Zamach terrorystyczny na giełdę w Pakistanie. Nie żyje 4 napastników

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w poniedziałek budynek giełdy w Karaczi, największym mieście Pakistanu, położonym na południu kraju. Czterech napastników zostało zabitych – poinformowała miejscowa policja.

Według lokalnych mediów napastnicy zaatakowali giełdę przy użyciu broni palnej i granatów. Budynek znajduje się w strefie wzmocnionego bezpieczeństwa i mieści wiele prywatnych banków. Czterech napastników zostało zabitych (…) – powiedział agencji Reutera szef policji w Karaczi Ghulam Nabi Memon. Nie wiadomo, czy byli jeszcze inni napastnicy. AFP poinformowała, że ataku dokonało dwóch uzbrojonych mężczyzn.
Źródło info i foto: Dziennik.pl

Chrześcijanin skazany na śmierć w Pakistanie. Miał ośmieszyć Mahometa

Chrześcijanin został skazany przez sąd we wschodnim Pakistanie na karę śmierci za bluźnierstwo. – Mężczyzna został oskarżony przez swego bliskiego przyjaciela o propagowanie antyislamskich materiałów – powiedział jego obrońca w piątek. Bluźnierstwo i znieważanie proroka Mahometa w większościowo muzułmańskim Pakistanie jest karane śmiercią. Większość oskarżeń wnoszona jest przeciwko przedstawicielom mniejszości.
 
35-letniego Nadeema Jamesa aresztowano w lipcu 2016 r. Został oskarżony przez swego przyjaciela o rozpowszechnianie przy pomocy aplikacji WhatsApp materiałów ośmieszających proroka Mahometa.

Student pobity na śmierć
 
Nie jest to pierwszy przypadek prześladowania ludzi oskarżanych o bluźnierstwo w Pakistanie. Od 1990 r. – jak podaje Reuters – zginęło lub zostało zabitych co najmniej 67 osób na tym tle.
 
W kwietniu b.r. student Mashal Khan został pobity na śmierć po akademickiej dyskusji na temat religii. Jego śmierć odbiła się szerokim echem w Pakistanie; w związku z jego śmiercią aresztowano 20 studentów i kilku wykładowców.
 
W 2011 roku, ochroniarz gubernatora prowincji Pendżab, Salmana Taseera, zamordował swego szefa, po tym, gdy ten zaapelował o wprowadzenie zmian i zreformowanie prawa dotyczącego bluźnierstwa. Morderca Taseera, którego egzekucja została wykonana w ubiegłym roku, został okrzyknięty męczennikiem przez religijnych integrystów.
Źródło info i foto: polsatnews.pl

Rośnie liczba ofiar zamachu terrorystycznego w Pakistanie

Liczba ofiar śmiertelnych zamachu w Pakistanie wzrosła do 52. Rannych zostało ponad 100 osób, jednak tamtejsi urzędnicy mają spore problemy w ustaleniu konkretnej liczby poszkodowanych. Do zorganizowania zamachu w muzułmańskim sanktuarium w Khuzdar w południowo-zachodniej części Pakistanu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie, które miało wysłać na miejsce samobójcę.

Pakistański premier Nawaz Sharif potępił atak i wezwał do szybkich działań ratowniczych. Zaś Imran Khan, były aktor i szef partii Tehreek-e-Insaf, powiedział, że atak był skierowany w rdzeń społeczeństwa pakistańskiego. Do zamachu doszło podczas obchodów święta Sufitów, które zgromadziło liczną grupę pielgrzymów. Sufizm to mistyczny nurt w islamie, przez talibów uważany za heretycki.
Żródło info i foto: interia.pl

W Pakistanie zabito 250 islamskich bojowników

Armia pakistańska w ostatnich sześciu tygodniach odbiła z rąk terrorystów znaczną część (640 km kw.) Doliny Shawal w graniczącym z Afganistanem północnym Wazyrystanie, zabijając ponad 250 islamskich bojowników; 160 talibów zostało rannych. Z wydanego w niedzielę komunikatu armii pakistańskiej wynika, że sukces ten odniosła ona przy bardzo nieznacznych stratach własnych – zginęło ośmiu żołnierzy.

Armia pakistańska przekazała, że obecnie jej operacje „weszły w ostatnią fazę” i koncentrują się na terenach leżących wzdłuż granicy z Afganistanem. Komunikat przypomina, że ofensywa armii pakistańskiej w Wazyrystanie rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku, a w jej toku zginęło 3700 domniemanych talibów.

„Ostatnie bastiony” talibów

Przeprowadzana ze względów strategicznych ewakuacja ludności z terenów, na których toczyły się działania wojenne, objęła 103 tys. rodzin. Obecnie 36 proc. rodzin (37 tys.) powróciło już do swych domów.

Działania armii pakistańskiej w Wazyrystanie, których celem jest całkowite wyparcie talibów z ich „ostatnich bastionów” w Dolinie Shawal i okolicach Data Khel, weszły już w finalną fazę i zakończą się przecięciem szlaków infiltracji talibów z terytorium Afganistanu do Pakistanu – głosi cytowany komunikat.
Żródło info i foto: interia.pl

Pakistan: 10-letni chłopiec skazany za romans z 30-letnią mężatką

Sąd plemienny w południowym Pakistanie skazał 10-letniego chłopca za to, że miał romans z zamężną 30-letnią kobietą. Chłopiec musi zapłacić 7 tysięcy dolarów kary. O sprawie pisze AFP. Do incydentu, który był podstawą wydania wyroku doszło w poniedziałek w prowincji Sindh Bakhrani, 510 km na północ od Karaczi. – 10-latek został przyłapany na tym, że romansował z zamężną kobietą z innego plemienia. Doprowadziło to do nieporozumień między dwoma rodami – wyjaśnił w rozmowie z AFP oficer policji.

Sprawa została przedstawiona sądowi plemiennemu, który nakazał chłopcu zapłacić 7 tysięcy dolarów kary. Rodzina chłopca już zapłaciła 5 tysięcy, pozostałe pieniądze musi dostarczyć w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Zgodnie z kodeksem karnym Pakistanu, dorosły mężczyzna, który uprawia seks z małoletnią jest uznany za winnego gwałtu, ale kobieta, która uprawia seks z nieletnim nie podlega karze.
Żródło info i foto: interia.pl

Nagranie z egzekucji Polaka ujawnione

Pakistańscy talibowie ujawnili nagranie wideo, na którym – według nich – zarejestrowano egzekucję polskiego geologa, porwanego we wrześniu ubiegłego roku – podała agencja Reutera.
Kaseta z nagraniem została dostarczona do biura dziennikarza agencji Reutera w mieście Dera Ismail Khan na północnym zachodzie Pakistanu. Na filmie widać dwóch zamaskowanych mężczyzn, ścinających zakładnikowi głowę – podaje Reuter.
Na taśmie zarejestrowano również apel Polaka do rządu polskiego, aby nie wysyłał wojsk do Afganistanu – pisze interia.pl
Wezwał on też do zerwania przez Polskę stosunków z Pakistanem, który – jak zaznaczył – nie uczynił nic dla jego uwolnienia.
Zródlo info: interia.pl