foto: interia.pl

Kardynał George Pell odsuwa oskarżenia dotyczące molestowania seksualnego

Kardynał George Pell stanie przed sądem oskarżony o przynajmniej jeden przypadek molestowania seksualnego – orzekła sędzia sądu magistrackiego w Melbourne Belinda Wallington. Oddaliła przy tym część pozostałych zarzutów przeciwko kardynałowi. Kardynał Pell jest najwyższym rangą duchownym kościoła rzymskokatolickiego, przeciwko któremu sformułowano podobne zarzuty.

Budynek sądu, do którego przybył kardynał, był otoczony przez około 40 umundurowanych policjantów. Na Pella czekali liczni dziennikarze i grupa demonstrantów, którzy wznosili wrogie okrzyki. 77-letni Pell miał dopuścić się molestowania seksualnego wielu osób kilkadziesiąt lat temu. Jego obrońca Robert Richter określił zarzuty jako nieprawdziwe a Pell zapowiadał, że jeśli dojdzie do procesu, to złoży oświadczenie, że jest niewinny.

Kardynał Pell, w przeszłości metropolita Melbourne i Sydney, uchodził za „numer trzeci” w hierarchii dostojników Watykanu i był jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka. W 2017 roku został przez niego urlopowany ze stanowiska prefekta Sekretariatu ds Gospodarczych Stolicy Apostolskiej na czas śledztwa w sprawie seksualnego wykorzystywania nieletnich.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Kardynał George Pell przed sądem. Oskarżony jest o molestowanie seksualne

Kardynał George Pell stanie przed sądem oskarżony o przynajmniej jeden przypadek molestowania seksualnego – orzekła sędzia sądu magistrackiego w Melbourne Belinda Wallington. Sędzia oddaliła część pozostałych zarzutów przeciwko kardynałowi. Kard. Pell, który jest najwyższym rangą duchownym Kościoła Rzymskokatolickiemu, przeciwko któremu sformułowano podobne zarzuty, stawił się osobiście w sądzie aby wysłuchać orzeczenia.

Budynek sądu, do którego przybył kardynał, był otoczony przez ok. 40 umundurowanych policjantów. Na Pella oczekiwali liczni dziennikarze i grupa demonstrantów, którzy wznosili wrogie okrzyki.

Kardynał miał dopuścić się molestowania seksualnego wielu osób kilkadziesiąt lat temu. Jego obrońca Robert Richter określił zarzuty jako nieprawdziwe, a Pell zapowiadał, że jeśli dojdzie do procesu, to złoży oświadczenie, że jest niewinny. Kardynał Pell, nazywany „numerem trzecim” w hierarchii dostojników Watykanu, był jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka.
Źródło info i foto: onet.pl

Australia: Samochód wjechał w tłum ludzi w centrum Melbourne. Wielu rannych

Samochód wjechał w czwartek w tłum ludzi na ruchliwym skrzyżowaniu w centrum Melbourne, raniąc do 19 osób, w tym małe dziecko – poinformowała australijska policja. Nie podano, czy incydent miał podłoże terrorystyczne. Sprawca zajścia został aresztowany. Na razie dokładny przebieg zdarzenia nie jest znany. Zdjęcia z miejsca incydentu pokazują ludzi leżących na jezdni w pobliżu dużego białego samochodu.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Australia: Zatrzymany 20-latek chciał przeprowadzić zamach w Sylwestra

Aresztowano 20-letniego mężczyznę, który miał planować przeprowadzenie ataku terrorystycznego podczas sylwestra w Melbourne – poinformowała we wtorek australijska policja. Atak miał być przeprowadzony przy użyciu broni automatycznej. Mężczyzna zostanie oskarżony o przestępstwa związane z terroryzmem, za które może zostać skazany na maksymalną karę dożywotniego więzienia – podały władze. Mężczyzna został aresztowany na przedmieściach Melbourne. Nie zdążył zakupić broni, którą miał być przeprowadzony atak.

– Zarzucamy mu zamiar użycia broni palnej, by strzelając, zabić jak najwięcej osób – powiedział Shane Patton, zastępca komendanta policji w stanie Wiktoria.

– Jest to osoba, która bywała szczególnie „pobudzona” (…), kiedy miały miejsce wydarzenia (ataki terrorystyczne) poza granicami i wykazywał duże zainteresowanie przeprowadzeniem samodzielnego ataku – dodał Patton.

„Pod obserwacją od stycznia”

Podejrzany o planowanie ataku urodził się w Australii. Jego rodzice pochodzą z Somalii.

– Był pod obserwacją policji od stycznia – powiedział Patton.

– Miał związki z ekstremistami, ale sądzimy, że działał w pojedynkę. Policja ustaliła, że podejrzany zdobył podręcznik al-Kaidy z instrukcjami jak przeprowadzić atak terrorystyczny i był sympatykiem tak zwanego Państwa Islamskiego. Podręcznik uzyskał za pośrednictwem internetu – podała policja.

Przeprowadzono przeszukania w mieszkaniu mężczyzny, w miejscu jego pracy i w miejscu, którego właścicielem jest osoba z nim spokrewniona. W zeszłym roku około 500 tysięcy osób witało nadejście Nowego Roku w centrum Melbourne.
Źródło info i foto: tvn24.pl

Kardynał George Pell stanie przed sądem w związku z zarzutami o molestowanie seksualne

Odpowiedzialny za finanse Watykanu kardynał George Pell powrócił w poniedziałek do Australii, gdzie ma stanąć przed sądem w związku z zarzutami o molestowanie seksualne, którego miał się dopuścić wobec kilku osób wiele lat temu. Kard. Pell stanowczo odrzuca te oskarżenia. Kard. Pell przyleciał w poniedziałek do Sydney, po międzylądowaniu w Singapurze. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

26 lipca 76-letni kardynał, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, ma pojawić się przed sądem w stolicy stanu Victoria – Melbourne. Policja tego stanu poinformowała, że przeciwko kardynałowi wysunięto zarzuty „historycznych przestępstw na tle seksualnym”, co oznacza, że chodzi o czyny popełnione wiele lat temu. Prawo australijskie nie przewiduje przedawnienia dla takich przestępstw. Według policji zarzuty pochodzą od wielu osób; odmówiono jednak podania bliższych szczegółów.

Na konferencji prasowej w Watykanie w ub. miesiącu kard. Pell stanowczo odrzucił te oskarżenia. „Jestem niewinny, te oskarżenia są fałszywe. Sama myśl o molestowaniu seksualnym jest dla mnie odrażająca” – powiedział.

Zapowiedział wówczas, że jeśli lekarze wyrażą zgodę uda się do Australii, z której pochodzi, aby stawić czoła oskarżeniom. Kardynał Pell uważany jest za trzecią pod względem znaczenia osobistość w Watykanie. Jest najwyższym rangą duchownym katolickim, który został oskarżony o przestępstwa na tle seksualnym.
Źródło info i foto: interia.pl

Australia: Państwo Islamskie odpowiada za atak w Brighton

Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za atak w Brighton na przedmieściach Melbourne. W strzelaninie zginął mężczyzna przetrzymujący kobietę jako zakładniczkę. Trzech policjantów zostało rannych. Agencja islamistyczna Amak poinformowała, że żołnierz Państwa islamskiego brał udział w porwaniu kobiety i strzelaninie. Miał to zrobić w akcie odwetu za to, że Australia uczestniczy w międzynarodowej koalicji przeciwko IS.

Jak podała agencja atak w Melbourne był odpowiedzią na „wezwanie Daeshu, aby przeprowadzać zamachy na obywateli państw zachodniej koalicji”. Australijska policja nie odniosła się do tych doniesień.
Źródło info i foto: TVP.info

Australia: Udaremniono ataki terrorystyczne w Melbourne. Mieli zaatakować w katedrze

Australijska policja poinformowała w piątek, że udaremniła serię zamachów w centrum Melbourne, których przeprowadzenie podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia planowała rozbita przez siły bezpieczeństwa grupa spiskowców.

Szef policji stanu Wiktoria Graham Ashton powiedział, że spiskowcy – sześciu mężczyzn i kobieta – byli inspirowani przez propagandę dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Planowali oni, jak twierdzi policja, ataki z użyciem materiałów wybuchowych, a także innych rodzajów broni, w centrum Melbourne, w miejscach gdzie jest zazwyczaj wielu turystów. Mieli zaatakować m.in. na stacji kolejowej i w katedrze św. Pawła.

Dwie osoby zwolniono

Podejrzane osoby zatrzymano podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji specjalnych jednostek policji, w której brało udział około 400 funkcjonariuszy.

Później jednak dwoje z zatrzymanych, 26-letniego mężczyznę i 20-letnią kobietę, zwolniono bez postawienia im zarzutów. Pozostałych pięciu mężczyzn w wieku od 21 do 26 lat zatrzymano w areszcie. Policja zapewnia, że po tych aresztowaniach mieszkańcy Melbourne i turyści mogą czuć się bezpieczni.
Żródło info i foto: polsatnews.pl