USA pozywają Edwarda Snowdena. Chcą przejąć pieniądze z jego książki

Rząd Stanów Zjednoczonych skierował pozew sądowy przeciwko byłemu analitykowi amerykańskich służb specjalnych Edwardowi Snowdenowi. Amerykański Departament Sprawiedliwości zarzuca mu złamanie porozumień o zachowaniu tajemnicy, podpisanych z CIA i Narodową Agencją Bezpieczeństwa.

Departament Sprawiedliwości argumentuje, że Edward Snowden opublikował pamiętniki zatytułowane „Pamięć nieulotna” (Permanent Record) bez wcześniejszego przedłożenia ich do akceptacji amerykańskim agencjom wywiadowczym. Edwarda Snowdena zobowiązują do tego deklaracje, które musiał podpisać przed zatrudnieniem się jako analityk służb specjalnych Stanów Zjednoczonych. „Informacje wywiadowcze powinny służyć bezpieczeństwu naszego kraju, a nie osobistym korzyściom” – oświadczył prokurator federalny Zachary Terwillger.

USA pozywają Edwarda Snowdena

Amerykańskie władze nie domagają się wstrzymania dystrybucji książki w Stanach Zjednoczonych. Departament Sprawiedliwości zapowiedział jednak, że będzie chciał przejąć wszelkie dochody z publikacji i zwrócił się do sądu o zablokowanie jakichkolwiek przelewów z wydawnictwa na konto Snowdena.

Edward Snowden był sprawcą największego w historii wycieku tajnych dokumentów rządu Stanów Zjednoczonych. Po ucieczce do Moskwy otrzymał azyl w Rosji, gdzie przebywa do dziś. Amerykańskie władze oskarżyły go o kradzież państwowych dokumentów, naruszenie ustawy o szpiegostwie i przekazanie tajnych informacji nieuprawnionym osobom.
Źródło info i foto: Gazeta.pl

USA: Samochód pełen broni palnej znaleziony przed Białym Domem

Samochód pełen broni znaleziono dziś rano polskiego czasu przed Białym Domem. Właściciel został zatrzymany chwilę wcześniej za oddawanie moczu w miejscu publicznym – informuje CNN.

Według raportu policji mężczyzna mówił agentom Secret Service, że zamierzał dostać się do Białego Domu. Tam planował porozmawiać z dyrektorem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa adm. Mikem Rogersem oraz sekretarzem obrony Jamesem Mattisem, których chciał zapytać o radę „w sprawie brakujących czeków z wypłatą”. Chciał również dowiedzieć się „jak pozbyć się chipa, który umieszczono w jego głowie”.

W końcu opowiedział agentom o zawartości swojego samochodu. Znaleziono tam dziewięć sztuk broni palnej, noże, kastety i amunicję.
Źródło info i foto: onet.pl

Do Edwarda Snowdena dołączyła jego dziewczyna

Do ukrywającego się w Moskwie Edwarda Snowdena dołączyła jego dziewczyna. Ujawnił to film dokumentalny pokazywany w Nowym Jorku. Ujawnił to pokazany wczoraj na festiwalu filmowym w Nowym Jorku dokumentalny film „Citizenfour” nakręcony przez Laurę Poitras.

Na filmie widać parę w moskiewskim mieszkaniu

Z filmu wynika, że Lindsay Mills, która była partnerką Snowdena, kiedy w maju 2013 r. opuścił on Hawaje, udając się do Hongkongu, dołączyła do niego w Moskwie w lipcu tego roku. Na filmie widać Snowdena i Mills w moskiewskim mieszkaniu, w którym Snowden przebywa od czasu udzielenia mu przez władze rosyjskie tymczasowego azylu. Później Snowden otrzymał zezwolenie na pobyt w Rosji na okres 3 lat. Snowden, były pracownik kontraktowy amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), opublikował w 2013 r. tysiące poufnych dokumentów amerykańskich służb wywiadowczych, ścigany jest przez władze USA listem gończym.
Żródło info i foto: Gazeta.pl

Edward Snowden wykonał swoją misję

Były kontraktowy pracownik amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) Edward Snowden oświadczył w wywiadzie dla dziennika „Washington Post”, że osiągnął to, co zamierzał. Snowden, który ujawnił mediom zakres elektronicznej inwigilacji prowadzonej przez NSA, powiedział reporterowi dziennika, że „w kategoriach osobistej satysfakcji, moja misja jest wykonana”. W pierwszym dłuższym wywiadzie, którego udzielił od czasu przyznania mu czasowego azylu w Rosji, Snowden oświadczył: „Już wygrałem…Pamiętajcie, że nie chciałem zmieniać społeczeństwa. Chciałem dać społeczeństwu szansę ustalenia, czy samo powinno się zmienić”. Żródło info i foto: TVP.info

„MI5 podłuchiwał polityków na G20”

Brytyjskie służby specjalne w tarapatach. Jak pisze gazeta „The Guardian”, brytyjski wywiad podsłuchiwał i nagrywał zagranicznych polityków i urzędników, którzy brali udział w dwóch spotkaniach grupy G 20 w Londynie w 2009 roku. Monitorowano nie tylko rozmowy telefoniczne, ale i maile. „The Guardian” opiera swoje rewelacje na wyznaniach Edwarda Snowdena – analityka, który ujawnił zawrotny zasięg inwigilacji elektronicznej prowadzonej na całym świecie przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa. Brytyjski monitoring miał być prowadzony przez agencję podległą wywiadowi MI5, której działania zatwierdzał rząd ówczesnego premiera Gordona Browna. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Edward Snowden podzielił Amerykanów

PRISM pozwolił powstrzymać „dziesiątki” potencjalnych ataków terrorystycznych – zapewnia szef NSA Keith Alexander. „Snowden to zdrajca” – stwierdził przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner. Przyklasnęła mu szeroko prasa. Bo nie wszyscy w USA uznają ujawnienie inwigilacji społeczeństwa za bohaterstwo. Program PRISM umożliwił Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) oraz FBI stały pełny dostęp do danych obywateli USA i innych krajów świata, gromadzonych przez gigantów nowych technologii: Microsoft i Skype’a, Yahoo, Google, YouTube, Facebooka, AOL i Apple’a – napisały „The Guardian” i „Washington Post”. Żródło info i foto: Gazeta.pl

Edward Snowden przepadł

Edward Snowden, jeden z najpilniej poszukiwanych obywateli USA, przepadł. W Stanach grozi mu wiele lat więzienia. Były pracownik CIA ujawnił skandaliczne praktyki inwigilacji, jakie prowadzi NSA. Sprawca przecieku dotyczącego zbierania przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) danych z internetowych serwerów, zniknął po wymeldowaniu się z hotelu Mira w Hongongu. Nie wiadomo, gdzie przebywa teraz, jednak prawdopodobnie nie opuścił Hongkongu. Edward Snowden dostarczył dziennikarzom „Guardian” i „Washington Post” materiały o rządowym programie podsłuchu (PRISM). Stworzono go za czasów George’a, ale rozbudowano już za prezydentury Baracka Obamy. Pozwala on czytać i podsłuchiwać maile Google’a czy Yahoo, wiadomości na Facebooku czy Skype. Żródło info i foto: Dziennik.pl

Chcą ułaskawienia Edwarda Snowdena

Już prawie 40 tys. Amerykanów podpisało się pod petycją z żądaniem niezwłocznego ułaskawienia Edwarda Snowdena, który ujawnił informacje o supertajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA). Petycja została umieszczona na portalu Białego Domu w niedzielę. „Edward Snowden jest bohaterem narodowym i powinien zostać niezwłocznie w pełni ułaskawiony” – głosi tekst petycji, w której podkreśla się następnie, że ułaskawieniem powinny być objęte „wszelkie przestępstwa, które (Snowden) popełnił lub mógł popełnić, ujawniając tajne programy inwigilacji NSA (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa – red.)”. Żródło info i foto: tvn24.pl

Wywiad USA kompletuje informacje z serwerów firm internetowych

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa i FBI przeszukują dane z serwerów dziewięciu czołowych firm internetowych, mając dostęp do umieszczanych na nich plików audio i wideo, emaili, fotografii czy dokumentów – donosi „Washington Post”. Waszyngtoński dziennik uzyskał dostęp do tajnego dokumentu na temat programu o nazwie PRISM, którego istnienia nigdy wcześniej nie ujawniono. Mówi się w nim o zbieraniu danych bezpośrednio z serwerów dziewięciu usługodawców internetowych: Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype, YouTube i Apple. Firmy te zapewniły, że nie wiedzą o istnieniu PRISM, a odpowiadają tylko na indywidualne wnioski ws. udzielenia informacji. Żródło info i foto: TVP.info